Poprawa matury 2019

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Poprawa matury 2019

Post autor: uja97 »

Hej. Pisałam maturę w 2016. roku. Poszła mi kiepsko, uzyskałam w sumie mniej niż 100 punktów. Wiem, że części materiału nie przerobiłam, arkuszy raczej nie rozwiązywałam, nie sądzę, by zdarzyło się mi rozwiązać tak na serio jednym ciągiem cały arkusz ze stoperem. Przerobione miałam może ze 30-40% materiału, tak mniej więcej jak wyniki. Trochę głupio, na własne życzenie to wszystko zawaliłam. Strasznie często zastanawiam się nad tym czy by nie spróbować, po kilku dniach przechodzi, znów wraca. Takie koło. Zdecydowałam się wstępnie zadać kilka pytań.

-Maturę w 'Nowej Formule' pisałam w 2016.roku, do kiedy zatem mogę poprawiać? Czy to, że pisałam w 2016. roku liczy się jako 1.raz, gdy pisałam maturę, tj.mam jeszcze 4 próby nim będę musiała zdawać wszystko? Czy ewentualna pierwsza poprawa, której się nie podjęłam jest liczona od 2017.roku? To robi różnicę jednego podejścia, ktoś orientuje się na 100%? W uproszczeniu, mogę zdawać bez potrzeby przypominania sobie lektur (:D) do 2020 czy 2021 roku?

-Czy to o czym pisałam w zdaniach czerwoną czcionką ma jakąś nazwę? Może powinnam to jakoś uwzględnić, odwiedzić psychologa, zastanowić się nad tym?

-Dużo osób z roczników 96-97 planuje poprawiać w przyszłym roku? Pytam osoby, które wcale nie poprawiały, ale też osoby, które wiedzą, że będą poprawiać jeśli nie uda się w tym?

Pozdrawiam i życzę powodzenia na egzaminach!
wtornamaturzystka
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2018, o 13:39

Re: Poprawa matury

Post autor: wtornamaturzystka »

Masz ogólnie zdaną maturę (tzn. wszystkie obowiązkowe egzaminy)?

Jeśli tak to nie ma żadnego limitu podejść do egzaminów dodatkowych. Możesz pisać nawet i za 10 lat jak cię najdzie ochota.

Limit 5 lat jest dla osób, które nie zdały egzaminów obowiązkowych. Przez 5 lat te egzaminy, które udało im się zaliczyć są ważne i do zdania matury potrzeba im tylko napisać na 30% te brakujące. Po tym czasie, jeśli chcą zdać maturę muszą zdawać wszystko od początku.
schematcke.jpg
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Re: Poprawa matury

Post autor: uja97 »

Ach, rozumiem. Tak, wszystko jest zdane, jedynie ta moja porażka z biologią i chemią. Zatem pozostaje tylko zapłacić po 50zł za biologię i chemię i można pisać. Co z pozostałymi sprawami? Ty poprawiasz?
wtornamaturzystka
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2018, o 13:39

Re: Poprawa matury

Post autor: wtornamaturzystka »

Poprawiam w tym roku, rocznik 98, ale znam starszych też poprawiających :D Jeśli nie wyjdzie, pewnie będę próbowała dalej :P

Co do 50 zł za egzamin, to znowu jeśli przystępujesz dopiero 2 raz do danego egzaminu (czyli pierwszy raz poprawiasz) to nie musisz płacić, dopiero od 3 podejścia jest opłata.

Jeśli uważasz, że twój brak zmotywowania jest dla ciebie jakąś przeszkodą i nie umiesz sobie sama z nim poradzić to jak najbardziej możesz przejść się z tym do psychologa, który pomoże ci to przezwyciężyć. Na forum internetowym nikt nie jest w stanie wydać diagnozy. Jeśli przejrzysz tutaj różne tematy, to zobaczysz, że niektórzy też mają zawahania i chwile zwątpienia.
Gdybym miała ci coś sama doradzić, to powiedziałabym jedno: spróbuj. Złóż deklarację w przyszłym roku i idź na egzamin. Jeśli twój wynik nie daje ci satysfakcji to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować go podwyższyć.
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Re: Poprawa matury

Post autor: uja97 »

No tak, faktycznie, 1.poprawa darmowa, ale ja w 2017.roku składałam deklaracje, nie przystąpiłam, mimo wszystko musieli to pewnie przedrukować i tak dalej więc dla świętego spokoju i tak zrobiłabym ten przelew. Pracuję i oszczędzam więc to nie jest jakiś duży problem.

Napiszesz coś o swoich dotychczasowych wynikach, przygotowaniach? Pracujesz? Studiujesz jakiś inny kierunek?
wtornamaturzystka
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2018, o 13:39

Re: Poprawa matury

Post autor: wtornamaturzystka »

To faktycznie, trzeba płacić :/
Studiuję biotech, ale po nim samym raczej o pracę ciężko, więc chce coś mieć więcej do kompletu dlatego próbuję dalej.
Co do samych wyników to też nie było szału, samych liczb nie chciałabym przytaczać :D

W zeszłym roku przerabiałam bardzo dużo arkuszy z biologii, ale na samym egzaminie klucz mnie niestety dobił, nawet na wglądzie egzaminatorka, mówiła, że mam dobre odpowiedzi, ale klucz był niezaciekawy i żebym próbowała za rok.
Samą teorię raczej przerabiam na studiach, więc nie poświęcam za dużo czasu na takie przygotowania stricte z podręczników, bo to przychodzi mi raczej już i tak przy okazji.
Chemię w zeszłym roku olałam i trochę sobie plułam w brodę, więc w tym już do niej przysiadłam i przerobiłam, oprócz tego co na bieżąco robiłam na zajęciach, zbiór maturalny Kosztołowicza i jego chemię organiczną. Trochę też gdzieś Pazdry akademickiego z ogólnej.

Mnie na samych maturach zabija bezmyślność. Po 3 godzinach mózg mi paruje i przestaje widzieć minusy, gubię grupy poboczne. Dlatego w tym roku mam zamiar 5 razy sprawdzić co piszę i wszystko liczyć na kalkulatorze nawet 2+2.
W biologii nauczyłam się szukać podstępu nawet tam gdzie go nie ma, może to dla tego że jestem z rocznika który uwalali za mitochondria itp i już mam wpojone, żeby uważać co piszę no i czasami się zagalopuje za bardzo.
Ale z doświadczenia wiem, że w mojej szkole biologię i chemię pisze więcej absolwentów niż ludzi zdających w swoim roczniku, więc problemy z tymi egzaminami to norma. Grunt to się nie poddawać.
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Re: Poprawa matury

Post autor: uja97 »

Zatem trzymam kciuki, byś Ty miała już spokój z tymi maturami, teoretycznie to nie jest takie straszne w porównaniu do tego ogromu wiedzy i odpowiedzialności później, ale mimo wszystko czasem stanowi trudną barierę.

Korzystałaś z książek Oficyny Edukacyjnej, właśnie składam sobie orientacyjne zestawy, choć muszę to przemyśleć, postawiłam na to, dlatego, że pierwszy raz uczyłam się z Nowej Ery i jakoś zniechęcają mnie te podręczniki. Może nowość jakoś zadziała? Chcę Ciebie zapytać o opinię, co sądzisz o tych książkach?

A jeśli chodzi o biologię to niedawno znalazłam ciekawy kurs. 'Teraz wiedza'. Korzystałaś może? Fajnie to wygląda, obejrzałam w luźniejszym czasie w pracy demo i chyba to jest to na co bym postawiła.
wtornamaturzystka
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2018, o 13:39

Re: Poprawa matury 2019

Post autor: wtornamaturzystka »

Nie dziękuję :D
Z "Teraz wiedzy" nie korzystałam, ale jeśli się nie mylę prowadzi je Lewiński, który jest firmą samą w sobie, więc jeśli potrzebujesz takich teoretycznych wykładów myślę, że warto je wypróbować.

Zbiory te do chemii z Oficyny: klasyczny Pazdro (niebieski, brązowy) to raczej wprowadzenie niż autentyczne zadania pod maturę, ale jeśli chemia to czarna magia to jest to pozycja obowiązkowa. Zbiory Kosztołowicza polecam gorąco. Ten najnowszy zbierający wszystkie zadania z matur po kolei działami - miodzio. Jego zadania przedmaturalne też bardzo dobre, zadania uczące myślenia.
Z chemii polecam też zbiór B. Pac, ale niestety ogromnym minusem jest brak odpowiedzi. Warto też przerobić Nową Erę zadania maturalne.
Podręcznik z chemii: chyba nie znam niestety żadnego dobrego licealnego. Z tym jest kiepsko. Całkiem okej do zerknięcia w chwilach zapomnienia jest repetytorium Pazdry. Wszyscy zawsze polecają podręczniki Nowej Ery z chemii, owszem są lepsze od innych, ale dalej jak dla mnie bez szału.

Biologia: podręczniki Nowej Ery są w porządku, chyba obecnie najlepsze. Ja polecam też ogarnąć skądś stare podręczniki Lewińskiego, np. pierwsze wydania Operonu, według mnie najlepsze. Co do zadanek na pewno warty przerobienia jest zbiór z Omegi.
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Re: Poprawa matury 2019

Post autor: uja97 »

Dokładnie, to jest kurs, który stworzył m.in. Waldemar Lewiński, i z tego co widziałam demówkę jest fajnie wszystko wyjaśnione. Mimo tego, że miałam rozszerzoną biologię w liceum to chyba pierwszy raz czułam się jak na lekcji z tego przedmiotu. Fajnie tłumaczy, tam jest 1600 zadań, chyba z rozwiązaniami i wytkniętymi błędami więc zbiory chyba nawet nie są potrzebne, ale mimo wszystko - już po maturze - znalazłam biologhelp - zbiór zadań z matur CKE posegregowany tematycznie. Też spoko.

Ubolewam, że nie ma podobnego kursu i w tak fajnej cenie z chemii. Ludzie różnie polecają, Rożaka, ale to jest chyba za bardzo rozbudowana pozycja jak na maturę. Nowa Era nie wiem, miałam wrażenie, że nie wszystko jest dobrze wytłumaczone. Z kolei spotkałam się z opinią, że do organicznej najlepszy jest Danowski tj.Oficyna Edukacyjna. Nie wiem, właśnie te podręczniki OE/Pazdry mnie interesują, ale w spisie treści nie znalazłam redoksów i stężeń % oraz molowych co dziwne, pewnie gdzieś tam są, mimo wszystko fundamentalne zagadnienia. Ciężko znaleźć kogoś, kto mógłby zaopiniować te podręczniki, bo z reguły korzysta się z NE.

Z którejś tam strony wydaje mi się też, że takie pozycje jak Witowski czy łączenie np.podręczników dwóch wydawnictw to jest zniechęcające. W Witowskim zadań za dużo a i ta zmiana na stronie, jakieś kategorie o nazwach 'medycznych', gdzie wgl brak książek. W mojej opinii to jest żerowanie na bezmyślności napalonych biolchemów, gdzie podkreślam, że to moja opinia. Ciężko ostatecznie skompletować zestaw bez czyjejś pomocy, przydałby się jakiś temat, gdzie studenci, nauczyciele czy uczniowie, którzy przerobili konkretne tytuły/kursy mogli się wypowiedzieć konstruktywnie.

Jak dużo czasu pochłaniają Ci studia? Nie wolałaś pójść do pracy? Ile czasu dziennie się uczysz?
wtornamaturzystka
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2018, o 13:39

Re: Poprawa matury 2019

Post autor: wtornamaturzystka »

Witowski i jego zadania "Janek student medycyny CMUJ"? :D Miałam zawsze mieszane uczucia, bo zadania spoko, ale strasznie się powtarzają.

Wolałam pójść na studia i po pierwsze mieć kontakt z biologią i chemią, plus uczyć się i robić to co lubię. Nauka nie zajmuje mi dużo czasu, ale też ciężko mi to oceniać. Przed sesją wiadomo sporo roboty, tak na co dzień zależy jakie mam akurat przedmioty. Na niektóre muszę się uczyć na bieżąco i wtedy trzeba siąść na tym materiałem, czasem wystarczy godzina, a czasem pół dnia.
Do matur uczę się w chwilach wolnych robiąc zadania czy czytając repetytoria. Czasami siedzę cały dzień w zbiorach, a czasami nie mam czasu wgl nawet na nie spojrzeć przez kilka dni czy w "gorącym czasie" nawet tygodni.

Nie miałam takiej potrzeby, żeby iść do pracy, bo gdyby mi nie wyszły te poprawy to zostałabym trochę z niczym. Studiuję w swoim miejscu zamieszkania, mam stypendium więc nie mam też ciśnienia na zarabianie.
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Re: Poprawa matury 2019

Post autor: uja97 »

Dokładnie, nawet mam gdzieś w szafie Witka, ale raczej go nie ruszę :D

A teraz jak sobie pisałaś jakieś arkusze to jakie były wyniki +/- wg.klucza?

To fajnie, że w swoim mieście masz uczelnię, u mnie nie ma tak dobrze, jeśli chodzi o biologiczne kierunki.. tylko zielarstwo i masażysta xD
wtornamaturzystka
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2018, o 13:39

Re: Poprawa matury 2019

Post autor: wtornamaturzystka »

Raczej kluczowe, ale no zobaczymy jak będzie. Czasami zdarza mi się pisać mniej, bo nie wiem czy warto dodawać jakieś jedno zdanie takie bardziej z hmm szczegółami? konsekwencjami? procesu. Dlatego jak tylko pamiętam to zawsze piszę, co najwyżej będzie za dużo :D
uja97
Posty: 8
Rejestracja: 9 maja 2019, o 15:22

Re: Poprawa matury 2019

Post autor: uja97 »

No chyba warto wydrukować sobie znaczenie czasowników operacyjnych z opracowania CKE i powiesić gdzieś w pokoju.

W jakim mieście planujesz studia jeśli się uda napisać dobrze?

A jeśli źle, ale wystarczająco np.na jakieś konkretne miasto, oddalone od miejsca zamieszkania?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 3 gości