Ciekawe zadanie :-D

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
qq17
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 22:03

Ciekawe zadanie :-D

Post autor: qq17 »

Moja dziewczyna jest na pierwszym roku fizjoterapi. dopstała do rozwiązania kilka zadań m.in. takie:

1.Napisz wzorami strukturalnymi fragment łańcucha glikozydowego zbudowanego z reszt cukrowych połączonych wiązaniami glikozydowymi według kolejności: ksyloza(betac1,4) mannoza(alfa1,6) altroza.

2.Napisz wzorami strukturalnymi fragment łańcucha polipeptydowego zbudowanego z reszt aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi wedłuk kolejności: tyroza, glicyna, glicyna, felyoanina. Korzystając z kodu genetycznego zapisz za pomocą wzorów strukturalnych odpowiadający temu fragmentowi łańcucha polipeptydowego fragment informacyjnego RNA (mRNA), a następnie fragment odpowiadającego mRNA pasma matrycowego DNA.

3.Napisz wzór strukturalny: arachido-palmityno-stearynian glicerolu.

4.Na podstawie literatury wyjaśnij jakie funkcje biologiczne spełnią amylopektyna i glikogen?

Są to te zadania z którymi nie możemy sobie poradzić. Reszta jest ze stężeń- czyli w miarę prosta, nawet jak dla mnie

Bardzo proszę jakąś dobrą duszyczkę o rozwiązanie tych zadań
Liczę na Was! Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: Ciekawe zadanie :-D

Post autor: grzyb_m »

1. Napisz wzory pierścieniowe ksylozy, mannozy i altrozy. Ksyloza ma się łączyć z mannozą wiązaniem B - 1,4. Zamień więc formę L ksylozy na formę B (zmiana konfiguracji podstawników: H i OH przy anomerycznym atomie węgla). Teraz następuje odłączenie cząsteczek H2O i tworzenie wiązania O - glikozydowego. Gr. OH z ksylozy przy 1 at. węgla łączy się z gr. OH z galaktozy przy 4 at węgla (kondensacja). Odłącza się cząsteczka H2O i tworzy wiązanie o glikozydowe, które zapisujemy -O-. Taka sama sytuacja będzie między mannozą a altrozą z tym że w altrozie szukasz at. C nr 6 i tu wrysujesz wiązanie O-glikozydowe. Powstaje trisacharyd. Nazwę spróbuj sam, ale zwróć uwagę że altroza posiada wolny półacetal - cukier redukujący.

2. Tu Ci chodziło chyba o TYROZYNE.
Tworzenie peptydu z aminokwasów jest też proste, musisz wiedzieć, że w reakcje kondensacji będą wchodzić gr L karboksylowa jednego aminokwasu z gr. L- aminowa drugiego. Od gr COOH odczepia się OH z gr. aminowej natomiast H wydzielenie cząsteczki wody, powstaje wiązanie peptydowe (-CO-NH-). Jak rysujesz peptyd tworzysz zyg-zag. Aminokwas z wolną gr. L aminową piszesz po lewej str. a z wolną gr L-karboksylową po prawej. Piszesz łańcuch główny, a potem (zyg-zag), a potem dopisujesz pozostałe gr R.
W przypadku tyrozyny łańcuchem bocznym będzie: CH2-C6H4-OH a w fenyloalaninie: CH2-C6H5.

4.
Amylopektyna: jedna z frakcji skrobi. Gromadzona w nasionach, owocach, bulwach - substancja zapasowa.
Glikogen: skrobia zwierzęca, substancja zapasowa u zwierząt, odkładana w wątrobie i mięśniach.

To by było na tyle, jak nie będziesz mógł zrozumieć o co biega to pytaj. Pozdrawiam.
qq17
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 22:03

Re: Ciekawe zadanie :-D

Post autor: qq17 »

Niestety nic mi to nie mówi. Jestem że tak powiem, z chemii na etapie szkoły średniej a może i nawet nie. Czy mógłbym prosić o dokładniejsze rozwiązanie tego zadania.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Ciekawe zadanie :-D

Post autor: Batha »

qq17 pisze:2.Napisz wzorami strukturalnymi fragment łańcucha polipeptydowego zbudowanego z reszt aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi wedłuk kolejności: tyroza, glicyna, glicyna, felyoanina. Korzystając z kodu genetycznego zapisz za pomocą wzorów strukturalnych odpowiadający temu fragmentowi łańcucha polipeptydowego fragment informacyjnego RNA (mRNA), a następnie fragment odpowiadającego mRNA pasma matrycowego DNA.
odnajdujesz gdzieś wzory tych aminokwasów

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C4%85zanie_peptydowelt= tu masz schemat wiązania
gruda NH2 łączy się z COOH
tyrozyna będzie mieć wolną grupę NH2 a Phe COOH
Pamiętaj, że kilka kodonów może kodować ten sam aminokwas.
jak będziesz pisać sekwencję DNA matrycowego, to pamiętaj o komplementarności. Zamiast A będzie T, U=A, G= C, C=G

[ Dodano: Sob Kwi 26, 2008 13:01 ]
qq17 pisze:Niestety nic mi to nie mówi. Jestem że tak powiem, z chemii na etapie szkoły średniej a może i nawet nie. Czy mógłbym prosić o dokładniejsze rozwiązanie tego zadania.
wiesz, ja o komplementarności miałam w gimnazjum na biologii

[ Dodano: Sob Kwi 26, 2008 13:11 ]
1.Napisz wzorami strukturalnymi fragment łańcucha glikozydowego zbudowanego z reszt cukrowych połączonych wiązaniami glikozydowymi według kolejności: ksyloza(betac1,4) mannoza(alfa1,6) altroza.
znajdź wzory tych 3 cukrów w formie pierścieniowej

1,6 będzie oznaczało, że wiązanie łaczy 1 i 6 at. C (przez tlen oczywiście)

[ Dodano: Sob Kwi 26, 2008 13:13 ]
qq17 pisze:3.Napisz wzór strukturalny: arachido-palmityno-stearynian glicerolu.
znajdź wzory:
- glicerolu
- kw. arachidowego
- kw. palmitynowego
- kw. stearynowego
- wzór ogólny tłuszczów

[ Dodano: Sob Kwi 26, 2008 13:14 ]
4.Na podstawie literatury wyjaśnij jakie funkcje biologiczne spełnią amylopektyna i glikogen?
z tym chyba nie ma problemu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości