Pomóżcie odpowiedzieć.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Pomóżcie odpowiedzieć.

Post autor: GoodWolf »

Cześć. Mam problem z odp. na kilka pytań. Jeśli ktoś może mi pomóc to niech odpowie na te pytanka tutaj albo napisze do mnie na wilk.[at].pl
Za odp. z góry bardzo dziękuje.

Pytania:

1.Ze względu na swój skład kromka chleba z masłem ulega strawieniu tak jak opisano:
a)chleb trawiony w ustach i dwunastnicy oraz w jelicie cienkim,masło głównie w dwunastnicy
b)chleb trawiony w ustach i w żołądku,masło głównie w żołądku
c)chleb trawiony głównie w żołądku i dwunastnicy,masło w jelicie cienkim
d)chleb trawiony jest dopiero w dwunastnicy a masło w ogóle nie jest trawione tylko od razu wchłaniane.

2. I-uchyłki i kanały odchodzące od jamy gastralnej u krążkopławówII-rozgałęzione jelito i parenchyma u płazińcówIII-obszerna jama ciała wypełniona płynem u nicieniIV-celoma u pierścienic. U niższych kręgowców funkcję analogiczną do układu krązenia spełnia:
a)tylko I i II
b)I,II i III
c)tylko IV
d)żadne z wymienionych

3.Kwas nukleinowy pewnego wirusa poddano analizie na zawartość zasad azotowych. Uzyskano następujące rezultaty: A-27%,C-23%,G-23%,U-27%
Wskazują on, że kwasem nukleinowym tego wirusa jest:
a)dwuniciowy DNA
b)dwuniciowy RNA
c)jednoniciowy RNA
d)nie można ustalić jaki kwas zawiera ten wirus

4.Dysponujesz następującymi substancjami organicznymi i nieorganicznymi: I-węglan sodu,II-chlorek amonu,III-jodowodór,IV-azotan(V)baru,V-stearynian potasu,VI-etanolan sodu,VII-fenol,VIII-wodorotlenek cynku,IX-metanal,X-glukoza
Które substancje wprowadzone do wody spowodują obniżenie pH otrzymanego roztworu?
a)I,V,VI,VIII
b)IV,VIII,IX,X
c)II,III,VII
d)II,VI,VII,IX,X

5.Spalono pewien węglowodór będący w warunkach normalnych cieczą. Nie kopcący płomień miał barwę niebieską. Użytym węglowodorem był:
a)etan
b)acetylen
c)benzen
d)heksan

6.Dane są następujące substancje:
I-kwas mrówkowy,II-glukoza,III-fruktoza,IV-sacharoza
Która z tych substancji ULEGA próbie Tollensa ?
a)tylko II
b)I,II i III
c)II i III
d)II i IV
Gość

Re: Pomóżcie odpowiedzieć.

Post autor: Gość »

No cóŻ, pewności nie mam, ale spróbuję (jakby był błąd proszę poprawić)
1. c - bo trawienie tłuszczów zaczyna się dopiero w jelicie cienkim
2. wydaje mi się, Że b. ale z zoologii jestem cienki jak d**a węŻa, więc nie wiem do końca
3. b - obecność U wskazuje na RNA, a równe ilości komplementarnych zasad na dwuniciowość
4. c - sól słabej zasady i mocnego kwasu, mocny kwas, bardzo słaby kwas
5. d - etan jest gazem, a benzen i etin kopcą aŻ miło
6. c - reagują aldehydy (glukoza) i ketozy (fruktoza).
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Re: Pomóżcie odpowiedzieć.

Post autor: GoodWolf »

Wielkie dzięki Gościowi za odp.:) Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości to ewentualna korekta odpowiedzi jest mile widziana. Bardzo mi zależy aby poznać w 100% poprawne odp. na te pytanka.
Wszystkim którzy podejmą się odp. na te pytanka naprawde bardzo dziękuje.
Gość

Re: Pomóżcie odpowiedzieć.

Post autor: Gość »

1 a bo tłuszcze śą trawione w dwunastnicy()co prawda dwunastnica jest początkiem jelita cienkiego) a i chleb zaczyna byc trawiony w ustach bo jest węglowodanem więc a rzokład ich zaczyna się juŻ w ustach(rozkład wielocukrów na dwu cukry)
2 tego za bardzo nie wiem,wogóle to nie rozumie tego pytania ale stawialabym na c
a po co ci znać odpowiedz na reszte pytan przeciez masz test biologiczno-geograficzny?a reszta jest z chemi?
GoodWolf
Posty: 54
Rejestracja: 15 cze 2005, o 01:00

Re: Pomóżcie odpowiedzieć.

Post autor: GoodWolf »

No tak prawda ze mam test biologiczno-geograficzny, ale chciałem poznać odp. na te pytanka dla swojej ciekawości.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości