Rybosom wolny

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
strateg37
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2014, o 22:33

Rybosom wolny

Post autor: strateg37 »

Zawsze, jak uczyłem się o komórce i jej składnikach, czytałem o pewnym podziale rybosomów na 2 typy.
a) Rybosomy z retikulum endoplazmatycznego szorstkiego, które biosyntetyzują peptydy w poprzez błony ER, wprost do światła ER, skąd do błon/na sekrecję itp.
b) Rybosomy wolne, biosyntetyzujące te białka, które mają pozostać w cytoplazmie.


Zawsze rozumiałem to na zasadzie, iż są sobie rybosomy w ER wzdłuż jego błony, jak i rybosomy losowo porozrzucane po cytoplazmie, choćby i daleko poza obszarem ER.

Ostatnio jednak wyczytałem gdzieś o sekwencji SRT, kierującej biosyntezę białka bezpośrednio do światła ER, już w trakcie translacji. Dopiero po wykryciu SRT na wyłaniającym się z rybosomu N-końcu peptydu, rybosom jest przyklejany do kanału translokacyjnego.

Przyznam szczerze, że to mi zrobiło mały mętlik w głowie. Czy to w takim razie oznacza, że WSZYSTKIE rybosomy są w retikulum endoplazmatycznym? I że wolny, to po prostu ten, który akurat w danym momencie robi tam translację czegoś bez SRT?

Krótko mówiąc, czy w ogóle istnieje rybosom wolny, rozumiany jako gdzieś tam losowo będący sobie w cytoplazmie, z dala od retikulum endoplazmatycznego?
strateg37
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2014, o 22:33

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: strateg37 »

Ajć, literówkę machnąłem. Chodziło mi o sekwencję SRP.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: AnnaWP »

Bo to nie są dwa typy rybosomów.
Jest jeden rybosom, który odczytuje białko. W zależności od obecności lub braku sekwencji sygnałowej na końcu powstającego peptydu, odczyt odbywa się w cytozolu, albo na błonie ER.

SRP to białko rozpoznające sygnał, a nie sama sekwencja.

Translacja domyślnie odbywa się na terenie cytozolu, dopiero pojawienie się sekwencji sygnałowej wysyła cały kompleks do ER.
strateg37
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2014, o 22:33

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: strateg37 »

Ok, ale doprecyzuję, co mnie interesuje.

Czy istnieją rybosomy niebędące ulokowane bezpośrednio w obrębie ER?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: AnnaWP »

Tak. Przecież nawet jeżeli rybosom kontynuuje translację na ER, to ZAWSZE zaczyna ją nie na ER.
Do tego sporo białek syntetyzowanych jest w cytozolu w całości, mianowicie te które trafiają do: plastydów, mitochondriów, peroksysomów, jądra, no i te, które zostają w cytozolu.

Jak mogłoby zatem nie być rybosomów nie związanych z ER?
strateg37
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2014, o 22:33

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: strateg37 »

A więc ostatnie pytanie:

Jeżeli ma być translacja do światła ER, to czy te konkretne rybosomy, które przyłączą się do kanałów translokacyjnych w błonie ER, są ściągane (poprzez SPR) spoza retikulum, czy już tam są, po prostu będąc w korytarzach, których ścian nie dotykają"?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: AnnaWP »

Na ile się orientuję, transkrypt kierowany jest w sposób precyzyjny, zatem mogę spodziewać się, że kompleks nie ma dalekiej drogi. Jednak rybosom nie jest inny w pobliżu ER niż poza nim - rybosomu nic nie odróżnia, poza peptydem, który powstaje. Rybosom może powędrować pomiędzy cysterny, albo oddalić się od niej, nie znam powodu, dla którego konkretny rybosom miałby być stale w pobliżu ER.
strateg37
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2014, o 22:33

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: strateg37 »

Myślę, że to wszystko, co chciałem się dowiedzieć. Wielkie dzięki.

Po prostu wcześniej myślałem, że rybosomy poza ER istnieją specjalnie dla białek zostających w cytozolu, bo ER wszystko z miejsca ładuje do światła ER. Teraz więc, gdy zaktualizowałem moją wiedzę o SRP, co mi się zaczęło nie zgadzać: to po co dobór sfaworyzował istnienie rybosomów daleko poza ER szorstkim (koszty transportu), skoro ER szorstkie jednak może robić i jedne białka (do światła ER), i drugie?

W każdym razie dzięki.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pojęcie rybosomu wolnego

Post autor: AnnaWP »

ER nie robi wszystkich białek. Wynika to najprawdopodobniej z losów ewolucji komórek. Zwróć uwagę, że to symbionty są zaopatrywane niezależnie od systemu błon. Jądro to inna historia.

Jednak jakikolwiek nie był powód, system błon ewoluował w oparciu o spójny sposób transportu białek, i jedynie białka tego systemu syntetyzowane są na ER. Do systemu błon zalicza się plazmalemmę, ER, AG, endosomy, wakuole itd., ale też w przewrotny sposób białka macierzy zewnątrzkomórkowej w ten sam sposób transportu się wliczają.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości