zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
margolcia
Posty: 15
Rejestracja: 24 mar 2006, o 16:24

zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Post autor: margolcia »

Hej! potrzebuje małej pomocy. Mam do zrobienia pewne zadańko. Postaram się je zrobić sama, ale może mi ktoś w tym pomoże? Oto treść:

Zaplanuj doświadczenie, które pozwoliłoby ci sprawdzić, czy nasiona do kiełkowania potzrebują wody, światła, tlenu i ciepła (odpowiedniej temperatury). Przygotuj dokładną instrukcję wykoniania takiego doświadczenia, uwzględniająć materiał i medotę. Zapisz wnioski.

Licze na waszą pomoc. Z góry dziękuje )
Ostatnio zmieniony 26 mar 2006, o 18:08 przez margolcia, łącznie zmieniany 1 raz.
bagatha

Re: zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Post autor: bagatha »

Mysle, ze doswiadczenie takie mozna zaplanowac samemu, opierasz sie na tym, ze potrzebujesz 3 nasiona. Kazde z nich bedzie mialo odpowiednia ilosc 2 czynnikow, a brak jednego (ale kazdy innego). Dla przykladu: nasionko I uzyskalo miejsce naslonecznione, mialo dostep tlenu ale nie bylo podlewane.

Wnioski sa takie, ze nasiona dla prawidlowego kielkowania potrzebuje odpowiednia ilosc kazdego z czynnikow. Ich natezenie waha sie jednak w zaleznosci od gatunku rosliny (!)

swiatlo to niezbedny czynnik fotosyntezy, umozliwiajacy wytwarzanie zwiazkow organicznych stanowiacych material budulcowy i energetyczny do realizacji wzrostu i rozwoju.

brak doplywu tlenu powoduje, ze nasiona marnieja. stosunkowo male zapotrzebowanie wzgledem tlenu maja risliny wodne i np. ziarniaki ryzu

woda natomiast odpowiedzialna jest za pierwszy etap kielkowania tj. pecznienie.

pozdrowienia


Pamietaj przy okazji zakladania nowego tematu, by jego tytul byl zgodny z trescia, to ulatwia innym poruszanie sie na forum
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Post autor: Kuba »

Jedno nasionko może być wadliwe dlatego proponuję Ci używanie po np.3 nasionka = 9 nasion razem
bagatha

Re: zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Post autor: bagatha »

Masz racje Kuba, nie zaznaczylam tego. To moze ujac to inaczej: do doswiadczenia potrzebujesz trzy doniczki ( w kazdej po kilka nasion)
Adolph
Posty: 20
Rejestracja: 22 gru 2005, o 22:08

Re: zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Post autor: Adolph »

Ekhmm 4 doniczki i 12 nasion bo trzeba zrobić grupę kontrolną.
margolcia
Posty: 15
Rejestracja: 24 mar 2006, o 16:24

Re: zadanie- czynniki warunkujące kiełkowanie

Post autor: margolcia »

Dziękuje )
P.S.takie małe sprostowanie: ja nie mam tego doświadczenia ZROBIĆ OSOBIŚCIE, mam tylko je odpowiednio napisać (czyt.wymyśleć:P) przepraszam za złe sformułowanie temetu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości