Jad, a firmy farmaceutyczne.

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: agatakon »

Morfeusz pisze:Aha jeszcze jedno: surowica jakaś mega droga nie jest. Przynajmniej ta używana u nas. No i ma trwałość 3 lata.
1 ampułka trochę ponad 300 zł? (Ale chyba bywa, że trzeba podać jednej osobie więcej ampułek.?)
A te 3 lata. coś mi trudno dać wiarę, surowice używane w celach naukowych nigdy nie są aż tak trwałe, nawet jeśli się je przechowuje w idealnych warunkach, to już po 1/2 roku aktywność przeciwciał znacznie spada.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: Pablo »

Mówimy o antytoksynie jadu żmii zygzakowatej?
Tu akurat podałem cenny orientacyjne ogólne.
agatakon pisze:Ale chyba bywa, że trzeba podać jednej osobie więcej ampułek.?)
To zależy ile osoba chodziła z jadem w organizmie, w niektórych przypadkach (nie mówię tu o naszej żmiji) trzeba podać nawet 10 i więcej ampułek.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: agatakon »

Morfeusz pisze:
Przekonałeś mnie, ale jestem w szoku. poproszę leki przeciwstrząsowe! W takim razie prasa (niestety, nie pamiętam jaka) kłamie, mówiąc, że te preparaty są bardzo nietrwałe i szpitale ich nie chcą kupować.

Nawiasem mówiąc, w tymże linku wyczytałam, że dożylnie podaje się tę surowiczkę tylko w wypadkach zagrożenia życia, w pozostałych domięśniowo. Ciekawostka: w przypadku jadu grzechotników standardowo daje się surowicę dożylnie (bo jad groźniejszy) i mówi się, że domięśniowe podanie jest mało skuteczne. Oczywiście - tylko pod kontrolą fachowca!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: Padre Morf »

agatakon pisze: Nawiasem mówiąc, w tymże linku wyczytałam, że dożylnie podaje się tę surowiczkę tylko w wypadkach zagrożenia życia, w pozostałych domięśniowo.
Tak zasadniczo trzeba sie trzymać zaleceń producenta. Zresztą mało kto do końca sie trzyma - zestaw przeciwwstrząsowy zgodny z rozporządzeniem to koło 30 leków i nie wyobrażam sobie, zebym miał je wszystkie przygotowac.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: tin »

Pablo pisze: Ogólnie podsumowując, w Polsce jest kiepsko z surowicami.ale mam nadzieje, że to się zmieni.
Zastanawiam się tylko, czy to konieczne Przecież jak w czasie dyskusji wspomniano, zagrożenia praktycznie nie ma.
Owszem, dla gatunków polskich powinny być w co drugim szpitalu, ale więcej w jakim celu?

Dla mnie istotniejsze sa ukąszenia owadów, które stają się coraz większą plagą
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: Pablo »

tin pisze:Przecież jak w czasie dyskusji wspomniano, zagrożenia praktycznie nie ma.
Wiesz teoretycznie zagrożenia nie ma, póki wąż nie ukąsi jakieś dziecko.
tin pisze:Owszem, dla gatunków polskich powinny być w co drugim szpitalu, ale więcej w jakim celu?
Tak, zgadzam sie, że surowica na jad naszej żmiji powinna być w co drugim szpitalu. A na inne węże chociaż powinny być w razie czego szybko dostępne np. gdyby pracownika zoo ukąsił grzechotnik? a jak wiadomo przecież w naszych ogrodach zoologicznych są jadowite węże, ba nawet bardzo jadowite.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Jad, a firmy farmaceutyczne.

Post autor: tin »

Pablo pisze: A na inne węże chociaż powinny być w razie czego szybko dostępne np. gdyby pracownika zoo ukąsił grzechotnik? a jak wiadomo przecież w naszych ogrodach zoologicznych są jadowite węże, ba nawet bardzo jadowite.
Z tego co pamiętam, w zoo, jeśli posiada ono jadowite gatunki, surowica jest wymogiem.
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że w większych miastach są jakieś punkty z surowicą, która w razie potrzeby może być dostarczona do innego szpitala helikopterem (czysto teoretycznie - wszak wiemy ile ich lata w służbach medycznych)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości