pomiar gęstości piknometrem

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
taurus31
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2020, o 09:31

pomiar gęstości piknometrem

Post autor: taurus31 »

Witam.
Prosiłbym o wyjaśnienie, dlaczego jeśli dokonujemy pomiaru ciężaru właściwego cieczy za pomocą piknometru, należy uprzednio użyć cieczy wzorcowej (wody destylowanej) i dopiero potem ustala się ciężar właściwy cieczy badanej?
Przecież jeśli piknometr ma ustaloną pojemność, to przed wlaniem i po wlaniu badanej cieczy ważymy naczynko, prosty rachunek i mamy rozwiązanie.
W jakim celu stosujemy ciecz wzorcową, czyli po co najpierw "ustalamy" ciężar właściwy wody?
Pozdrawiam.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: pomiar gęstości piknometrem

Post autor: tomaszp »

Wydaje mi się, że nie możemy nigdy jednoznacznie określić objętości piknometru i podstawiać jej sobie do wzoru — oczywiście, jeśli ktoś ma ochotę może to robić, ale wyniki będą wątpliwej jakości. W końcu piknometr jest myty, przechowywany, podlega zmianą na skutek zmian temperatury otoczenia. Być może nie są to ogromne zmiany, ale mogą mieć wpływ na wykonywany pomiar. Gęstość wody w danej temperaturze jest stała, stąd każdorazowo ustalamy sobie objętość piknometry w danym momencie. Wydaje mi się że to są główne powody dla których każdorazowo powinno się ustalić objętość piknometru za pomocą substancji wzorcowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości