Poprawa biologii na polibudzie

Dodatkowe materiały przygotowujące do nauki celem poprawy matury z biologii. Pomoc w zrozumieniu zagadnień biologicznych.
jpw
Posty: 1
Rejestracja: 2 paź 2014, o 17:17

Poprawa biologii na polibudzie

Post autor: jpw »

Jestem z rocznika 94, ale dopiero teraz poszedłem na studia. Byłem uczniem kiepskiego liceum, a sam nie przykładałem się do nauki, więc matury poszły słabo. Zrobiłem sobie roczną przerwę pracując i chodząc na kurs przygotowawczy z biologii i chemii, ale w trakcie roku się rozleniwiłem i znowu było to za mało żeby dostać się na jakikolwiek medyczny w Polsce. Postanowiłem poprawiać w tym roku biologię, ponieważ poszła ona nienajgorzej, na 75%, nawet mimo tego, że spodziewałem się niższej noty. W wyniku presji rodzicielskiej poszedłem na technologię chemiczną żeby w razie czego nie zaprzepaścić jeszcze jednego roku nauki, ale jest to kierunek z politechniki, tak więc w ciągu semestru, poza chemią, mam strasznie dużo matematyki i fizyki. Do tego moje zajęcia z reguły kończą się o godzinie 16.

W jaki sposób podzielić materiał żeby do maja wyrobić się z powtórką całego liceum oraz jeszcze go utrwalić? Mam operonowskie podręczniki i planowałem poświęcać dwie-trzy godziny dziennie na biologię.
Pocieszający jest fakt, że fizjologię człowieka, cytologię i metabolizm praktycznie pamiętam w całości, więc jest to kwestia przeczytania podręcznika dwa razy. Zastanawiam się nad kupnem zbiorów Witowskiego, tyle że nie lubię jego zadań autorskich, często wychodzi poza formę maturalną, ale ciekawszej alternatywy nie widzę. Jakieś sugestie co do planu działania?
Awatar użytkownika
Subby
Posty: 110
Rejestracja: 28 lip 2014, o 00:18

Re: Poprawa biologii na polibudzie

Post autor: Subby »

Witam
Co do kwestii rozplanowania sobie materiału, pobierz sobie kalendarz PWN z biologii, w którym cały materiał podzielony jest na tygodnie, tak, że kończy się przed majem. Zagadnienia są podane, więc dokładnie wiadomo o co chodzi - nie jest napisany zbyt ogólnie. Musiałbyś popatrzeć, czy taki podział osobiście Ci pasuje. Ja próbuje się do niego dostosować, ale pierwszy tydzień w kalendarzu można zrobić w około dwa dni, także małe modyfikacje można wprowadzać. Byle nie wydłużać, bo pozostały czas lepiej poświęcić na powtórzenie zadań czy coś. Ja staram się (a raczej będę się starać ) przerobić teorie w 2-3 dni, żeby resztę czasu poświęcić właśnie na zadania z danego działu.

Dodatkowym plusem jest to, że jak sam twierdzisz, fizjologię człowieka, cytologię i metabolizm nie musisz zbytnio powtarzać, co jest dużym pozytywem, bo według mnie, były to najcięższe tematy do przerobienia. Bardzo ciekawe, ale mimo to ciężkie

Co do zbiorów zadań Witowskiego z biologii to ciężko powiedzieć. Słyszy się różne opinie na ich temat i często nie są one zbyt przychylne. Czego nie można powiedzieć o zbiorach zadań z chemii.
Co zadań to najlepiej znaleźć na necie (chyba wiadomo gdzie:D) maturalne zadania podzielone tematycznie i je porobić. Ponadto przerobić wszystkie majowe matury, poprawkowe oraz próbne. Sporo zadań jest także w informatorze maturalnym 2015, więc warto pobrać go sobie.
Osobiście polecam zbiór zadań Biologia Matura 2012 Zbiór zadań maturalnych - jest tam ponad 1000 zadań zarówno z PP jak i PR.
Słyszałem też wiele dobrego o Maturalnie że zdasz
Oczywiście to moje osobiste uwagi i nie wszyscy musza się z nimi zgadzać:)
Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki ^^
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość