Polaryzacja - czy są tańsze sensowne alternatwy?

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: planapo »

domowym sposobem zrobisz tylko prosta polaryzacje do kolorkow trzeba kompensatory, a na to sie nie orientuje czy domowy sposob jest, osobiscie nie slyszalem o tego typu patencie poza sprzedawanym na ebayu PACO", ale w koncu nikt z nas tego nie kupil i nie wiem dokladnie jak to dziala.

Rozne kompensatory mozna wzglednie tanio dostac na ebayu.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: polaryzacja.... czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: phacops »

Próbowałem różne sposoby ale taki wydaje mi się najlepszy bo najprostszy jeśli chodzi o analizator. Czy ta szczelina normalnie służy do zakładania filtrów?
Załączniki
wysunięty filtr
wysunięty filtr
złożony filtr
złożony filtr
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: polaryzacja.... czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: planapo »

A działa? Bo osobiscie nie probowalem innych ustawien analizatora i polaryzatora niz rownolegle do siebie.
JohnyM

Re: polaryzacja.... czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: JohnyM »

Ja w tej szczelinie umieszczam filtry barierowe do fluorescencji
Teoretycznie, analizator powinien być równolegle do polaryzatora (to miało większe znaczenie w epoce nikoli, ale przy polaroidach też ma pewien wpływ) ponieważ przy pochyleniu zwiększasz różnicę drogi optycznej i w efekcie możesz dostać w pewnym stopniu przekłamane barwy interferencyjne. Jeszcze większe znaczenie ma jak używasz ćwierćfalówki albo kompensatorów.
JohnyM

Re: Rozbudowa sprzętu-PZO Studar

Post autor: JohnyM »

Pomysły na domowe kompensatory są dość liczne. Nadaje się praktycznie każdy plastik, celofan, ścięte skośnie szkło umieszczone między pol-anal. Oczywiście są to tylko efekty kolorkowe, bez żadnej wartości analitycznej (z celofanu mógłbyś zrobić falówkę).

Na 40x też powinno być OK, to nie jest ciemne pole itp. żeby zależało od NA. Zobacz przy bertrandzie, czy tworzy się prawidłowy krzyż konoskopowy, bo może obiektyw ma naprężenia. Przy wygaszeniu pomoże przymknięcie przysłony aperturowej.
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: polaryzacja.... czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: phacops »

wizualnie właśnie świetnie. przy polaryzacji widocznie niewielkie przesunięcie. Za to w zasadzie nie da się zrobić zdjęcia bo totalnie nie ostro. Co ciekawe zaś gdy miałem wcześniej w takiej samej pozycji starego szklanego polara (pewnie liniowy) było ok. Może właśnie chodzi o to ze to cirkular. może trzeba sprawdzić po prostu ustawienia bo może będzie jakieś optymalne albo są jakieś liniowe folie ?
JohnyM

Re: polaryzacja.... czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: JohnyM »

. i tu jest pies pogrzebany.
Dużo aparatów świruje przy cyrkularnej, poza tym ona się nie nadaje do mikroskopii. to znaczy działa, ale cały sprzęt i techniki pomiarów (zależy czy kogoś to interesuje, mnie akurat tak) jest przystosowany do linearnej.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

[Film] Paramecium

Post autor: sebba28 »

Raz juz chyba opisywalem jak zrobilem kompensator, ktory dawal rowniez efekt 3d.Plastik ktorego uzylem ,wzialem z pudelka po czystych plytach CD.
P1040107.JPG
Umieszczam go identycznie jak filtr UFG.Przy poruszaniu na rozne sposoby uzyskuje rozne efekty.
Przyklad:

d5b.jpg
P1050241m.jpg
P1050242m.jpg
Załączniki
P1040109.JPG
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polaryzacja - czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: planapo »

Dziala kapitalnie, ja uzylem prostokatnej okladki z pudelka na CD, bez zadnych dodatkowych kombinacji na zasadzie filtra UFG.

Barwy bardzo ladnie zmieniaja sie zarowno przy kreceniu polaryzatorem jak i kompensatorem", mysle ze patent na pewno wart jest udoskonalenia (:
Załączniki
kolorowa polaryzacja z uzyciem opakowania po CD
kolorowa polaryzacja z uzyciem opakowania po CD
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Polaryzacja - czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: sebba28 »

Wyszlo super
Kombinacje na wzor filtra UFG uzywam jezeli chce uzyskac swiatlo skosne lub efekt 3D,ale wtedy kompensator musi byc pod kondensorem.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Polaryzacja - czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: Pickul »

Porównanie plastikowego kompensatora z okładki płyty CD/DVD z kompensatorami kwarcowymi Lomo.

Test próbowałem wykonać w warunkach zbliżonych, powtarzalnych, tz. kompensator leżał na polaryzatorze a ten na punkcie świetlnym - mikro Delta EV 100.

Przy polaryzacji korzystam z tubusu pośredniego, wykonanego na zamówienie w starym PZO . Układ gdzie kompensator jest nad obiektywem daje lepsze nasycenie barw, nie wiem co mówi teoria, ale ja różnicę widzę. Jest niewielka. Dodatkowo wykorzystując kompensatory kwarcowe tylko z tubusem pośrednim mogę je efektywnie łączyć.

Wady: kompensator plastikowy zabiera więcej światła niż kwarcowe.

Poza tym do biologicznej fotografii artystycznej - wad brak
Podkreślam do zastosowań amatorskich, gdzie nie ma potrzeby określenia precyzyjnego opóźnienia fali itp. a chcemy uzyskać barwne, ciekawe zdjęcie nie ma potrzeby kupować drogich kwarcówek.

Wniosek:
Kawałek okładki po płycie CD zastępuje z powodzeniem moje trzy kompensatory kwarcowe
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polaryzacja - czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: planapo »

Polaryzacja w 100% domowa - folia polaryzacyjna+opakowanie z plyty CD calkowity koszt ponizej 10 zlotych (:

Jezeli chodzi o aspekty wizualne - nic dodac nic ujac (:
Załączniki
polaryzacja.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polaryzacja - czy są tańsze sensowne alternatwy?

Post autor: planapo »

I jeszcze jeden test bo cos mi sie wydawalo ze jednak obraz jakis taki rozmydlony. Test bez kompensatora z CD.

10x
pol10x.jpg
pelny kadr - jeszcze jako tako
pol10x2.jpg
1:1 - duza roznica

20x
pol20x2.jpg
pelny kadr - jeszcze ok.
pol20x.jpg
1:1 - mocno widac strate jakosci.

Roznica w ilosci swiatla - fabryczne komponenty przepuszczaja o okolo polowe wiecej swiatla niz folia.

Jednak folia (przynajmniej ta ktora ja kupilem) nie jest taka znowu super. Do zabawy swietna ale jak zdjecie ma byc dobrej jakosci to juz jednak nie bardzo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości