Najbardziej jadowite węże świata

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Pablo »

Tak jak w temacie przedstawie najbardziej jadowite węże.

O pierwsze miejsce walczą Tajpan Pustynny (Oxyuranus microlepidotus) i Kobra Królewska (Ophiophagus hannah), ale wygrywa Tajpan a to dlatego, że jego jad jest najbardzie toksyczny jaki jest znany naukowcą, Kobra nie ma aż tak silnego jadu ale dawkuje go bardzo dużo co powoduje prawie takie same sktuki jak Tajpana

Drugie miejsce zajmuje Kobra Indyjska (Naja naja) jej jad jest dość silny by zabić dorosłego człowiek, działa na układ nerwowy, jad kobry składa się z neurotoksyn.

Trzecie miejsce zajmuje Zdradnica śmiercionośna (Acanthopis antarcticus) posiada on bardzo silny jad, ponad 50% ukąszeń kończy się śmiercią bez podania surowicy.

To są najbardziej jadowite węże świata.

Ale ogólnie za najniebezpieczniejszego węża uważ się Efe piaskową (Echis carinatus) a to dlatego że często kąsa a występuje na terenie gdzie mało dostępna jest surowica i większość przypadków kończy się niestety śmiercią, a w jej zasięgu występowania mieszka około milion ludzi co jeszcze bardziej naraża ludzi. Identyczna sytuacja jest ze Żmija Russela (Vipera russelli) zwana pod nazwą Daboia która występuje blisko ludzi i również często kąsa, najbardziej narażone na ukąszenia są ludzie którzy pracują na plantacjach boso.

ps.jak się gdzieś błędy ortograficzne to przepraszam

Pozdrawiam
Kakashi.boa
Posty: 4
Rejestracja: 22 kwie 2008, o 12:57

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Kakashi.boa »

Ja najbardziej lubię z wężów Pytonia Siatkowatego dlaczego ? Dlatego bo jak miałem 6 lat to miałem go na rękach tak mi się sbodobał że jest moim ulubieńcem. (tylko on chyba tylko dusi anie wpuszcza jad.)



moderator: staraj się stawiać mniej emotikonek!
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2008, o 18:21 przez Kakashi.boa, łącznie zmieniany 1 raz.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: agatakon »

Pablo pisze:Tak jak w temacie przedstawie najbardziej jadowite węże.

O pierwsze miejsce walczą Tajpan Pustynny (Oxyuranus microlepidotus) i Kobra Królewska (Ophiophagus hannah), ale wygrywa Tajpan a to dlatego, że jego jad jest najbardzie toksyczny jaki jest znany naukowcą, Kobra nie ma aż tak silnego jadu ale dawkuje go bardzo dużo co powoduje prawie takie same sktuki jak Tajpana

Drugie miejsce zajmuje Kobra Indyjska (Naja naja) jej jad jest dość silny by zabić dorosłego człowiek, działa na układ nerwowy, jad kobry składa się z neurotoksyn.

Trzecie miejsce zajmuje Zdradnica śmiercionośna (Acanthopis antarcticus) posiada on bardzo silny jad, ponad 50% ukąszeń kończy się śmiercią bez podania surowicy.

To są najbardziej jadowite węże świata.
No właśnie, Pablo, dotknąłeś istotnej kwestii: co to znaczy najbardziej jadowity wąż świata?

Czy jest to taki wąż (gatunek), który ma najwyższy potencjał toksyczny jadu (tu węże będzie się klasyfikować oceniając przeciętną ilość jadu (np. w ml albo mg białka), która zabija szczura o masie 300g ? Tu problem polega na tym, że ten sam osobnik może raz mieć jad mniej, a raz bardziej toksyczny.

Czy jest to taki wąż (gatunek), którego jad jestnajszybszy (tu podstawą klasyfikacji byłby czas, w jakim np. 1 mg jadu zabija mysz o masie 50 g)?

Czy jest to taki gatunek, który zebrał do tej pory największe żniwo śmierci? (Tak jak sam napisałeś wyżej).

Na pewno nie jest to taki wąż, który wstrzykuje najwięcej jadu, bo ten sam osobnik raz wstrzykuje dużo, raz mało, a poza tym są węże słabo jadowite, które wstrzykują jad, ale od niego się nigdy nie umiera (co najwyżej z powodu infekcji zarazkami z brudnych zębów węża). Ale może istnieje jakiś wskaźnik uwzględniający objętość wstrzykiwanego jadu i jego potencjał toksyczny (np. przemnożone przez siebie)?

Ludzie często zadają pytanie: jaki jest najjadowitszy wąż świata. Nie można na to odpowiedzieć nazwą jednego, czy nawet dwóch gatunków. A czy można odpowiedzieć, że są to tajpany, kobry i zdradnice?

[ Dodano: Pon Kwi 28, 2008 03:16 ]
Pablo pisze: Ale ogólnie za najniebezpieczniejszego węża uważ się Efe piaskową (Echis carinatus) a to dlatego że często kąsa a występuje na terenie gdzie mało dostępna jest surowica i większość przypadków kończy się niestety śmiercią, a w jej zasięgu występowania mieszka około milion ludzi co jeszcze bardziej naraża ludzi. Identyczna sytuacja jest ze Żmija Russela (Vipera russelli) zwana pod nazwą Daboia która występuje blisko ludzi i również często kąsa, najbardziej narażone na ukąszenia są ludzie którzy pracują na plantacjach boso.
A co z koralówką (Micrurus) i mambą? Albo wężami morskimi?
Basior
Posty: 53
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 10:52

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Basior »

najjadowitszym wezem jest boomslang poluje na ptaki jest milutki ludzi zadko atakuje jest malo agresywny nie to co np:zmija gabonska czy zmija sykliwa
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Pablo »

agatakon, dobrze zgadzam się z Tobą, że każdy wąż może być najjadowistszy, tak ja pisałem już w innym temacie o grzechotniku która raz dawał dużo jadu a raz mało. Ale uznaje się, że tajpan pustynny jest najbardziej jadowity po względem aplikacji jadu a jakie szkody robi w organizmie (oczywiście najbardziej jadowity wąż lądowy). Tak samo jest z kobrą królewską która ma mniej toksyczny jad ale aplikuje go o wile więcej niż tajpan.

Do najbardziej jadowitych zaliczyłem efę piaskową ponieważ ona kąsa bardzo dużo ludzi z czego większość kończy sie niestety śmiercią pokąsanego.

agatakon pisze:Albo wężami morskimi?
Zgadzam się, że węże morskie mają silniejszy jad ponieważ ofiara mogłaby im uciec.

agatakon pisze:A co z koralówką (Micrurus) i mambą?
Mamba nie jest o tyle toksyczna co atakuje kilka razy w ciągu ułamku sekundy i dlatego większość kąsań kończy sie śmiercią, ponieważ w ciągu tych kilku kąsań uzbiera sie dawka śmiertelna. Co nie podlega żadnej dyskusji że mamba czarna to najszybszy wąż.

agatakon pisze:A czy można odpowiedzieć, że są to tajpany, kobry i zdradnice?
Jak kto woli, tylko ludzie wg. wolą nazwy bo dla nich określenie tajpany, kobry i zdradnice jest zupełnie nie znane.


Wilkq pisze:najjadowitszym wezem jest boomslang poluje na ptaki jest milutki ludzi zadko atakuje jest malo agresywny nie to co np:zmija gabonska czy zmija sykliwa
Owszemnajjadowitszym wężem ale z rodziny właściwych węży.
Kurasza
Posty: 1
Rejestracja: 14 mar 2009, o 14:58

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Kurasza »

najjadowitszym wezem jest boomslang poluje na ptaki jest milutki ludzi zadko atakuje jest malo agresywny nie to co np:zmija gabonska czy zmija sykliwa
Skąd czerpiesz wiedzę Wilq? Boomslang na pewno nie jest łagodniejszy od żmii gabońskiej , tak jak on i ona atakuje w ostateczności. Po za tym wg mnie pytanie o najjadowitszego węża jest bez sensu. Każdy ma swoje typy. Wiadomo że istnieją różne typy jadów inny ma zdradnicowate , inny żmijowate. Toksyny występujące w jadzie mają różny wpływ na organizm , można się spierać czy gorsze są substancje trawiące czy porażający układ nerwowy.
filip64
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2009, o 15:20

Wąż

Post autor: filip64 »

Witam
Moim zdaniem teraz mi nie chodzi o najjadowitszy wąż tylko o najniebezpieczniejszy wąż świata i mam na to odpowiedź najniebezpieczniejszy wąż świata to:Czarna Mamba ponieważ oglądałem film o wężach i tam byli właśnie takie węże o których napisaliście i było że punktacja czarnej mamby było 22 a tajpana 14 to jak wiadomo mamba czarna to najniebezpieczniejszy wąż świata! [/hide][/scroll][/list][/code]
lipek
Posty: 19
Rejestracja: 6 kwie 2008, o 18:26

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: lipek »

jak ten film sie nazywał bo chcialbym go sobie obejrzec
filip64
Posty: 2
Rejestracja: 24 mar 2009, o 15:20

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: filip64 »

Był to niemiecko-angielski film ale za to bardzo ciekawy byli np.Czarna mamba,Tajapny,daboja łańcuszkowa,pyton skalny,kobra krolewska i jakaś tam inna kobra nie wiem jak sie nazywa to byli wszystkie węże bo były kategorie czyli:Wielkość,Ilość jadu,sIŁA JADU,ilość zabitych ludzi w roku,i coś tam jeszcze.I niestety nie ma go online do obejrzenia.

Pozdrawiam lipek.
jakub1019
Posty: 4
Rejestracja: 26 cze 2009, o 16:55

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: jakub1019 »

Ja przeczytałem kupę książek o wężach i obejrzałem mnóstwo filmów i w każdym z nich jest troszkę inaczej. Ale wywnioskowałem, że tejpan pustynny ma najsilniejszy jad z przewagą neurotoksyn lecz mamba czarna ma też silny jad ( ale nie tak jak tajpan) ale jest szybka, może osiągnąć do 30 km/h. Jednak australijski wąż tygrysi wstrzyka duże ilości jadu i przez to jest bardzo groźny. Ale moim zdaniem najskuteczniejszym drapieżnikiem jest żmija sykliwa, ponieważ w przeciwieństwie do tajpanów dysponuje dodatkowym narządem zmysłu, mianowicie zmysłem termicznym, który pozwala na wykrycie ofiary za pomocą wyczucia temperatury jej ciała. Dysponuje ona jadem bardzo silnym, bogatym w hemolizynę jadem. Choć nie przeczę, że np. boomslang czy agresywna żararaka są także groźne.

Pozdrawiam.
444+
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2010, o 21:06

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: 444+ »

Ja to bym na pierwsze miejsce dał czarną mambe.Nie dość że starsznie jadowita to jeszcze w buszu może dogonić człowieka.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Pablo »

Ja to bym na pierwsze miejsce dał czarną mambe.Nie dość że starsznie jadowita to jeszcze w buszu może dogonić człowieka.
Skoro chcesz wytłumaczenie, już Ci piszę. Na pierwszym miejscu są dwa gatunki węży, która są najbardziej jadowitymi gatunkami na lądzie.
Weźmy pierwszego na ogień, tajpan pustynny.
Gruczoły jadowe tego węża są wypełnione jadem, którego jest wystarczająco dużo by jednym ukąszeniem zabić 62 osoby. A ma jadu gotowego do użycia tylko 44 mg. Nie dość tego, jego zęby jadowe są wystarczające długi by przedostać się bez problemu wgłąb naczyń krwionośnych i tkanek.

Teraz drugi gatunek, kobra królewska. Dlaczego napisałem, że tajpan ma tylko 44 mg ? ponieważ kobra królewska w ciągu jednego ukąszenie, gruczołach jadowych ma, aż 350 - 500 mg jadu gotowego do wystrzału". A 12 mg wystarczy by skutecznie pozbawić życia dorosłego człowieka.

Owszem. Nie neguje tego, że mamba czarna nie jest groźnym wężem, bo jest. W gruczołach jadowych tego gatunku znajduję się 100 - 120 mg jadu, czasem dochodząc do 400 mg. I teoretycznie jad bez podania antytoksyny zabija człowieka w przeciągu 20 min. Czasami do godziny. Tylko taka dawka jest aplikowana po przez kilkukrotne ukąszenie. Mamba czarna jest najszybszym wężem na ziemi, i może kąsać jeden raz za drugim dawkując śmiertelny jad, a człowiek może o tym nawet nie wiedzieć, że został drugi raz zaatakowany.
Ale sam w sobie jej jad nie jest najbardziej toksycznym jeśli chodzi o węże lądowe.

Jak wiadomo, najbardziej toksyczny jad mają wszelkie węże morskie.
Detektyw Monk

Re: Najbardziej jadowite węże świata

Post autor: Detektyw Monk »

nie zapomnimy o żararakach ich jad rozkłada tkanki .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość