Poprawa matury

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
Awatar użytkownika
mongie
Posty: 114
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 20:39

Re: poprawa matury

Post autor: mongie »

szymur pisze:
mongie pisze:Oby było w tym roku dużo o mózgu i OUN, bo idę zaraz na wykład z neuronauki
Minimum motywacji odzyskanej, wystarczyło przejść się obok UMPu, więc.maturo, Im back!
Moim zdaniem nie masz na co liczyć, bo moim zdaniem z człowieka będzie 1-2 zadania i to pewnie takie klasyczne (może układ pokarmowy), a reszta rośliny/ekologia/ewolucja /:(.
Nadzieja umiera ostatnia! Poza tym, może tym razem nas zaskoczą i zrobią przyjemność kandydatom na lekarski.
Ach, te roślinyw zeszłym roku było sporo, może w tym roku sobie odpuszczą?.
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: poprawa matury

Post autor: chemik1212 »

Mam małe zamieszanie w głowie dotyczące aksonów. Rozchodzi się o ich rodzaje. Bo tak: są bezrdzenne czyli nie posiadające mieliny. Do tych należą nagie czyli totalnie bez żadnej izolacji. Do bezrdzennych należą też jednoosłonkowe (zwane szarymi). Mają one osłonkę Schwanna (komórkowa?). Czy one nie posiadają przewężeń Ranviera?
To było pierwsze pytanie a drugie to czy: rdzenne -które się dzieli na jednoosłonkowe (tylko mielina wytworzona przez komórki Schwanna) posiadają te przewężenia Ranviera? Bo dwuosłonkowe (mielina+Schwanna) na pewno mają te przewężenia.
yyym
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2014, o 17:08

Re: poprawa matury

Post autor: yyym »

Przewężenia Ranviera występują tylko w aksonach mających osłonkę mielinową. Porządkując te zawiłe podziały można taki schemat by stworzyć:

1. Bezosłonkowe (bezrdzenne) - ani osłonki komórkowej, ani mielinowej
2. Jednoosłonkowe
- mielinowe (rdzenne) / brak osłonki komórkowej (przewężenia obecne)
- bezmielinowe (bezrdzenne) / obecność osłonki komórkowej
3. Dwuosłonkowe (rdzenne) - mają osłonkę komórkową i mielinową (przewężenia obecne)
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: poprawa matury

Post autor: chemik1212 »

Dzięki wielkie. W podręcznikach tak kręcą albo rozrzucają wiadomości po różnych działach , że w ostateczności nie wiadomo o co chodzi .
szluwka
Posty: 256
Rejestracja: 5 paź 2012, o 12:19

Re: poprawa matury

Post autor: szluwka »

jeśli masz jakieś wątpliwości co do tkanek to zaglądnij do histologii np sawickiego w pdfie
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: poprawa matury

Post autor: Smile_Forever »

Kompendium histologii Cichockiego i Litwina też jest świetne, nasza lekturka obowiązkowa, zdecydowanie mi się go lepiej przyswaja niż Sawickiego
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

To ja jakoś mało ambitny bo histologii się uczę z vademecum Pyłki-Gutowskiej oO
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: poprawa matury

Post autor: dmnunited »

[at]: bo do matury chyba trochę głupio uczyć się z Sawickiego czy innych Cichockich, które treścią są na poziomie studiów.
Awatar użytkownika
Anarionn
Posty: 326
Rejestracja: 27 mar 2013, o 10:14

Re: poprawa matury

Post autor: Anarionn »

[at] wiem, to było śmiechem żartem
Awatar użytkownika
chemik1212
Posty: 429
Rejestracja: 24 sty 2010, o 18:22

Re: poprawa matury

Post autor: chemik1212 »

Ja chętnie uczę się ponad. Ale to raczej mi przychodzi przypadkiem a jak mam coś ważnego zapamiętać to zapomina mi się niemiłosiernie.
Na mieści mówią , że Villego to znacznie za wiele
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: poprawa matury

Post autor: dmnunited »

można się uczyć ponad, ale i tak na maturze wymagają odpowiedzi maturalnych
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: poprawa matury

Post autor: Smile_Forever »

Dokładnie, trzeba pamiętać o tym, żeby odpowiadać po maturalnemu", nie mniej jednak warto rozwijać swoje zainteresowania i dowiadywać się więcej, czasem może to pomóc nawet lepiej zrozumieć temat
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: poprawa matury

Post autor: Mårran »

Jeśli ktoś się interesuje biologią, to jak najbardziej
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość