Bresser czy Optek?

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
koner
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 15:28

Bresser czy Optek?

Post autor: koner »

Hejka hej,

Zdecydowałem sie, ze kupie sobie mikroskop i zgromadzilem na to troche funduszy (ok. 1200 zl). Kiedy wskoczylem na allegro i troche pobuszowalem po necie, stwierdzilem, ze sam, bez porady znawcow i wymiataczy w tej dziedzinie, nie dam rady. No i znalazlem sie tutaj. Jestem i pytam Was co wybrac? Znalazlem calkiem ladny mikroskop Bressera (kiedys czytalem, ze to szanujaca sie firma w dziedzinie produkcji sprzetow optycznych) Researcher Bino, ktory z kamerka VGA (bo bez tego to dla mnie ani rusz) kosztowalby 1150 zl razem z dostawa. Z tego co widzialem, to niezly to nawet sprzecik, moze disajn ma lekko kwadraciasty, ale da sie przezyc, w koncu nie wybiera sie mikroskopu po wygladzie. Obok tego jest kilka innych, bardzo podobnych ofert. Otoz rozwazam takze kupno mikroskopu od OPTEKA. Maja pare ladnych pozycji w ofercie. Jedna z nich jest Genetik Bino z kamerka oczywiscie. Cena to 1040+ koszty przesylki, czyli w sumie okolo 1060. Drugi to OPTEK BINO tez z kamerka i cyfrowym mikrookularem. Cena tego cacka to 1210 z przesylka. Aha posiada tez oswietlenie LED. Trzeci z tej serii to OPTEK TRINO z torem wizyjnym i rowniez kamerka. Cena jest ciut wyzsza i wynosi 1400.

Teraz wszystko pozostawiam do rozstrzygniecia Wam. Moze podsuniecie inne pomysly ?:) Czekam bardzo niecierpliwie.
Pozdro

[ Dodano: Czw Kwi 17, 2008 20:38 ]
kurcza, nie tam zebym odswiezal, czy popedzal, ale zalezy mi w sumie na tym zeby szybko jakis znawca sie wypowiedzial, bo jestem troche w goracej wodzie kapany, wiec chcialbym to jeszcze moze w tym tygodniu kupic). Poza tym wiecie jak to jest, koniunktura na rynku sie zmienia i boje sie rosnacej inflacji i wzrostu cen, a poki sprzedawca bierze maly i da sie jeszcze urwac jakies grosieta to sie trzeba spieszyc i kuc zelazo poki gorace.
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Bresser czy Optek?

Post autor: PiotrTeodor »

Piękie nam się rozwija dzial mikroskopii. Chyba to zasługa wiosny, w trakcie ktoej pojawiło się wiele ciekawych obiektow do obserwacji.

Rozumiem niecierpliowśc Konera, ale doradzanie komuś jest zawsze obarczone pewną odpowiedzianością i trzeba się dobrze zastanowić zanim sformułuje się poradę.

Generalnie, za cene 1200-1400 PLN można kupic przyzwoity sprzęt. Opcji jest wiele, wybor nalezy do Ciebie, jednak generalnie mozna powiedzieć, że za tę cenę możesz wymagać co najmniej:

1. Powiększenia w zakresie 40-1200 razy.
2. Stolika XY,
3. Regulacji oświetlenia irysową diafragmą,
4. Filtrow barwnych,
5. Kamerki powyżej 0,3 MP,
6. Śrub makro i mikro.
7. Obiektywu imersyjnego,
8. KOmpletu szkiełek podstawkowych i nakrywkowych.

Przydało by się:

7. Obiektyw x5, ponieważmałe powiekszenia rzędu 10-20X sa bardzo przydatne w obserwacji anatomi roślin,
8. Lusterka - czasami oświetlenie słoneczne okazuje się silniejsze od elektrycznego,
9. Zasilania akumulatorowego.
10. Kompletu odczynników (w tym koniecznie olejku imersyjnego)
11. KOpletu narzędzi do przygotowywania preparatow, w tym koiecznie noża mikrotoniczniego.
12. Oświetlenia padającego.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
koner
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 15:28

Re: Bresser czy Optek?

Post autor: koner »

Ostatecznie wybralem Bressera z kamerka 0,3 mpx. Za calosc zaplacilem 1150 zl i jestem zadowolony. Szkoda, ze oleju jest malo, no ale coz. Powiekszenie calkiem dobre (max 1250, przy czym najwiekszy obiektyw jest immersyjny). Z jakosci wykonania mikroskopu jestem calkiem zadowolony, ale o tym moze kiedys napisze cos wiecej . Osobiscie polecam ten sprzet, ewentualnie mozna tez rozwazac kupno tych dwoch, o ktorych pisalem w temacie, ale ostatnie slowo nalezy do kupujacego
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Bresser czy Optek?

Post autor: PiotrTeodor »

Zatem oczekujemy na wyniki pierwszych obserwacji. Powodzenia na ścieżkach mikroświata.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości