Zadania z budowy strukturalnej komórki

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: Gosiaczek »

1. Komórki nabłonka gruczołowego gruczołów trawiennych (ślinianek, trzustki itp.) produkują i wydzielają enzymy trawienne.
Wykaż zależność między syntezą enzymów a obfitością siateczki śródplazmatycznej szorstkiej w komórkach tych gruczołów.

2. Wyjasnij dlaczego nić DNA jest upakowana w tak skomplikowany sposób skoro musi się rozpleść przed każdym procesem replikacji. Podaj 3 powody.

Bardzo prosze o pomoc bo nie wiem jak rozwiązać te zadania.
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: tagitsu »

ad.1
Gosiaczek pisze:Wykaż zależność między syntezą enzymów a obfitością siateczki śródplazmatycznej szorstkiej w komórkach tych gruczołów.
RE szorstkie musi być mocno rozbudowane, ponieważ na nim syntezowane są białka, a enzymy to białka (w każdej komórce wydzielniczej RE szorstkie jest mocno rozbudowane)

ad.2
- ilość DNA jest duża (u eukariontów), jakby było całkowicie rozwinięte nie zmieściłoby się w jądrze komórkowym
- przy upakowaniu ryzyko wystąpienia mutacji (pod wpływem np. mutagenów) jest mniejsze


Niestety nie mam pomysłu na trzeci argument ^_^!
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: Mawr »

Spakowane DNA jest latwiejsze do prawidłowego i rownomiernego rozdzielenia w trakcie podziału komórkowego.
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: Gosiaczek »

tagitsu pisze:RE szorstkie musi być mocno rozbudowane, ponieważ na nim syntezowane są białka, a enzymy to białka (w każdej komórce wydzielniczej RE szorstkie jest mocno rozbudowane)
jaki tu jest związek to chyba taki skrót myślowy
nie rozumiem tej odpowiedzi
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: Chlamydocassis »

RE to Retikulum Endoplazmatyczne
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: tagitsu »

właśnie o to mi chodziło, po prostu nie chciało mi się pisać długich nazw, sorki za lenistwo ^_^
Nieśmiała18
Posty: 12
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 22:39

Re: Zadania z budowy strukturalnej komórki

Post autor: Nieśmiała18 »

Im większa synteza enzymów w komórkach gruczołów trawiennych, tym siateczka śródplazmatyczna, występująca w tych komórkach jest bardziej obfita
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości