POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Biogen
Posty: 44
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 19:49

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Biogen »

Ludzie, ludzie. w tym roku zdaję maturkę. z bioli rozszeżoną. spojżałem w 3 książki Operonu i się przeraziłem TEGO JEST ZA DUŻO! I zmądrzałem. wpadłem na stronkę i w informator. i co? Powiem wam, że w informatorze wymagają tylko 15% z tego co jest w tych tomikach Nie trzeba się uczyćwszystkiego".

[ Dodano: Nie Kwi 16, 2006 21:12 ]
Trochę posiedzieć z książką i z intelem i maturka w kieszeni!
Napisać na dobry wynik to nie problem Wyobrażacie sobie: 15% wiedzy z książek które mam, cała matura to 30% wiedzy reszta to teksty, itp. CHURRRAAA! BĘDZIE DOBRZE!

[ Dodano: Pon Kwi 17, 2006 00:34 ]
W sumie jest 90 zagadnień na podstawowy i rozszorzony poziom. Ale część się powtarza na obu poziomach i jest ich ok. 60. Nie przerażać się ponieważ zagadnienia są bardzo skonkretyzowane. Np.:okreslić zagrożenia dla zdrowia wynikające z oddziaływania na organizm człowieka: stresu, szkodliwych substancji (używek, dopingu, trucizn, czynników mutogennych) oraz przedstawić sposoby zapobiegania tym zagrożenią."

"Określić ijak zapobiegać". to wszystko. Opracowałem narazie stres i używki. i wiecie co zajęło mi to 6 godzin. W czym problem? Nie ma informacji. Musiałem dużo w intelu szukać. Ale przecież trzeba to zrobić bo oto zapytają na maturze!

Dobrze by było gdyby była taka jedna książka,.
w której by były tylko informacje potrzebne na maturę.
i tylko te informacje.

Mam propozycj:
Stwórzmy taką książkę!
My, sami, maturzyści! Do matury!
Stwórzmy taką książkę i udostępnijmy ją wszystkim, całej Polsce!
Niech każdy opracuje tylko kilka zagadnień i przy niedużym wysiłku zdąbędziemy całą, przecież tak cenną, wiedzę wymaganą na maturę. W wielości siła!

Proszę niech znajdą się ludzie! Jesli ktoś się podejmie tego niech to zrobi naprawdę porządnie. I nie ma to być jakaś kopia z intela czy książki. To ma być konkretne, bezwodolejstwa i innych niepotrzebnych na maturę informacji.

Opracowałem stres i używki - zagrożenia dla zdrowia i sposoby zapobiegania. Niech ktoś pomoże mi to umieścić na stronce, żeby każdy miał do tego dostęp. Wtedy wszyscy zobaczą jak to ma wyglądać.

Czekam na ludzi gotowych poświęcić niewiele czasu dla dobra własnego i wszystkich maturzystów zdających biologię. Korzyści z takiej współpracy są naprawdę ogromne!
Pozdrwiam wszystkich.
karabud
Posty: 54
Rejestracja: 27 mar 2006, o 18:11

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: karabud »

Hmm trochę się mylisz bo teoria a pratyka wypada troche inaczej. W tym informatorze jest niby tak, że nie ma dużo zagadnień, ale na maturze to może bć zrobione pod bardzo różnym kątem i nigdy nie wiemy jakim zakresie, także te podręczniki co posaiadaszw zupełności wystarczą, tylko trzeba z nich umieć wybrać wiedzę.
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Teba »

A ja sobie poprawiam wynik matury, tak dla własnej satysfakcji. Trzy tomy operonu mam w 1 palcu , ale pamiętam poprzedni rok. Ufff. ale było nauki. Życzę powodzenia wszystkim maturzystom
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Guru »

Opracowałem stres i używki - zagrożenia dla zdrowia i sposoby zapobiegania. Niech ktoś pomoże mi to umieścić na stronce, żeby każdy miał do tego dostęp. Wtedy wszyscy zobaczą jak to ma wyglądać.
Napisz maila do Administratora Przyrodnika, zapewne pomoze
[at].pl (nie pracuje w swieta)
Biogen
Posty: 44
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 19:49

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Biogen »

Przedewszystkim sorrryyyy! Oczywiście nie robiłem tego 6 godzin! Coś ponad 2 więc nie jest tak źle.

Mam pytanie: Czy ty wogóle przeczytałeś ten informator? Czywgryzłeś się w temat? I nie masz patrzeć naStandardy wymagań tylko naOpis wymagań". W standardach wymagań są tylko ogólniki. W opisie wymagań jest szczegółowo wypynktowany zakres informacji z których mogą zapytać na maturze. Z tego i z niczego innego! Skoro są te wymagańa tak ładnie przedstawione w punktach to czemu nie można zebrać ludzi i w niedługim czasie (bo niewiele go zostało) opracować wiedzę wymaganą na maturę?

Nie trzeba by patrzećna te 3 książki i mówić:No niemożliwe żebym się tego zdążył nauczyć! - jesli jeszcze nie zaczął. Chcę to zrobić nie tylko dla własnej kożyści i osób biorący tym udział. Opublikowane w internecie informacje przydadzą się maturzestą z całej Polski! I w tym roku i jeszcze w paru następnych! Czy nie warto?

Jeszcze raz proszę niech się znajdą ludzie! Skożystają na tym Wszyscy! Oszczędzimy czas i nerwy. Jeśli ktoś się zdecyduje to mówcie o tym w szkołach. Im więcej umysłów i rąk do pomocy tym szybciej i lepiej to opracujemy!

Pozdro.
karabud
Posty: 54
Rejestracja: 27 mar 2006, o 18:11

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: karabud »

Masz błędne myślenie. Właśnie po to są te 3 książki, żeby się z nich uczyć bo w nich jest wszystko co trzeba, cała wiedza jest opracowana, tylko trzeba umieć ją wybrać. Po co tworzyć coś nowego skoro napewno doskonalsze już masz w domu?
Biogen
Posty: 44
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 19:49

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Biogen »

Wiesz co najwięcej czasu zabiera w nauce z takich książek? Właśnie wybieranie informacji. Chodzi o to, że nie zostało za dużo czasu do matury. Nie ma nawet czasu żeby przeczytać te książki, a co dopiero wybrać z nich to co trzeba i się jeszcze tego nauczyć! Zamiast przerabiać uciążliwie te 1000 stron, lepiej chyba mieć 60 i nauczyć się wszystkiego co tam jest, bez wybierania bo przecierz wszystko z tego trzeba umieć - to są niezbędne i jedyne informacje!

Zbierze się z 9 osób, każda poświęci z trzy dni na opracowanie 10 - 15 zagadnień i gotowe. W krótkim czasie zdobędziemy wkintesencję wiedzy maturalnej. Nie będzie trzeba nerwowo spoglądać na ten ogrom stron do przeczytania i nauczenia.

Chodzi o oszczędność czasu, zdobycie wiedzy niezbędnej i jedynej, oszczędność nerwów poza tym zyskujemy większą pewność siebie.

Rozumiem Ciebie, ale w obecnej, już przedmaturalnej atmoswerze, takie rozwiązanie jest słuszne.
karabud
Posty: 54
Rejestracja: 27 mar 2006, o 18:11

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: karabud »

Wiesz ja wcale nie bronię wam tego robić, ani nie zniechęcam, wręcz przeciwnie uważam to za dobre rozwiązanie, ale mnie się zdaje, że opracaowaniem sami stracicie czas na naukę i mogą wystąpić ewentualne błędy, czy minimalne niedopracowania, dlatego na szybko przetwarzanie infromacji niesie pewne ryzyko. Życzę sukcesów!
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: racoon88 »

Biogen masz bardzo oryginalny pomysł, ale obawiam się, że nie przyniesie to porządanego efektu. Bardzo dużo czasu Ci to zajmie, żeby zebrać wszystkie materiały i ułożyć je w formę dobrą do nauki. Pamiętaj, że potem jeszcze musisz się tego nauczyć. Ja bym Ci radził standardową metodę, czyli książeczka izakuwanie". Może nudne i staroświeckie, ale działa -).
Biogen
Posty: 44
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 19:49

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Biogen »

Hmmm.stracimy czas"? Jeżeli podzieli się zadania to można to zrobić w bardzo krótkim czasie. I tak, i tak trzeba to przerabiać indywidualnie - przecież z tego mogą zapytać! Jeżeli będą to mądre i treściwe opracowania, z uczeniem się nie będzie problemu.

Proszę was konsultujcie się z osobami będącymi już dawno w temacie: studentami, czy nauczycielami z bilogii. Jasne, mogą wystąpić pomyłki - ale przecież będziemy się kontrolować. Założy się nowy temat:Błędy w OIM - czyli Opracowania Informatora Maturalnego. Będziemy tam umieszczać wszystkie zapytania co do treści opracowań.

Wszystkie opracowania będziemy umieszczać na stronie internetowej. Wszyscy maturzyści, z całej Polski, będą mieli do nich dostęp.

Proszę niech się znajdą ludzie gotowi pomóc maturzystą!
Pozdro.
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: racoon88 »

Sory za mój pesymizm, ale marnie to widzę. Jakiś czas temu próbowałem samemu coś takiego stworzyć, ale po przerobieniu kilku działów doszedłem do wniosku, że szybciej bym przyswoił wiedzę z książki, niż przerabiał ją, opracowywał, publikował, w końcu się jej uczył. Tak czy inaczej życzę powodzenia
alces
Posty: 140
Rejestracja: 12 lip 2005, o 01:00

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: alces »

pomysl jak pomysl, wczesniej tez takie mialam. hehe. nawet powstalo pewne forum. ale ludzia braklo wytrwalosci.

zobaczcie jak wyglada przykladowa lekcja zrobiona przez Biogena, ja nie bardzo mam czas sie w to bawic, ale jak tylko beda osoby ktore opracuja reszte moge zamieszcic pozostale lekcji
Biogen
Posty: 44
Rejestracja: 16 kwie 2006, o 19:49

Re: POMOCY NIEWIEM CZEGO SIÊ UCZYÆ ...

Post autor: Biogen »

Wielkie dzienki alces!

Bardzo szkoda, ze brakuje ludzi z wytrwałością.
To znaczy, że mam sam robić cały informator? Dla wszystkich maturzystów z całej Polski?
Słuchajcie. Na pewno są tacy, którzy by chcieli podjąc się tego. Przecież im więcej takich tym szybciej.
Znacie napewno takich uczniów z waszych szkół, którzy chcieliby chociaż jedeno zagadnienie opracować. Nakłońcie ich do wprowadzenia tego pomysłu w życie.

Pozdro.

[ Dodano: Pon Kwi 17, 2006 20:28 ]
Na razie na kartkach mam opracowane takie zagadnienia:
poziom podstawowy:
standard 1:
zagadnienie (w sumie : 2, 3, 4(bez narządów. ukł nerw. i hormon.), 5, 6, 7, 8.
standard 2:
zagadnienie (w sumie 2): częściowo 1 i 2.
standard 3:
zagadnienie (w sumie 11): 1, 2, 3, 7(częściowo).
standard 4:
zagadnienie (w sumie 19): 14, 15, 16, 17, 18.

poziom rozszerzony:
standard 1:
zagadnienie (w sumie 12):
standard 2:
zagadnienie (w sumie 3):
standard 3:
zagadnienie (w sumie 6):
standard 4:
zagadnienie (w sumie 29): 19, 20, 21.

Opracowałem 19 zagadnień.
Zostało jeszcze 71.
Do końca przerwy chcę przerobić cały podstawowy poziom.

Gdyby ktoś chciał jakieś informacje dotyczące tych zagadnień albo poziomu podstawowego służę pomocą.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości