poniedziałkowa matura (biologia)

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
renekrk
Posty: 28
Rejestracja: 13 kwie 2008, o 14:58

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: renekrk »

domino_r pisze:tata mojej kumpeli pracuje w takim technikum farmaceutycznym. mówil, że od któregoś tam roku 200ileś czy jakoś tak w aptece nie mogą pracowac technicy. będą te szkoły przekształcac w jakieś licencjackie szkoły, bo tylko po licencjacie będzie można uzyskac pracę w aptece. slyszeliscie cos o tym?
Osobiście nic o tym nie słyszałam. moja ciocia jest Farmaceutką i własnie jej sie raziłam co w sprawie zrobic i własnie poleciła mi to studium:)
dessder
Posty: 64
Rejestracja: 20 mar 2008, o 22:07

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: dessder »

ja jesli sie nie dostanę na lekarski to grzeję pośladki rok w domu i zakuwam. chyba dla mnie nie ma innej, lepszej opcji. a teraz wlasnie ide na ostatnie korki z fizy. ech. nerwy nerwy ciagle nerwy.

ale podchodzac tak racjonalnie to na bank tak bedzie i nie skoncze tej medycyny i specjalizacji zalozmy za 13 lat tylko za 14ltlol2 jeszcze zalezy czy bede robic ją w polsce czy za granica (spec.)

miałam tu nie pisać ale to już chyba nałóg!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: Padre Morf »

domino_r pisze:tata mojej kumpeli pracuje w takim technikum farmaceutycznym. mówil, że od któregoś tam roku 200ileś czy jakoś tak w aptece nie mogą pracowac technicy. będą te szkoły przekształcac w jakieś licencjackie szkoły, bo tylko po licencjacie będzie można uzyskac pracę w aptece. slyszeliscie cos o tym?
Nie.
Obrót lekami reguluje prawo farmaceutyczne (są jeszcze inne ustawy ale ta jest podstawowa). Zgodnie z nim w aptece może pracować magister farmacji i technik farmaceutyczny. Licencjatów póki co nie ma i nie będzie. Wprowadzenie licencjata wiąże sie ze sporym przemeblowaniem kilku ustaw - poza tym trzeba by napisać program nauczania dla licencjatu i ustalić uprawnienia takiego licencjata.
Wątpie też, żeby przekształcili te szkoły w szkoły dające licencjat - większość szkół dla techników nie spełnia warunków (kadra, wyposażenie itd). Jeśli juz wprowadzą licencjaty to zapewne na akademiach medycznych/uniwerkach medycznych - te uczelnie są najlepiej przygotowane do kształcenia takich osób.
Jolene
Posty: 44
Rejestracja: 12 maja 2008, o 16:01

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: Jolene »

Ejj słuchajcie, jeszcze jedno pytanko mam dotyczące matury(obiecuję, że to będzie już ostatnie) :p chodzi mi o to miejsce zachodzenia translacji u prokariontów i eukariontów. Napisałam że tu i tu zachodzi na rybosomach, a w tych przykładowych odpowiedziach jest cytoplazma. Zawsze babka od bioli powtarzała nam że ten proces zachodzi w rybosomach. Nie wiem co myśleć o tym, co napisaliście?
EdyŚka*

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: EdyŚka* »

renekrk pisze:chodziło mi o studium farmaceutyczne czasem tez nazywane medycznym, trwa 2 lata ma sie po tym tytuł technika farmacji:) w sumie to tak na ta pocieche-) ale cos trzeba robic przez ten najblizszy rok a wydaje mi sie ze 2-ch kierunków jeśli bym sie dostała za rok nie bede w stanie ciągnąć a zaczynac studia i w sumie po roku je olać to troche strata czasu no ale jak kto woli:)
Dzięki wielkie renekrk Nawet jeśli mi nie pójdzie z farmacją, to mogę zrobić coś z tym związanego a własnie chciałam uniknąć marnotrawienia czasu i pieniędzy na nauke na kierunku, który i tak z chęcią porzucę dla farmacji
Beja
Posty: 124
Rejestracja: 3 mar 2008, o 17:29

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: Beja »

Jolene pisze:Ejj słuchajcie, jeszcze jedno pytanko mam dotyczące matury(obiecuję, że to będzie już ostatnie) :p chodzi mi o to miejsce zachodzenia translacji u prokariontów i eukariontów. Napisałam że tu i tu zachodzi na rybosomach, a w tych przykładowych odpowiedziach jest cytoplazma. Zawsze babka od bioli powtarzała nam że ten proces zachodzi w rybosomach. Nie wiem co myśleć o tym, co napisaliście?
Odpowiedzi mieliśmy udzielić na podstawie schematu, a na schemacie nie było rybosomów, więc myślę, że rybosomy nie są do zaliczenia. Trzeba dokładnie czytać polecenia.
dr_barbie
Posty: 19
Rejestracja: 13 maja 2008, o 16:29

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: dr_barbie »

cześć jestem nowa tu na forum hehe D tez chce isc na medycyne, jest to moje marzenia generalnie jestem strasznie pewna siebieale przez ta maturę jestem troche zrezygnowana ale ciagle mam nadzieje ze bedzie dobrze . powiem tak ze matura nie byla trudna ale oczywiscie jak to ja nie przyczytalam czegos, cos przegapilam i w naltwiejszych zadaniach zrobilam bledy/ moglo byc o wiele lepiej/ ale coz ma nadzieje ze progii beda nizsze:D i sie wszyscy dostaniemy na swoja wymarzona medycyne jak tam u was fiza
Ostatnio zmieniony 13 maja 2008, o 16:43 przez dr_barbie, łącznie zmieniany 1 raz.
ikiaaa
Posty: 4
Rejestracja: 13 maja 2008, o 16:44

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: ikiaaa »

Norek_89 pisze: Chlopaki my mamy gozej bo jeszcze wojsko
chyba nie jesteś na bierząco w maju jest ostatni pobór, a później już tylko zawodowe

[ Dodano: Wto Maj 13, 2008 18:00 ]
zabka1807 pisze:Ta matura mnie nauczyła tylko jednego, że nieprzespane noce ze stresu mogą ze mnie zrobić takiego gamonia, że się nie spodziewałam. Ale może to był znak, że nie mi jest farmacja pisana? Dużo z was myśli o analityce? Jak tak to gdzie się wybieracie? Nie żebym była wredna,ale lepiej jak mniej-mniejsza konkurencja a tak na poważnie to myślicie, że ok. 140 pkt starczy?
w zeszłym roku na sumie na analityke w ostatecznym terminie przyjmowali ze 136 czy też 138 pkt
Norek_89
Posty: 32
Rejestracja: 12 maja 2008, o 19:37

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: Norek_89 »

iki pisze:
Norek_89 pisze: Chlopaki my mamy gozej bo jeszcze wojsko
chyba nie jesteś na bierząco w maju jest ostatni pobór, a później już tylko zawodowe

[ Dodano: Wto Maj 13, 2008 18:00 ]
zabka1807 pisze:Ta matura mnie nauczyła tylko jednego, że nieprzespane noce ze stresu mogą ze mnie zrobić takiego gamonia, że się nie spodziewałam. Ale może to był znak, że nie mi jest farmacja pisana? Dużo z was myśli o analityce? Jak tak to gdzie się wybieracie? Nie żebym była wredna,ale lepiej jak mniej-mniejsza konkurencja a tak na poważnie to myślicie, że ok. 140 pkt starczy?
w zeszłym roku na sumie na analityke w ostatecznym terminie przyjmowali ze 136 czy też 138 pkt
Eee tam Na komisji straszył nas pan wojak d w lipcu mamy zawiezc zaswiadczenie o zdaniu matury, i potem w październiku ze sie uczysz , jak nie to do woja d
Ajlon
Posty: 9
Rejestracja: 13 maja 2008, o 12:10

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: Ajlon »

Jeden dzień nie robi wielkiej róznicy

Mam jeszcze pytanie odnośnie zadania 13.
W podpunkcie a napisałam protokooperacja, w b komensalizm.
W przykładowym rozwiązaniu jest symbioza i pasożytnictwo. Ale przecież w zadaniu nie ma sprecyzowane ze korzystne dla grzybów, niekozystne dla innego org (podp b)
wiec komensalizm też powinni uznawać. A jak z protokooperacją?Co sądzicie?
toxicgirl
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2008, o 17:55

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: toxicgirl »

hej ja studiuje gospodarke lesna, moge Ci troche powiedziec moj nr gg 1958791 pozdr
Awatar użytkownika
kasicowo
Posty: 86
Rejestracja: 10 maja 2008, o 20:24

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: kasicowo »

tak wiec jak mowilam sa ogolnodostepne po poludniu,gdy juz prawie kazdy wie co ma i nie dobija sie silowo w necie:)

wiec nie psujcie sobie wakacji stalym logowaniem! to oszustwo)

ide pozorowac obcowanie z chemia. XD
DK
Posty: 131
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 14:07

Re: poniedziałkowa matura (biologia)

Post autor: DK »

Jak dla mnie matura była ok, duzo strzelałam i duzo trafiłam. Jedyne czego sobie nie wybacze to zadanie o bakteriach azotowych i napisałam ze ta energia jest wykorzystywana do utlenienia tlenku azotu, bo jest to reakcja endoenergetyczna:/ a z samej definicji to jest przykład chemosyntezy i one własnie z tego energie czerpia, no ale trudno.
Widze, ze duzo z was za bardzo szczegołowych odpowiedzi udzielało. ja na szczescie starałam sie trzymac wszelkich schematów od czasu kiedy spedziłam poł godziny zastanawiajac sie nad testami operonu czy pryszczyce czy cos takiego wywołuja bakterie czy wirusy, a potem w kluczu znalazłam okreslenie zarazki
no ale egzaminatorzy mam nadzieje beda wszyscy łaskawi i jakos to zdamy) powodzenia wszystkim na chemii, ja sie własnie jej najbardziej boje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości