Podaj mi swoje pytanie!

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

Zróbmy przegląd, może dojdziemy do tego, z którego testu w tym roku będą powtarzać pytania
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

W tym roku zostawiłem sb tydzien na same testy przed etapem okręgowym - pomimo tego, ze wiem ze są ogromnie wazne, nie moge sobie na wiecej pozwolic jesli chce powtórzyc wszystko co sobie założyłem, a poza tym nie wiadomo czego sie spodziewac po tych zmianach, wiec nauka i teoria również ważne Mam nadzieje, ze jak się zabiore to dam rade w 7 dni zrobic wszystkie te testy z poprzednich olimpiad.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Smile_Forever »

Co do powtórek - w 2011/2012 roku naprawdę ogrom pytań się powtórzył, na okręgu naliczyłam chyba z 10 pytań ogółem, a na centralnym oprócz 4 pytań +/- skopiowanych z poprzednich testów było jeszcze kilka zamkniętych, więc w sumie ponad 20 punktów za darmo . W zeszłym roku na okręgu malutko się powtórzyło, na centralnym kilka zamkniętych, więc to wszystko zależy od rocznika . Generalnie warto przerabiać te testy, nawet gdyby teraz mniej pytań się powtarzało, poznaje się specyfikę tych zadań i czego od nas oczekują autorzy, można się nauczyć myśleć tak jak oni oczekują tydzień na testy powinien wystarczyć, jak startowałam w 2 klasie poświęciłam na to koło dwóch tygodni, ale przerabiałam je w większości po raz pierwszy .
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

Wskaż odpowiedź zawierającą FAŁSZYWĄ informację dotyczącą ludzkich hormonów płci:
A. chromosom X zawiera setki genów
B. chromosom Y zawiera najmniej genów ze wszystkich chromosomów
C. przypuszcza się, że chromosom Y powstał na drodze ewolucji z chromosomu X
D. większość genów leżących na chromosomie X dotyczy rozwoju cech płci żeńskiej
E. chromosom Y nigdy nie uczestniczy w procesie crossing-over
A,B,C to prawda.
D według klucza jest odpowiedzią, którą należy zaznaczyć, ale czy E również nie jest fałszywa? Czytałam, że chromosom Y posiada pewien homologiczny fragment z chromosomem X i ten fragment może ulegać procesowi crossing-over.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Smile_Forever »

Masz rację, chromosomy płci zawierają niewielkie rejony pseudoautosomalne, które uczestniczą w procesie crossing - over .
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

To która odpowiedź jest w takim razie prawidłowa?
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

D.
The X chromosome carries a couple of thousand genes but few, if any, of these have anything to do directly with sex determination.
estranaa
Posty: 52
Rejestracja: 3 sie 2013, o 15:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: estranaa »

i E
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Smile_Forever »

Może po prostu autorzy zadania stwierdzili, że wiedza o rejonach pseudoautosomalnych jest za bardzo szczegółowa dla licealisty ale ja to po raz pierwszy przeczytałam w podręczniku PWN więc chyba bez przesady
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Alessandra »

Ale odwoływać się można w takim wypadku, trzeba wtedy wypisać na jakie źródło informacji się podajemy? Wątpię żeby ktoś ze sobą te tomiska wszystkie brał, więc jak wygląda to odwoływanie się?
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: bioman »

estranaa, ale zdanie, które zacytowałas sugeruje, ze bardzo mało z tysięcy genów chromosomu X odpowiada za determinację płci, a w punkcie D jest napisane, ze większość genów leżących na chromosomie X dotyczy rozwoju cech płci żeńskiej", wiec D odpada.

Czyli co? Bo juz nie wiem

//aa ok, trzeba było FAŁSZYWĄ wskazac Wiec OK - odpowiedź D pasuje
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Smile_Forever »

Odnośnie odwołania - po prostu po teście czytają prawidłowe odpowiedzi, a bodajże do godziny 13.00 jest czas żeby napisać odwołanie i przekazać właściwym osobom (tak było na okręgu w Krakowie, a w Warszawie na centralnym wrzucało się do takiej paczki), tam się pisze, jaka odpowiedź jest Twoim zdaniem prawdziwa i popierasz to literaturą lub wyjaśniasz, na OB jest zwykle dużo nauczycieli, więc oni też mogą to zweryfikować, coś podpowiedzieć bądź sami złożyć odwołanie, ewentualnie podpisać się pod Twoim .
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Podaj mi swoje pytanie!

Post autor: Erick »

Kobieta o grupie krwi 0 oskarżyła o ojcostwo mężczyznę o grupie krwi B. Na jakiej podstawie można odrzucić oskarżenie?
A) Badając grupy krwi rodziców mężczyzny.
B) Badając polimorfizm mikrosatelitarnego DNA matki, dziecka i ojca.
C) Mężczyzna o grupie B może mieć wyłącznie dzieci o grupie krwi B.
D) Badając mitochondrialny DNA rodziców i dziecka.
E) Odpowiedzi A i B są poprawne.

Wyjaśni mi ktoś dlaczego wg klucz poprawna jest odpowiedź E? Wg mnie tylko B jest poprawne. Nie można na podstawie badania grupy krwi rodziców odrzucić jednoznacznie jego ojcostwo, bo gdyby jego rodzice mieli oboje grupę B i byli heretozygotami (IB i) to on też może mieć grupę krwi B i być heterozygotą. Czyli w takim przypadku może być ojcem lub nie.
Za bardzo kombinuję ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość