Podręczniki na I roku biologii

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Awatar użytkownika
Bladolica
Posty: 27
Rejestracja: 18 maja 2010, o 17:41

Podręczniki na I roku biologii

Post autor: Bladolica »

Mam pytanie do studentów biologii UJ: z jakich książek korzystaliście / korzystacie na I roku? Mając jakże długie wakacje chciałabym coś już poczytać i chętnie dowiem się, co polecacie. Póki ma się zapał do nauki i dużo czasu, warto to wykorzystać.
zielony motylek
Posty: 37
Rejestracja: 21 sie 2007, o 22:43

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: zielony motylek »

Gratuluję zapału. Jednak chyba za wcześnie na naukę. Najdłuższe wakacje w życiu, wypocznij i nabierz sił.
Rok akademicki jest tak zorganizowany, że spokojnie wyrobisz się ze wszystkim.
Ale jak chcesz. (Zaznaczam, że z książek czasami nie trzeba korzystać, wystarczą wykłady, ale to wam podadzą.)

Matematyka:
1. Analiza matematyczna w zadaniach W.Krysicki, L.Włodarski PWN, tom 1

Chemia ogólna i nieorganiczna:
1. Chemia fizyczna dla przyrodników L.Sobczyk, A.Kisza PWN
2. Chemia ogólna i analityczna. Skrypt dla studentów biologii pod red. A.Juszkiewicza"

Chemia organiczna:
1. Chemia organiczna. Krótki kurs Hart Harold, Craine Leslie E., Hart David J.
2. Chemia organiczna. T. 1-5 John McMurry PWN
3. Chemia organiczna. Repetytorium i rozwiązania zadań. Hart

Biologia roślin - podstawy:
1. Wykłady i ćwiczenia z biologii komórki roślinnej Młodzianowski, Woźny
2. Botanika Szweykowscy, tom 1 i 2
3. Anatomia i histogeneza roślin naczyniowych Hejnowicz
4. Praktikum z anatomii roślin Braune
5. Botanika systematyczna Turnau i Stengl
6. Botanika Starsburger
7. Podstawy biologii komórki roślinnej Woźny, Michejda, Ratajczak

Bezkręgowce
1.Czesław Jura, Bezkręgowce: morfologia, systematyka, filogeneza", PWN

Botanika systematyczna
1. Szweykowscy, Botanika systematyczna, tom 2", PWN
2. Broda Bolesław, Mowszowicz Jakub Przewodnik do oznaczania roślin leczniczych, trujących i użytkowych", PWN
3. Szafer Władysław, Kulczyński Stanisław, Pawłowski Bogumił, Rośliny polskie", PWN
Awatar użytkownika
Bladolica
Posty: 27
Rejestracja: 18 maja 2010, o 17:41

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: Bladolica »

Bardzo dziękuję. Nie no, nie zamierzam się intensywnie uczyć, trzeba korzystać z wakacji, ale żeby umysł się nie zastał, od czasu do czasu może zajrzę do czegoś konkretnego.
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: Miniaa »

Jedyne z czego możesz się trochę pouczyć i da Ci to trochę wiedzy jak to jest na studiach i co wymagają, są czyjeś notatki. Egzaminy są tylko z wykładów. Zaświadczam Ci, że większość studentów pierwszego roku biologii nie widziała tych książek na oczy, b, nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Materiał z nich jest nieadekwatny do programu studiów.
Awatar użytkownika
neocortex
Posty: 255
Rejestracja: 9 kwie 2010, o 17:34

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: neocortex »

Rzeczywiście dobre notatki to podstawa, ale uczyłam się też z :

- cegły Jury do bezkręgowców
- Anna Czapik Podstawy protozoologii"
- Szweykowskich (swoją drogą botanika wygrywa w konkursie na najbardziej beznadziejny kurs w ciągu całych studiów)

Nie ma co szaleć, będziesz miała dość jak już zaczniesz studia - wakacje przeznacz na czytanie głupich kryminałów czy czegoś w tym stylu
Awatar użytkownika
Bladolica
Posty: 27
Rejestracja: 18 maja 2010, o 17:41

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: Bladolica »

Dzięki za rady. Oj, głupie książki też czytam, ale dla urozmaicenia przyda się czasem coś ambitniejszego.
Awatar użytkownika
neve
Posty: 762
Rejestracja: 3 maja 2010, o 12:35

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: neve »

Nie polecam Szwejkowskich, moim zdaniem jest tam za mało wiedzy, ksiazka na poziomi troche bardziej zaawansowanych niz liceum, ja do egzaminu przygotowywałam sie z wykładów i Hejnowicza ( to ulubiona ksiazka Pani prof., jesli nadal nia jest Izma )
yohans
Posty: 12
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 19:24

Re: Podręczniki na I roku biologii

Post autor: yohans »

Prof. Romana jak najbardziej nadal dręczy studentów) Szweykowscy + wykłady wystarczą według mnie na 3.0 A jak ktoś nie był na ani jednym wykładzie tak jak ja, to polecam Hejnowicza (ogromna ilość informacji napisanych w dość nieprzystępny sposób) i dobre notatki)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości