co na maturze????

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Ann
Posty: 445
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:06

Re: co na maturze????

Post autor: Ann »

Raczej teoria w praktyce, ale nie taka czysta
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: co na maturze????

Post autor: Mrówek »

ja zadania w praktyce, trochę teorii nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: co na maturze????

Post autor: agatha_89 »

jeju, ja nie wiem jak zdam te mature z chemiichyba nie zdamwłaściwie to w ogóle nie wiem po co ja zdajedo niczego nie jest mi potrzebnaale głpie uczucie jak się nie zda czuje presjebo sama od siebie zawsze wymagam i mimo,ze nie musze tego zdać, to towarzyszy mi niepokój.

Tak bardzo skoncentrowałam sie na biologii,że chemii wcale nie powatrzałam.
Zostały mi dwa dni i nie zdąże powtórzyć wszytskiego

Może poradźcie mi co warto na bank sobie powtórzyc,a co mozna sobie odpuścić ?
Czy warto w ogóle powtarzac entalpie reakcji, to się pojawia na maturze ?
tomekb_111
Posty: 12
Rejestracja: 13 maja 2008, o 21:04

Re: co na maturze????

Post autor: tomekb_111 »

agatha_89 pisze:Może poradźcie mi co warto na bank sobie powtórzyc,a co mozna sobie odpuścić ?
Czy warto w ogóle powtarzac rentalpie eakcji, to się pojawia na maturze ?
Agata, z tego co ja wnioskuje to w tym roku matury wymagaja myslenia od ucznia i zamieszczaja takie wlasnie zadania. mysle ze bedzie entalpia, wogole powinna byc termochemia, wydaje mi sie ze bedzie kinetyka w chemii. na pewno bedzie jakies zadanie z chemii roztworow wodnych i jakis popularny redoks z manganianami lub chromianami.
Awatar użytkownika
Ann
Posty: 445
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:06

Re: co na maturze????

Post autor: Ann »

Reguła przekory prawie zawsze jest.
Na pewno coś z elektrochemii, schemat ogniw, reakcje katodowe i anodowe w elektrolizie lub w ogniwach.
Te wszystkie reakcje z organicznej
Doświadczenia najczęściej są z organicznej: wszystkie z Cu(OH)2, woda bromowa, wykrywanie białek, różnica w cukrach, typu redukujace i nieredukujace, skrobia jod
reakcje amfoetrycznych tlenkow i wodorotlenkow
zadania z Cp, Cm, stopien dosocjacji, pH itp
kolorki ( tlenki miedzi, wodorotlenki zelaza, chorm, mangan, itp)
redox

To takie najwazniejsze i najpewniejsze wg mnie po robieniu poprzednich matur
Powodzenia
perhydrol89
Posty: 45
Rejestracja: 6 maja 2008, o 14:04

Re: co na maturze????

Post autor: perhydrol89 »

no i zadania z moli.
Awatar użytkownika
AmoSo
Posty: 163
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 10:55

Re: co na maturze????

Post autor: AmoSo »

Marzena pisze:Stawiacie na teorie ? warto ? bo ja nie.
wiesz co, nie wiem, czy pisałaś maturę próbną, ale tam było zadanie które wg mnie było nowością, trzeba było napisać na podstawie opisu o jakim pierwiastku jest mowa, więc możliwe że coś jednak się pojawi.
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: co na maturze????

Post autor: Marzena »

AmoSo pisze:wiesz co, nie wiem, czy pisałaś maturę próbną, ale tam było zadanie które wg mnie było nowością, trzeba było napisać na podstawie opisu o jakim pierwiastku jest mowa, więc możliwe że coś jednak się pojawi.
nie pisałam, no z pierwiastków to wiem ze moga byc, ale takie zakuwanie teorii to chyba jednka bez sensu jest,co nie ?
perhydrol89
Posty: 45
Rejestracja: 6 maja 2008, o 14:04

Re: co na maturze????

Post autor: perhydrol89 »

Wiesz ja sie bardziej na zadaniach skupiam, bo ja nie lubie niczego ryc na pamiec. Ale teorie w chemii trzeba brac na logike, nie polecam wkuwania na pamiec. A o wlasciwosci poszczegolnych pierwiastkow i zwiazkow. przemilcze. Tego jest naprawde za duzo zeby to wyryc (chociaz te podstawowe to ok.) jednak jak powiedzialam wczesniej: ja na zadankach sie skupiam teraz. Teorie do poszczegolnych dzialow i tak musialam umiec, bo mialam takiego nauczyciela, ze mnie trzepal
Awatar użytkownika
AmoSo
Posty: 163
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 10:55

Re: co na maturze????

Post autor: AmoSo »

jasne, ze chemii nie ma co uczyć sie na pamięć, z reguły trzeba ją rozumieć (choć niektóre zagadnienia z organicznej chyba tylko na pamięć). głównie trzeba skupić się na zadaniach
perhydrol89
Posty: 45
Rejestracja: 6 maja 2008, o 14:04

Re: co na maturze????

Post autor: perhydrol89 »

Ciesze sie, ze jestesmy zgodni
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: co na maturze????

Post autor: agatha_89 »

mam pytanko. Jesli nad reakcja nie napisze się katalizatora to na maturze odrazu dostaje się za taką reakcję 0 punktów ?
Dudek
Posty: 345
Rejestracja: 13 maja 2008, o 23:11

Re: co na maturze????

Post autor: Dudek »

Sądzę, że w dużej mierze zależy to od reakcji, bo jedna działa i z i bez katalizatora, a tego ją przyśpiesza, jednak np. nitrifikacja benzenu i nie napisanie H2SO4 lub samego H+ to już raczej 0, bo bez tego nie zajdzie.

Co mogą dać? np. konfiguracje Cr lub Cu bo to 2 wyjątki, i konfiguracja raczej zawsze jest. Czas połowicznego rozpadu też.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości