Pomaturalne rozterki

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Medycyna Lwów »

myślenie o specjalizacji przez przyszłym studentów jest śmieszne - nie wiecie jak wygląda wszystko w praktyce, a opieranie się na mniej lub bardziej marnych serialach czy filmach jest porostu głupie.

Co do rozterek autorki to całkowicie zgadzam się z t6ym co napisał wyżej Grzybu123.
Farmacja jest kierunkiem obecnie niezwykle zdewaluowanym - przerost formy nad treścią, sami studenci twierdza że 90% ich studiów to wiedza w żaden sposób nieprzydatna potem. No i wprowadzenie techników farmacji to wszystko utwierdza.
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Stalowy »

Co do zajęć w prosektorium - podobno tak, jednak jeżeli ktoś nie chce, to nie musi się przyglądać. Ma to wyraz bardziej symboliczny", jak cała anatomia na farmacji.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: lith »

Kaamil pisze:myślenie o specjalizacji przez przyszłym studentów jest śmieszne
Kaamil, a niemyślenie o tym co można robić po studiach przed pójściem na nie jest za to głupie
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Medycyna Lwów »

o to mi w sumie też chodziło
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Mårran »

W Gdańsku, z tego, co pamiętam, farmacja ma anatomię na modelach, więc zwłok na oczy nie ujrzą

A co wy chcecie z tymi speckami, wiadomo, że się nie wie nic przed studiami, ale pytać nie wolno? Można komuś napisać, że to nie jest często tak fajnie, jak się wydaje, ale od razu pojazd, że to śmieszne? Trochę zalatuje krzyczeniem na dziecko, że wierzy w św. Mikołaja
Pani Buka
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: margharetka »

No tak zapytałam o te specjalizacje, wiem, że większość moich pytań czy obaw wydają się być śmieszne.napisałam o tych moich wymarzonych, przedstudiowych specjalizacjach czysto subiektywnie, słyszłam kiedyś, o limitach na określone specjalizacje, że nie było w danym roku żadnych miejsc na kilka konkretnych, stąd też zrodziło się moje pytanie
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Stalowy »

Przykład: w zimowej sesji specjalizacyjnej nie było ani jednego miejsca w Polsce na chirurgię szczękowo-twarzową po stomatologii. Bywają takie rekrutacje, polega to na tym, że gdy ktoś kończy speckę, to zwalnia miejsce.

Wszystko może się zmienić z rekrutacji na rekrutację, a ta jest 2x do roku. Więc ciężko powiedzieć, co będzie za 6 lat jak będziesz kończyć medycynę (czego Ci życzę). Nigdy nie było tak, żeby nie było miejsc np. na chirurgię ogólną, internę itd. Sądzę, że starsi stażem, którzy trochę już w tym siedzą będą mogli powiedzieć więcej
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: margharetka »

Dziękuję.teraz tylko byle się dostać i jakoś utrzymać i móc sobie za 6 lat powybierać z pełną świadomościąmarzenia
Awatar użytkownika
margharetka
Posty: 79
Rejestracja: 29 sty 2011, o 17:59

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: margharetka »

Przepraszam,za posty jeden pod drugim.ale kolejne pytanie (z góry za nie przepraszam )jak to jest, jak jest staż trzeba zaliczyć jakby trochę każdej specjalizacji? tzn. np. psychiatrię, chirurgię itp.?
Awatar użytkownika
Stalowy
Posty: 2447
Rejestracja: 27 lut 2010, o 23:35

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Stalowy »

Od 3 roku zaczynają się tzw. kliniki - zajęcia właśnie na poszczególnych oddziałach. I tak przez 3 ostatnie lata masz np. chirurgię (którą masz na poszczególnych oddziałach) itd.

Na stomie np. mam przedmioty odpowiadające późniejszym speckom, niektóre trwające rok, niektóre 2, a niektóre 3. I tak mam np. periodontologię, ortodoncję, endodoncję, stomatologię zachowawczą, chirurgię stomatologiczną, szczękowo-twarzową, stomatologię dziecięcą itd itd itd.

Analogicznie lek. ma np. pediatrię, anestezjologię, internę i bla bla bla 100 tysięcy innych
smooth_criminal
Posty: 261
Rejestracja: 6 sie 2009, o 13:19

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: smooth_criminal »

na stazu masz po kilka tyg pracy na kazdym oddziale tak zeby o kazda specke zahaczyc. tak jest na leku - 13 m-cy (tu specki lekarskie) i stomie - 12 m-cy(tu tylko specki dentystyczne)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Medycyna Lwów »

na każdym oddziale to się stażu nie ma - tylko podstawowe specjalizacje: interna, ped, gin, chir, psych, med. rodzinna, więc niektóre spec. można zobaczyć tylko na studiach (=ew. na kole naukowym).
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Pomaturalne rozterki

Post autor: Grzybu123 »

No ale w ramach np. chrurgi na stażu można sobie iść na kardiochirurgię, na neurochirurgię (nie mówię, że cały czas trwania ale zawsze). No i można prosić o delegacje na różne oddziały. Więc z oglądaniem oddziałów nie jest tak źle.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości