Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Pickul »

MPI5 vs MPI2

Porównałem obie głowice, zalety MPI5 w stosunku do starszej siostry:

- ergonomia zdecydowanie lepsza, przede wszystkim pokrętło przesuwu poziomego pryzmatu jest z boku a w MPI2 u góry, co za tym idzie wajcha przy zmianie na 0 zawadza o owe pokrętło.
- jest wyższa i dzięki temu przesuw pionowy pryzmatu ma większy zakres, na MPI2 ładnie wszedł mi tylko ob. 20X.
Wiem, że można to stosunkowo łatwo wyeliminować /to właściwie największa wada - oczywiście w mojej ocenie.
- mam wrażenie że przesuw poziomy jest troszeczkę krótszy, że barwy interferencyjne są jakby bardziej ściśnięte. /subiektywna ocena/

Zaletą MPI2 jest lepsze doświetlenie, jest krótsza i światło pokonuje mniejszą odległość.

Reasumując MPI5 jest lepszą głowicą, ale po niewielkich zabiegach MPI2 wcale jej nie ustępuje, pomijając ergonomię.
Załączniki
01.JPG
02.JPG
03.JPG
JohnyM

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: JohnyM »

Ja mam MPI-3 i jest taka sama jak MPI-2, z wyjątkiem umieszczenia śruby mikro jak w MPI-5. Zwiększony zakres przesuwu miał chyba umożliwić pracę z planachromatami.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

[Link] Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Pickul »

MPI2 sprzedaje:
kupi-sprzedam-wymieni-wewn-trzna-gie-da ... 313-15.htm
Bawiłem się samym pryzmatem, napisze o tym niebawem.
JohnyM

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: JohnyM »

A jak sobie radzą inne obiektywy? Chodzi mi głównie o 5x i 60x. Z kondensorem szczelinowym (5x) nie ma problemu, ale jednak lepszy obraz jest z kompensatorami, pytanie czy jakaś planapo 5x z wysoką Na nie działałaby z kompensatorem od 10x?
Chcę kupić jakąś 60x. I tu tak samo:
Czy 60x z aperturą 0,65 nie będzie współpracował z kompensatorem 40x lub 60x z aperturą 1,3 nie będzie współgrał z kompensatorem 100x?

Kupiłem chińską 60x/0,65 z potłuczonych butelek, zobaczymy jak dojdzie.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Pickul »

Miałem Nikona Plan P 60/0.85 z korekcją szkiełka i najlepiej chodził na kompensatorze od 40-stki. /szczerze mówiąc całkiem nieźle pomijając aberracje/
Na dniach będę miał Nikona Plan Apo 60/1.40, to sprawdzę na którym kompensatorze pójdzie najlepiej.

Np. ob Zeissa Pol 6,3/0,16 nie podejdzie pod kompensator od 10-tki.

Obawiam się, że to nie NA ma znaczenie ale powiększenie.
Np. ob. Plan Apo 20/0.75 ze względu na wysokie NA powinien chodzić ładnie na kompensatorze od 40-stki a niestety tak nie jest. Pracuje bardzo dobrze na komp. od 20-stki.
Mam nadzieje że z moją nową 60-tką będzie inaczej.
JohnyM

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: JohnyM »

Hmm, no ciekawe na jakiej zasadzie to działa. Systemy na oo olympusa i nikona mają pryzmaty dobrane do przedziału apertury albo nawet do poszczególnych obiektywów. A z tego co piszesz, wynika że PZO działają do poszczególnych powiększeń. Ciekawe jeszcze jak sprawowałaby się jakaś sucha setka (nie cierpię immersji).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: planapo »

sucha setka pojawia sie z serii Nikon CF - 100/0,9 jest bardzo rzadko spotykana, cena okolo 300$. Zaden z systemow DIC Nikona (w tym CFI gdzie jest suchy plan fluor 100/0,9) nie przewidywal oficjalnie DIC dla tego typu obiektywu, ciekawe czemu. Pewnie dziala, bo ja mam teraz Plan Apo 40x i dziala calkiem ladnie ze sliderem dla plan fluora.

Nikon ma dedykowane pryzmaty do poszczegolnych obiektywow, w kondensorze sa pryzmaty dedykowane do odpowiednich przedzialow NA.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Pickul »

Nikon Plan Apo 60/1.40 vs DIC PZO

Szkło rewelacyjne, jestem mile zaskoczony.
Co ciekawe tak samo dobrze współpracuje z pryzmatem od ob. 40 i 100, nie ma właściwie różnicy, może jakaś subtelna ale ja jej nie widzę.

Ob . Nikona Plan P 60/0.85 chodził dobrze na kompensatorze od 40-stki na setce porażka.
Stosując nomenklaturę szkolną:
DIC dla Nikona 60/0.85: 4,
dla Nikona 60/1.40: 5-.
przy założeniu piątki dla dedykowanych powiększeń.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Pickul »

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=19504
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Boguslaw »

Witam!
Zdjęcia na zalinkowanym forum to dla mnie szok, słowa uznania dla Pickula
Jednak techniki, których używacie, to dla mnie prawie kosmos

Jakim systemem były robione zdjęcia (Panasonic Lumix TZ8) na linkowanej stronie?
"Na styk", bez żadnych złączek?

Pytam, ponieważ ostatnio miałem zamiar zaopatrzyć się w jakąś kamerkę, najpierw coś za 300-400 zł, później doszedłem do wniosku, że trzeba by zaszaleć (nawet na raty) i wydać na coś w granicach 600-800 zł.

Od 24 h przeglądam i czytam kolejne wątki na forum biolog.pl związane z mikroskopią i fotografią mikroskopową i jakbym pomalutku dojrzewał do przekonania", że patrząc na stosunek cena/jakość to raczej tylko cyfrowe kompakty?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: planapo »

zalezy na jak dobrej jakosci Ci zalezy, jaki masz mikroskop, napisz cos wiecej, a pewnie cos uda sie doradzic, kamerki za 300 zl na pewno odpadaja.

teoretycznie idealnym rozwiazaniem w przypadku dobrej jakosci bedzie lustrzanka, ale tu jest masa zabawy z adapterami, konkretnymi aparatami itp.

Pickul osiagnal absolutne mistrzostwo w bardzo prostej technice fotografowania, ale ma ona jednak swoje wady i osobiscie jako docelowej bym jej nie traktowal, ale na dlugi okres przesciowy jak najbardziej (:
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Boguslaw »

Dziękuję
Żeby nie zaśmiecać tego wątku, poszukam jakiegoś bardziej odpowiedniego, i tam postaram się napisać co mam, co chcę, i . co mogę -)
Myślę, że jeszcze dziś wydolę", bo to 32 godzina ślęczenia (prawie non-stop) na biolog.pl
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Porównanie głowic MPI5 i MPI2 PZO

Post autor: Pickul »

Boguslaw pisze:Jakim systemem były robione zdjęcia (Panasonic Lumix TZ8) na linkowanej stronie?
"Na styk", bez żadnych złączek?
Dziękuję za miłe słowa, tak Panasonic Lumix TZ8.
Przykładam po prostu aparat bezpośrednio do okularu i tyle. Czasami przy ob. 100X używam statywu i robię z opóźnieniem 2,5 s, żeby maksymalnie wyeliminować drgania. Zaznaczam, że przetestowałem kilkanaście kompaktów.
Ciekawostką jest /gdzieś już o tym pisałem/, że ten sam aparat w rękach innej osoby nie daje podobnych efektów.
Przykład mój i kris_m. Lumix FX-60 u kris_m rewelacja u mnie nieszczególnie.
Tak na marginesie mam nadzieję że kris_m wróci do nas, bo pomijając doświadczenie, którego nic nie zastąpi to on był moim nauczycielem i wzorem do naśladowania.
Jeżeli chodzi o docelowy zestaw do fotografii przez mikroskop, to dla mnie bardzo istotna jest lampa błyskowa, na razie temat odłożyłem.
Jedno wiem, nawet to zakupie lustrzanki i podłączeniu jakoś . lampy błyskowej bądź zestawu lamp i tak zostanie ze mną kompakt.
Nic nie da lepszych rezultatów przy zastosowaniu filtra UFG jak właśnie kompakt /już też pisałem dlaczego/.
Tu ponownie chylę czoło i wyrazy uznania dla autora.
Planapo mam nadzieję, że może kiedyś zarobisz parę groszy dzięki filtrowi albo chociaż Twoje nazwisko będzie kojarzone z tym prostym i bardzo użytecznym narzędziem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości