Podręczniki na III rok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Podręczniki na III rok

Post autor: Khayman00 »

Witam,
mam taką nietypową prośbę, a mianowicie chodzi mi o podręczniki na 3 rok kierunku lekarskiego. Potrzebuję porady jakie są najlepsze i najczęściej używane. Wiem, że pytanie wydaje się dziwne, ale studiuję w Olsztynie na UWM i nie ma nikogo starszego kogo można by się zapytać, a podręczników jest nie wiele, najczęściej dokupywane są już w trakcie roku akademickiego (tak, że rok po nas już mają wszystkiego sporo), a my jak nie ma książek, bo się wcześniej nie zdążyło wypożyczyć to trzeba kserować. Także proszę o radę, żebym mógł uprzedzić znajomków. Jeśli chodzi o przedmioty to niestety nie pomogę, bo jeszcze nie wiem co dokładnie będzie, ale z tego co się orientuję to na wszystkich uczelniach na III roku już jest bardzo podobnie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Medycyna Lwów »

za wcześnie uważam zdecydowanie o tym myśleć, mogę napisac swoje przemyślenia na bazie tego co wymagają u mnie na WUm, pewnie u was będzie podobnie:
1) patomorfologia
- 2 podstawowe książki: Patologia Robbinsa (b.dobra amerykańska książka) + Patomorfologia kliniczna Krusia (stara, sprawdzona książka, dobrze się uzupełnia z Robbinsem), warto czasem sięgnąć po starego Groniowskiego, zwłaszcza jak am się ze straym asystentem.
2) mikrobiologia
U nas wymagali dużo książek, zaczynając od najważniejszych:
- Mikrobiologia lekarska Virelli
- Wirusologia lekarska Coliera
- Mikrobiologia Zaremby
- Diagnostyka bakteriologiczna Szewczyk (niezbędne na egz. praktyczny)
- Antybiotykoterapia praktyczna Dzierżanowska
- Mikrobiologia Kaysera
mam je wszystkie i ze wszystkich korzystam, każda ma plusy i minusy.
3) patofizjologia
patofizjologia maślińskiego
4) interna
- diagnostyka internistyczna dowolna właściwie tatoń, Orłowski, bolechowski
- mały niebieski nowy Szczeklik (najmądrzejsza książka jak dla mnie)
5) pediatria, genetyka
na 3 roku wystarczyły u nas materiały z zajęć
z tych ważniejszych chyba tyle, reszty mi się nie chce pisać ]
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Khayman00 »

Kaamil pisze:za wcześnie uważam zdecydowanie o tym myśleć
Wolę wiedzieć wcześniej, bo za jakiś czas przejdę się do BU wypożyczyć najważniejsze
Kaamil pisze:mogę napisac swoje przemyślenia na bazie tego co wymagają u mnie na WUm, pewnie u was będzie podobnie
O to mi chodziło.
Kaamil pisze:4) interna
- diagnostyka internistyczna dowolna właściwie tatoń, Orłowski, bolechowski
- mały niebieski nowy Szczeklik (najmądrzejsza książka jak dla mnie)
A jeśli chodzi o Herolda?
Podręczniki z farmakologii jakieś? Czy wystarczą jakieś księgi ze spisem składników rodem ze średniowiecznego alchemicznego świata?

Jeszcze raz dzięki Kaamil!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Padre Morf »


A jeśli chodzi o Herolda?

IMHO to jeszcze nie na rok.
Na III roku magluje się przede wszystkim zbieranie wywiadu i badanie pacjenta.

- diagnostyka internistyczna dowolna właściwie tatoń, Orłowski, bolechowski

jest jeszcze taki stary podręcznik Szczeklików do diagnostyki też całkiem niezły.
Podręczniki z farmakologii jakieś?

jest taki podręcznik dla receptury Hermana, Nowaka i Brusa.
Co do podręcznika to już zależy od prowadzącego, bo wybór jest spory i informacje bywają odmienne.
Całkiem niezły jest podręcznik Farmakologia i toksykologia Mutschlera (jest jeszcze tzw. mały Mutschler - Kompendium farmakologii"). Tłumaczyła to kadra z Białegostoku. Mały jest przetłumaczony tak sobie (zwłaszcza początkowe rozdziały).

Poza tym jest jeszcze nieśmiertelny Kostowski i Gilman/Goodman.
devitto
Posty: 38
Rejestracja: 16 wrz 2009, o 11:47

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: devitto »

U nas (Łódź) z kolei wygląda to tak:

- patomorfologia: Patologia znaczy słowo o chorobie Domagały i Stachury, koniecznie najnowsze wydanie (choć w praktyce ludzie mają to starsze i też jakoś zaliczają kolokwia) + ewentualnie, dla ambitnych Patomorfologia kliniczna Krusia (tylko niektóre rozdziały)

- patofizjologia: głównie Guzek, ponadto Maśliński, RKZ Kokota i dla ambitnych Endokrynologia Pawlikowskiego

- mikrobiologia: był zakładowy skrypt, który trzeba było wyryć na blachę, ponadto materiały z wykładów

- farmakologia: skrypt do receptury Nowaka/Hermana/Brusa + 2tomowy Kostowski do nauki teorii

- interna: w zależności od szpitala, w którym akurat odbywa się ćwiczenia, polecają Orłowskiego, Szczeklika lub Tatonia/Czech

- etyka: książki Bioetyka: Medycyna na krawędziach życia oraz Bioetyka: Pacjent w systemie opieki zdrowotnej prof. Szewczyka, ewentualnie Etyka lekarska - problemy filozoficzne Gillona

Co do reszty przedmiotów - w zależności od tego, czy jest skrypt czy go nie ma - skrypt+materiały z ćwiczeń albo same materiały z ćwiczeń -)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Medycyna Lwów »

co do farmakologii to u nas baza jest 2 tomowy Kostowski, który jak dla mnie jest oderwany od rzeczywistości i gdyby nie świetna asystentka w ogóle nie wiedziałbym jak sie tego uczyć
. Do receptury taka stara ksiązka Majcherczykowej (ponoc najlepsza mimo ze sprzed 20 lat) + materiały z zajęć + ustawy prawo farmaceutyczne z neta. Wielu asystentów wymaga Goodmana i Gilmana ale tą są już olbrzymie 2 tomowe książki amerykańskie i nie sadzę żebyś je wypożyczył.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Khayman00 »

Wielu asystentów wymaga Goodmana i Gilmana ale tą są już olbrzymie 2 tomowe książki amerykańskie i nie sadzę żebyś je wypożyczył.
A dlaczego nie, u nas jest tego sporo do wypożyczenia?

A za resztę dzięki
pozytywny
Posty: 57
Rejestracja: 3 sie 2009, o 16:01

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: pozytywny »

W kolekcji zielonej są książki z chirurgii itp które będą na 4-5 roku a nie ma tych co będą na 3?
studentkaII
Posty: 2
Rejestracja: 24 maja 2010, o 10:11

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: studentkaII »

Witam wszystkich!

Mam do Was nietypowa prośbę jestem studentką Promocji zdrowia i pisze prace magisterska na temat chorób cywilizacyjnych i tak sobie pomyślałam, ze kto jak kto ale wy na pewno podpowiecie mi jakąś fachową literaturę. Bardzo potrzebuje jakis tytułów książek z jakimi mieliscie do czynienia z zakresu chorób cywilizac. i ogólnie rzecz biorąc oddziaływania czynników współczesnego srodowiska na organizm człowieka. Bardzo prosze o pomoc i z góry bardzo dziękuje!
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Khayman00 »

W traczyku dużym jest o tym rozdział
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Khayman00 »

A jeśli chodzi o immunologię na 3 rok? Witold Lasek? Lydyard Peter?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: Medycyna Lwów »

u nas była na drugiem - obowiązywał podręcznik kierownika zakładu czyli prof. Jakóbisiaka (zielona duża książka PWNu)
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Podręczniki na III rok

Post autor: a_niap »

Kaamil pisze:za wcześnie uważam zdecydowanie o tym myśleć, mogę napisac swoje przemyślenia na bazie tego co wymagają u mnie na WUm, pewnie u was będzie podobnie:
Troche tego duużo, więc pytanie - której najlepiej pożyczyć z biblioteki (i które sa dostepne.) a które mozna np: skserowac/kupić/cokolwiek?

I są jakies skrypty na 3 rok ze skrypciarni potrzebne?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości