Czy mogę biegać?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Czy mogę biegać?

Post autor: Pablo »

Witam

Ma taki problem, 2,5-3 lata temu miałem operacje stawu kolanowego a dokładnie Zabieg operacyjny LKD Artroskopia stawu kolanowego, usunięcie fragmentów chrząstki (z tego co mi powiedziano było tego dużo), Uszkodzenie boczne rzepki po tej operacji wiadomo rehabilitacje i mogłem wrócić do sportu (niby) z ortezą bo miałem nie stabilną rzepkę. No i właśnie mam takie pytanie czy mogę normalnie biegać tz. nie wyczynowo tylko rekreacyjnie? a jeśli tak to jak zacząć by nie przemęczyć stawu kolanowego? czy na początku lepiej z ortezą biegać?

ps. ja nie proszę o diagnozę tylko się pytam na forum bo wiadomo jakie terminy są do specjalistów (ortopedów)

Z góry dziękuje pięknie
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: york »

skoro miałeś operacje 3 lata temu, to jak sobie pobiegasz tak rekreacyjnie( truchcikiem ) to powinno być wszystko ok
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: fimona »

mojemu wujkowi cos tylkogruchnelo w kolanie, gdy robil cos na polu kolo domu i nie moze jezdzic na nartach, intenstywnie biegac i jezdzic dlugo na rowerze do konca zycia.wiec nie wiem czy to takie proste mimi
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: york »

fimona, myślę, że jak się truchcikiem przebiegnie, nie będzie się forsował to powinno być w porządku
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: biolga »

Pablo pisze:mogłem wrócić do sportu (niby) z ortezą bo miałem nie stabilną rzepkę. No i właśnie mam takie pytanie czy mogę normalnie biegać tz. nie wyczynowo tylko rekreacyjnie?
Ja 3,5 miesiąca temu skręciłam staw kolanowy, naciągnięte więzadła. Niby nic poważnego, bo nie było artroskopii, ale był gips jednak. Dodam, że też trenowałam w I-ligowym klubie, ale nie mam zamiaru wracać. Nie wiąże z tym bowiem przyszłości, a wyczynowe trenowanie może mi tylko zaszkodzić. Powiem jednak, że moje zapalone koleżanki trenują nawet po kilku artroskopiach (w stabilizatorach-ortezach, oczywiście). PonieważJa stawiam teraz na sporty, które nie obciążają tak stawów. Zamiast biegania chód itd. Aczkolwiek dla chłopaka może być to mało pasjonujące Myślę jednak, że jeżeli masz dobrze zrehabilitowane to kolano to spokojnie możesz sobie rekreacyjnie biegać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Theos
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2008, o 22:21

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: Theos »

Pobiegaj, zobacz jak się czujesz i stopniowo zwiększaj sobie dystanse (oczywiście nie przesadź), jak na początku nie będzie problemów i nie będziesz nadwyrężał tego stawu to później także nie powinny wystąpić żadne komplikacje, tak sądzę.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: Pablo »

ok, dzięki za odpowiedzi
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: Korczaszko »

Na Twoim miejscu poczekałabym jednak z wizytą u lekarza, bo nigdy nic nie wiadomo. Mnie np. dużo osób namawiało na jadę konno, bo to dobre na kręgosłup. Później wyczytałam, że to zależy od schorzenia (u lekarza jeszcze nie byłam, więc nie wiem czy ludzie mieli racje namawiając mnie ). Wiesz każdy uraz i operacja to sprawa indywidualna i lepiej dać sobie na wstrzymanie niż się skrzywdzić i żałować do końca życia.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: Padre Morf »

Korczaszko pisze:Później wyczytałam, że to zależy od schorzenia (u lekarza jeszcze nie byłam, więc nie wiem czy ludzie mieli racje namawiając mnie ).
Nie tyle od schorzenia ile od danego lekarza i tego jakąszkołę wyznaje. Może sie okazać, że jeden lekarz uzna ćwiczenia zapisane przez innego za szkodliwe i zapisze ćwiczenia, które będą szkodliwe zdaniem jeszcze innego lekarza. Kiedyś np. były dwie główne szkoły leczenia skolioz (jedną z nich była tzw. szkoła lubelska), które prezentowały zupełnie odmienne zdania na temat ćwiczeń.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: Pablo »

Korczaszko pisze:Na Twoim miejscu poczekałabym jednak z wizytą u lekarza, bo nigdy nic nie wiadomo.
A wiesz ile sie czeka do lekarza ortopedy? są tak długie terminy zresztą tam gdzie chodziłem nigdy nie pójdę bo ten ortopeda się nie zna i to przez niego właśnie ma/miałem kolano rozwalone.
Korczaszko pisze:lepiej dać sobie na wstrzymanie niż się skrzywdzić i żałować do końca życia.
Ortopeda prywatny co robił mi operacje powiedział że i tak do końca swojego życia będę czuł to kolano
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: tin »

A ja ci radze zacznij od basenu. Stawy nie są w wodzie nadmiernie obciążone (jeśli nie pływasz wyczynowo i nie wychodzisz mokry narażając się na zimno i wiatr). Ponadto woda działa jak masażysta rozluźniając nieco i do tego dając radość na tyle duża, że nie skupiasz się bardzo na tym kolanie ( są bóle urojone- nazwy nie znam fachowej, które znikają momentalnie kiedy skupiasz się na czymś innym).
Możesz poprosić też lekarza, czy rehabilitanta raczej, żeby dał ci jakieć proste ćwiczenia do wykonania w wodzie. Razem z kolega instruktorem prowadziłem kiedyś zajęcia z wodnego aerobiku i podpatrywałem jak ćwiczy z grupą rehabilitacyjną, więc wiem, że takie ćwiczenia dają dużo - zdrowia i radości.
Życzę jednego i drugiego
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: Pablo »

tin pisze:A ja ci radze zacznij od basenu. Stawy nie są w wodzie nadmiernie obciążone (jeśli nie pływasz wyczynowo i nie wychodzisz mokry narażając się na zimno i wiatr)
Tak wiem, też mi mówił, że basen jest dobry tylko nie mogę żabką pływać bo podobno przy tym stylu z rzepka coś się tam dzieje]
tin pisze:Życzę jednego i drugiego
A dziękuje bardzo
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Czy mogę biegać?

Post autor: tin »

Pablo pisze: basen jest dobry tylko nie mogę żabką pływać bo podobno przy tym stylu z rzepka coś się tam dzieje]
No tak, nie wspomniałem o tym. mój błąd ale już się poprawiam. Żabka ma ruchy nóg niecowymuszone", czyli nieanatomiczne. Ogólnie w tym stylu troszkę się krzywią (dlatego panie nie bardzo go lubią) i na początek tez bym odradził. W końcu masz jeszcze 3 inne style (klasyfikowane ).
Kolegę z sekcji wyrzucili od żabkarzy , bo muchrupało w kolanach
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość