Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: SylwekG »

Czy ktoś zna adresy polskich sklepów internetowych gdzie można się zapoznać z cenami bardzo szerokich ofert sprzętowych firm takich jak Zeiss, Leica, Olympus, Nikon? Chodzi głównie o obiektywy, okulary, itp. Obiektywy Olympusa, czy nikona do aparatów można bez problemu kupić, ale do mikroskopów za cholerę nie mogę znaleźć? Czy to zamierzona polityka, czy po prostu źle szukam? Chodzi tylko o Polskie sklepy internetowe, nie zagraniczne.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: planapo »

te ceny nie sa publikowane poniewaz tej klasy sprzetu nie kupisz w zadnym sklepie internetowym ani typowym (chyba ze na rynku wtornym - ale to nie w Polsce). mikroskopy takie sa modulowe i oferta przygotowywana jest przez dystrybutora na konkretne zamowienie klienta i rzadko kiedy schodzi ponizej 40-50 tysiecy, poza tym zwyklemu smiertelnikowi zazwyczaj nie odpowiadaja na zapytania.

mam cennik nikona chyba z 2010 roku w dolarach, ceny oczywiscie sa kosmiczne, np obiektywy planapo CFI to ceny miedzy 5 a 20 tysiecy. podobne ceny byly na obiektywy 160mm (juz nieprodukowane) - np setka kosztowala 4000$, ktora na ebayu kupisz za okolo 300-400$.

generalnie na rynku wtornym ten sam sprzet mozna kupic za 1/4 ceny nowego. w przypadku nieprodukowanych juz akcesoriow do mikroskopow 160mm pozostaje TYLKO rynek wtorny, niestety (poza jakimis brdzo w zasadzie WYLACZNIE zagraniczny.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: planapo »

zle zedytowalem posta. pod koniec chodzilo mi o to, ze w Polsce oferty takiego sprzetu na rynku wtornym sa tak wielka rzadkoscia, ze raczej nie ma co ich brac pod uwage chcac w miare szybko cos skompletowac.

Zeiss, Olympus, Leica, Nikon robia teraz mikroskopy z optyka korygowana na nieskonczonosc - nic nam po takich obiektywach w mikroskopach na 160mm, np nikon ma swoj gwint i kompletnie inne parametry optyczne. sa mozliwe przerobki (adaptacja glowicy do statywu) ale to raczej skomplikowana sprawa.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: SylwekG »

Dzięki za odpowiedź. A czy to znaczy, że jak bym chciał kupić np. 1 obiektyw Zeiss zwykły achromat - to nigdzie w Polsce tego nie dostanę? Muszę robić całą konfigurację? Trochę to absurdalne, tak jak bym chciał kupić rozrusznik do audi - to najpierw musiał bym kupić cały samochód.

Ps. Wiesz może dlaczego nie sprzedają w Polsce na sztuki konkretnych elementów? Czy nie jest to taki jakby strzał sobie w kolano?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: planapo »

oczywiscie ze sprzedadza pojedyczy obiektyw, tylko nie w sklepie internetowym ani zadnym tradycyjnym sklepie. pisz do dystrybutora i o ile Cie na starcie nie oleje to masz sznase na zakup - trzeba wiedziec bardzo dokaldnie co sie chce i znac sie na rzeczy i najlepiej to od razu pokazac (np przesylajac przygotowana fachowo konfiguracje). jesli jednak zadasz pytanie w stylu czy obiektyw z korekcja na nieskonczonosc bedzie pasowal do mikroskopu 160mm TL to juz raczej odpowiedzi nie dostaniesz. oni obracaja milionami dla laboratoriow, uczelni i innych instytucji badawczych, niestety moga sobie pozwolic na olewanie zwyklego klienta, ktorego zreszta rzadko kiedy stac na te rzeczy.

podsumowujac - wszystkie te firmy robia juz sprzet z korekcja na nieskonczonosc, obiektywow 160 mm juz nie produkuja wiec takiego raczej u nich nie kupisz, pozostaje tylko rynek wtorny, w 99% zagranica.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: SylwekG »

Obiektywy Planapochromatyczne i apochromatyczne są bardzo drogie. Ale np. Zeiss achromatyczne i planachromatyczne powinny być znacznie tańsze. Znalazłem polski sklep z mikroskopami Zeissa i tanie jakoś te mikroskopy są- czy to chińskie podróbki? W tym samym sklepie można jeszcze kupić obiektywy Zeissa, ale nie można ich zobaczyć, jeżeli się nie posiada konta:

Kod: Zaznacz cały

google.pl/search?hl=pl&safe=off&q=obiektyw%20zeiss%20humanlabel&biw=1016&bih=625&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=B7wFT72-Gs_Psgbs9tmCDw
PS. Na allegro poszedł niedawno dość tanio obiektyw Carl Zeiss PlanApochromatyczny 25x/0,65 na 160mm, za 400zł: allegro 1932106518
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: planapo »

wygladaja na najnizsze modele z linii zeissa, cos jak Nikon YS, E100 czy ewentualnie E200. pasowaloby zobaczyc na mozliwosci rozbudowy, a ze sa to mikroskopy szkolne to te mozliwosci wielkie raczej nie beda, pewnie DF i KF i na tym koniec.

ja nic juz wiecej nie dodam poza pytaniem o sens kupowania nowego achromatu/plan achromatu za cene, za ktora mialbym planapo na ebayu (:
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: SylwekG »

Czy taki obiektyw: allegro 2046918624 - Carl Zeiss Apochromat 10x jest godzien uwagi? Sprzedawca pisze że ma inne apochromaty, jednak nie potrafi podać na jaką dł. tubusu one są i pisze że mają gwint 23mm, natomiast standard to RMS 20,3mm. Czy do apochromatów można stosować okulary PZO szerokokątne SK10x, czy trzeba specjalne plankompensacyjne? Czy w przypadku obiektywów apochromatycznych będę miał dobry obraz w całym polu widzenia - pozbawiony abrracji chromatycznych na brzegu tak jak w obiektywach achromatycznych?

Aberracja chromatyczna widoczna w obiektywie LOMO 40x (obraz podziałki szkiełka mikrometrycznego):
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: Pickul »

SylwekG do apochromatów Zeissa czy Olympusa potrzebne są dedykowane okulary, szukaj obiektywów Nikona, tam masz pełną korekcję w obiektywie a okulary mają drugorzędne znaczenie. Ten Zeiss z linka jest na 33 mm, to staroć.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: SylwekG »

Tylko, że ja właśnie poszukuję krótkich obiektywów tzn na dł. parfokalną 35mm. Obecnie mam 2 mikroskopy: laboratoryjny Row Rathenow - obiektywy achromatyczne 6x, 24x, 45x, 100x dł parfokalna 35mm, dł. tubusu. 170mm, oraz mikroskop szkolny PZO ms16 dł. tubusu 160mm, obiektywy dł. 35mm.

Chodzi mnie głównie na jaką dł. tubusu jest ten obiektyw z aukcji, czy 160mm? Oraz czy to możliwe że ma gwint 23mm? Czy okular 10x SK dałby złą jakość obrazu w połączeniu z tym obiektywem?

Poszukuję głównie obiektywów 20x oraz 40x które dały by obraz lepszy niż achromaty PZO, Row, czy Lomo.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: Pickul »

hm, Zeiss robił ob. na dł. tubusu 160 mm i dł. parfokalną 33 mm, ten chyba taki jest. Kobicie pomyliła się chyba średnica osadcza okularów ona ma 23 mm ze śr. obiektywu, ale oczywiście pewności nie mam.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: SylwekG »

Dostałem odpowiedź. Gwint RMS 20mm, natomiast dł. tubusa - znalazłem info 160mm. Ma też 20x apochromat. Pytanie: czy za pomocą takiego obiektywu uzyskam dużo lepszy obraz niż za pomocą PZO 20x achromatycznego, nie dysponując jednak okularem kompensacyjnym, ale PZO 10x SK? Czy apochromat może w ogóle dać dobry obraz bez użycia specjalnych okularów?
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: Polskie sklepy ze sprzętem Zeiss, Olympus, Leica, Nikon?

Post autor: pawelcanon36 »

Posiadam apo z tej serii o pow. 20x 60x i 90x kupiłem je bardzo tanio na allegro ( coś koło 50zł/szt.), jak dla mnie te obiektywy są całkiem znośne
Listek mchu wodnego:
1- obiektyw Pzo 20x
2- apo 20x
W obserwacji ocznej różnica jest dużo większa, apo w stosunku do pzo ma bardzo zredukowaną aberracje chromatyczną i częściowo sferyczną.
Co do okularów to posiadam zarówno 8x plan-kompensacyjne Pzo jaki 12x ortoskopowe Pzo. Jest niewielka różnica na plus dla plan-kompensacyjnych jednak zwykle stosuje ortoskopowe ponieważ maja duże pole widzenia, co bardzo ułatwia obserwacje. Tak że ze zwykłymi okularami przy tych obiektywach spokojnie da się pracować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości