Podyplomówka

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Podyplomówka

Post autor: Aspirynka »

Biochemister pisze:Póki co, to farmaceuci mogą zostaćpseudodiagnostami
Raczej niewielu z nich chce robic podyplomowki z byc diagnostami bo i po co. A analitykom trudniej bedzie siedouczyc z farmakologii chemii lekow itd. niz farmaceucie z zajec ktore miala analityka a farmacja nie.
Niektóre ma dłuższe analityka, wielu zajęć nie ma farmacja. Po prostu to są inne kierunki, zbudowane na jednej bazie, cokolwiek zróżnicowanej i nie widzę powodu dlaczego miałoby to działać tylko w jedną stronę (w ogóle nie powinno działać w żadną stronę, nie rozumiem takich skrótów w biegu do uprawnień zawodowych).
Ok farmacja nie ma wielu zajec ktore sa na analityce i odwrotnie bo to sa dwa rozne zawody. Ale niektore pracownie maja faktycznie i polowe krotsze (chemia nieorganiczna, organiczna, analityczna) ale Im to po prostu nie jest potrzebne Oni maja co innego. I zgadzam sie z Toba to nie powinno dzialac w zadna strone jak ktos chce byc farmaceuta to niech idzie na farmacje jak ktos chce byc diagnosta niech idzie na analityke i robi to do czego go studia przygotowaly a nie kazdy kombinuje jak tylko moze.
Okej, ale dlaczego w takim razie aptekarzem nie może zostać chemik chociażby? Może też sobie będzie świetnie radził

Watpie czy w ogole bedzie sobie radzil bo niby jakim cudem skoro na oczy nie widzial ani chemii lekow ani farmakologii ani TPLu wiec pojecia by nie mial.
Morfeusz pisze:Niby oczywiste ale popłoch jest.
Nie dla wszystkich takie oczywiste jak mi kolezanka z analityki mowi ze po studiach zrobi sobie rocznykurs i tez dostanie mgr farmacji i bedzie miala te same uprawnienia to mnie cos trafia i nawet nie chce mi sie z nia dyskutowac bo ona i takwie lepiej to po co strzepic sobie jezyk.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Podyplomówka

Post autor: Biochejter »

Aspirynka pisze: Ale niektore pracownie maja faktycznie i polowe krotsze (chemia nieorganiczna, organiczna, analityczna) ale Im to po prostu nie jest potrzebne Oni maja co innego.
Takie gadanie. Miałem nieorganiczną na analityce, w tym roku na farmacji i powiem Ci, że dla mnie to jeden wałek i tego samego się uczyłem. A to że miałem kilka analiz więcej na farmie to raczej nie zrobiło ze mnie lepszego chemika nieorganicznego Tak samo z innymi, analityczną mam zaliczoną teoretycznie (przepisują mi egzam), a mam kilka analiz do zrobienia na farmie i to wszystko. Studiując oba te kierunki widzę jak to jest i śmieszą mnie niektóre opinie po prostu, zwłaszcza jak ktoś powtarza jakieś zasłyszane opowieści

[ Dodano: Pią Wrz 26, 2008 23:16 ]
Aspirynka pisze: A analitykom trudniej bedzie siedouczyc z farmakologii chemii lekow itd. niz farmaceucie z zajec ktore miala analityka a farmacja nie
Nie zgadzam się. Zwłaszcza że analityka ma 2 semestry farmakologii. Natomiast farmacja nie ma praktycznie nic, co jest powiązane z diagnostyką, trochę biochemii i wsjo. Zresztą, nie ma co się kłócić o wyższości jednego nad drugim, oba te kierunki lubię, natomiast po to je studiuję żeby nie musieć potem sprzedawać podpaski i durex-play w aptece, co kto lubi po prostu
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Podyplomówka

Post autor: Aspirynka »

W moim przypadku to nie sa zaslyszne informacje wiem z doswiadczenia. I prawda jest ze analityka ma o polowe mniej zajec z niektorych przedmiotow. Np. z nieorganicznej analityka ma wykrywanie tylko pojedynczych jonow a mieszanin nie maja i owszem chociazby to czyni z farmacuetow lepszych chemikow. Poczekaj do trzeciego roku to bedziesz musial nadrobic cala np. chemie lekow (9 godz cwiczen tygodniowo, 2x4,5 godz to juz nie bedzie kilka analiz wiecej do zrobienia). I jak jestes taki madry to trzeba bylo isc najpierw na farmacje wtedy mialbys wszystko z pierwszych lat zaliczone i nie musialbys zadnych analiz na analitycedorabiac bo mialbys ponad program zrobione. Ale z reguly jak ktos juz idzie na farmacje to nie zawraca sobie glowy zadna analityka bo to mu do szczescia niepotrzebne i nic mu to nie daje tak wlasciwie. A prawda jest taka ze na analityce jest bardzo malo osob ktore naprawde chcialy tam isc wiekszosc to Ci ktorzy sie nie dostali albo na lekarski/stome albo na farmacje i teraz kombinuja z podyplomowkami.

[ Dodano: Pią Wrz 26, 2008 23:47 ]
Biochemister pisze:Nie zgadzam się. Zwłaszcza że analityka ma 2 semestry farmakologii. Natomiast farmacja nie ma praktycznie nic, co jest powiązane z diagnostyką, trochę biochemii i wsjo. Zresztą, nie ma co się kłócić o wyższości jednego nad drugim, oba te kierunki lubię, natomiast po to je studiuję żeby nie musieć potem sprzedawać podpaski i durex-play w aptece, co kto lubi po prostu
Mamy materialowo tele samo biochemii co lekarski tylko przez pol roku wiec mniej cwiczen ale i tak musimy sie tyle samo nauczyc. Moze mi jeszcze powiesz ze farmokologie analityka umie tak samo jak farmacja i co jeszcze moze chemia lekow smiech na sali po prostu. A co do sprzedawania to nie wszyscy farmaceuci trafiaja do aptek jest duzo innych mozliwosci z ktorych farmaceuta moze skorzystac a analityk nie i to wyjasnia dlaczego wszyscy z analityki tak sie pchaja na podyplomowki z farmacji.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Podyplomówka

Post autor: Biochejter »

Aspirynka pisze:I jak jestes taki madry to trzeba bylo isc najpierw na farmacje wtedy mialbys wszystko z pierwszych lat zaliczone i nie musialbys zadnych analiz na analitycedorabiac bo mialbys ponad program zrobione.
Wtedy musiałbym zaliczać wiele przedmiotów, których analityka ma więcej na I roku, czyli: anatomia, fizjologia, matma, statystyka, biofizyka, biologia z genetyką. Toteż łatwiej mi iść normalnie na analityce i dopełniać przedmiociki na farmie (w ten sposób miałem tylko nieorgany jeszcze raz + botanikę do zrobienia), do czasu aż się całkiem programy rozdzielą na tych kierunkach. Póki co, mam 2 lata farmacji praktycznie za darmo w tym układzie
Aspirynka pisze:A prawda jest taka ze na analityce jest bardzo malo osob ktore naprawde chcialy tam isc wiekszosc to Ci ktorzy sie nie dostali albo na lekarski/stome albo na farmacje
Prawda jest też taka, że na farmie też jest całe mnóstwo odpadów z leku chociażby, czego dowodem chociażby jest fakt, że z mojego roku kilkanaście osób rzuciło farme i zaczyna teraz stome/lek
Aspirynka pisze:Mamy materialowo tele samo biochemii co lekarski tylko przez pol roku wiec mniej cwiczen ale i tak musimy sie tyle samo nauczyc.
Tak właśnie miałem np. z nieorganiczną na farmie. Ten sam materiał. Tylko ćwiczeń mniej. Dla mnie żadna róznica.
Aspirynka pisze:A co do sprzedawania to nie wszyscy farmaceuci trafiaja do aptek jest duzo innych mozliwosci z ktorych farmaceuta moze skorzystac a analityk nie i to wyjasnia dlaczego wszyscy z analityki tak sie pchaja na podyplomowki z farmacji.
Wszyscy się pchają hahaha, to jest dobre!

Ps. Mam nadzieję że z czasem Twoje kompleksy się zmniejszą.
Pozdrawiam i kończmy offtopa
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Podyplomówka

Post autor: Aspirynka »

Biochemister pisze:Prawda jest też taka, że na farmie też jest całe mnóstwo odpadów z leku chociażby, czego dowodem chociażby jest fakt, że z mojego roku kilkanaście osób rzuciło farme i zaczyna teraz stome/lek
Na farmie to sa jednostki a na analityce wiekszosc i mnostwo osob z tego kierunku po kilka razy mature poprawia zeby sie stamtad wyrwac.
Biochemister pisze:Wszyscy się pchają hahaha, to jest dobre!
Owszem pchaja sia znam 11 osob z analityki i 2 sa tam bo chcialy a reszta planuje wlasnie jakies podyplomowki zeby byc pseudofarmaceuta.
Biochemister pisze:Ps. Mam nadzieję że z czasem Twoje kompleksy się zmniejszą.
Pozdrawiam i kończmy offtopa
Ja nie mam kompleksow nawet nie masz pojecia jak bardzo sie mylisz i w przeciwienstwie do Ciebie nie musze sie dowartosciowywac konczeniem jeszcze jednego kierunku. A Ty pewnie zaczoles farmacje bo na analityce czules siegorszy od innych z kierunkow powszechnie uwazanych za lepsze. I nie pozdrawiaj mnie obludnie ale faktycznie konczymy offtopa.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Podyplomówka

Post autor: Padre Morf »

Biochemister pisze:Zwłaszcza że analityka ma 2 semestry farmakologii.
No ma. Na CMUJ 90h. Farmacja ma 240h. Przy 90h można liznąć podstawy ale nic więcej. W tym wypadku porównywanie analityki i farmacji mija się z celem - farmacja ma więcej farmakologii niż lekarski bo na loekach powinni znać się teoretycznie lepiej.
Biochemister pisze:Natomiast farmacja nie ma praktycznie nic, co jest powiązane z diagnostyką, trochę biochemii i wsjo.
zapomniałeś o mikrobiologii

Na analityce z tymi przedmiotami diagnostycznymi też kolorowo nie jest - godzin jest zdecydowanie za mało. W czasie 30h ćwiczeń z SGK raczej niewiele się nauczysz. Owszem np. diagnostyki hematologicznej jest sporo z tym, że bardziej skomplikowane analizy hematologiczne przeprowadza głównie lekarz hematolog albo diagnosta z odpowiednią specjalizacją. Odróżnianie krwinek atypowych nawet przy pomocy atlasu to wyższa szkoła jazdy Potem taki świeżo upieczony analityk ma problem z policzeniem krwinek w komorze ale za to rzadkie białaczki diagnozuje bezbłędnie. Tutaj widać wyższość podyplomówki - zajęcia praktyczne są rzeczywiście praktyczne bo uczą rzeczy przydatnych w pracy zawodowej.

Obecne przepisy i tak są lepsze niż poprzednie - diagnosta mógł zostać magister czegokolwiek, który był technikiem analityki medycznej i miał jakiś tam staż pracy.

[ Dodano: Sob Wrz 27, 2008 02:31 ]
Aspirynka pisze:Ale z reguly jak ktos juz idzie na farmacje to nie zawraca sobie glowy zadna analityka bo to mu do szczescia niepotrzebne i nic mu to nie daje tak wlasciwie.
Różnie z tym bywa. Lekarzowi też niby to do szczęścia niepotrzebne a znam wielu lekarzy, którzy są diagnostami i zdarza im się pracować w laboratorium (jednocześnie nie posiadają typowo diagnostycznych specjalizacji).

Teraz pora na część kabaretową wątku:
Biochemister pisze:Prawda jest też taka, że na farmie też jest całe mnóstwo odpadów z leku chociażby, czego dowodem chociażby jest fakt, że z mojego roku kilkanaście osób rzuciło farme i zaczyna teraz stome/lek
bo medycyna jest najwspanialsza, najlepsza i w ogóle ach i och. Lekarz powinien pracować w laboratorium analitycznym i w aptece i w ogóle wszędzie. Magister analityki powinien myć po nim szkło a mgr farmacji parzyć mu kawę

To odnośnie wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Świętem Obrzezania

Skończcie też te wzajemne diagnozowanie kompleksów bo nie macie do tego uprawnień i Was zamkną do kicia za wykonywanie zawodu lekarza bez zezwolenia :d

Na tym może zakończmy część kabaretową tego wątku.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Podyplomówka

Post autor: Biochejter »

Aspirynka pisze: A Ty pewnie zaczoles farmacje bo na analityce czules siegorszy od innych z kierunkow powszechnie uwazanych za lepsze
Pomijając gimnazjalne braki z ortografii, śmiać mi się chce. To farmacja jest tym lepszym? Niezłe, nie wiedziałem że studiuję taki świetny kierunek
Morfeusz pisze: No ma. Na CMUJ 90h. Farmacja ma 240h. Przy 90h można liznąć podstawy ale nic więcej. W tym wypadku porównywanie analityki i farmacji mija się z celem
Ale ja nie porównuję zakresu tych przedmiotów. Przy czym Lublin ma 2 sem. i godzin jest 150 (60w + 90ćw.). Na farmie oczywiście będę miał tego więcej, to normalka.
Morfeusz pisze:Teraz pora na część kabaretową wątku:
bo medycyna jest najwspanialsza, najlepsza i w ogóle ach i och. Lekarz powinien pracować w laboratorium analitycznym i w aptece i w ogóle wszędzie. Magister analityki powinien myć po nim szkło a mgr farmacji parzyć mu kawę
Przy czym jest to kabaret Twojego tylko autorstwa, Morfeusz. Bo to co napisałeś, to tak naprawdę nie wiem gdzie przyczepić. To miała być jakaś puenta czy coś w tym rodzaju?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Podyplomówka

Post autor: Padre Morf »

Biochemister pisze:Bo to co napisałeś, to tak naprawdę nie wiem gdzie przyczepić.
Przyczep to tutaj:
Biochemister pisze:To farmacja jest tym lepszym?
czyli do dyskusji na tematmój kierunek jest lepszy od Twojego i do Twoich słówśmiać mi się chce

argument o kondomach już był teraz tylko czekać aż Aspiryna odgryzie się moczem albo kałem.

[ Dodano: Sob Wrz 27, 2008 11:49 ]
A co do tematu: na mojej podyplomówce farmaceutów było dość sporo ]
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Podyplomówka

Post autor: Aspirynka »

Biochemister pisze:Pomijając gimnazjalne braki z ortografii, śmiać mi się chce.
Nie widze zadnych bledow ortograficznych ale nie chce mi sie wszystkiego od poczatku dokladnie czytac a nawet jesli jakis jest to u Ckiebie tez by sie cos znalazo ale nie bedziemy sobie teraz przeciez bledow wyszukiwac. Osoba ktora nie ma juz zadnych argumentow zawsze zaczyna wytykac jakies bledy orto lub gramatyczne.
Morfeusz pisze:czyli do dyskusji na tematmój kierunek jest lepszy od Twojego i do Twoich słówśmiać mi się chce

argument o kondomach już był teraz tylko czekać aż Aspiryna odgryzie się moczem albo kałem.
Nie odgryze sie tym chociaz powinnam za niektore chamskie wypowiedzi. Ja tej klotni nie zaczynalam ale jak ktos pisze ze ma tyle samo farmakologii na analityce co farmacja (a jedynym argumentem jakim ma jest to ze farmako trwa tam 2 semestry a na liczbe godzin juz nie patrzy) albo ze ma wiecej matmy czy biologii z genetyka to przeciez nie bede mu przytaliwac bo to jest bzdura.

Koncze te glupia gadke mam nadzieje Biochemister ze skonczysz te dwa kierunki i bedziesz w koncu zadowolony nie bedziesz musial nikomu udowadniac na sile czego to jest wiecej na analityce a czego na farmacji brakuje i rzucac czesto bzdurne argumenty.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Podyplomówka

Post autor: Biochejter »

Aspirynka pisze: ale jak ktos pisze ze ma tyle samo farmakologii na analityce co farmacja
Że ja tak napisałem? Coś się komuś pomieszało w główce chyba
Aspirynka pisze:Koncze te glupia gadke mam nadzieje Biochemister ze skonczysz te dwa kierunki i bedziesz w koncu zadowolony nie bedziesz musial nikomu udowadniac na sile czego to jest wiecej na analityce a czego na farmacji brakuje i rzucac czesto bzdurne argumenty.
Kto tu chce coś udowodnić to wiadomo od początku. Nie znasz z autopsji obu kierunków o których się wypowiadasz, a ja znam. Dlatego dziwi mnie że się paplesz o wymaganiach na obu z nich, studiując tylko farmację. Właśnie to w Twoich postach widać, brak kompetencji i powtarzaniu zasłyszanych informacji. Ale jak lubisz sobie bez sensu pogadać.

Ps. A to czy skończę te kierunki to pozostawmy mojej decyzji, nadzieje miej żebyś Ty skończyła chociaż jeden z nich
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Podyplomówka

Post autor: Aspirynka »

A to czy skończę te kierunki to pozostawmy mojej decyzji, nadzieje miej żebyś Ty skończyła chociaż jeden z nich
Jak skonczysz dwa to bedzieszmadrzejszy od wszystkich ale widocznie takie poczuciewyzszosci jest Ci potrzebne . A o moje studia nikt nie musi sie martwic.
Awatar użytkownika
Kaya
Posty: 218
Rejestracja: 7 cze 2008, o 19:48

Re: Podyplomówka

Post autor: Kaya »

A ja chciałam iść na analitykę i się z tego cieszę.
Olaa
Posty: 95
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 18:06

Re: Podyplomówka

Post autor: Olaa »

tez sie macie o co klocic Aspirynka nie masz pojecia o analityce i nie wiem dlaczego koniecznie chcesz uczynic z tych studiow cos gorszego od farmacji kazdy studiuje co chce albo to na co sie dostal i tyle
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości