Podpuszczka - funkcje

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Podpuszczka - funkcje

Post autor: speedrw »

Jak w temacie.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

[Link] Podpuszczka - funkcje

Post autor: Mawr »

Podpuszczka (inaczej: rennina, chymozyna) to enzym który znajduje się w dużych ilościach w śluzówce żołądka cielęcego. Jest ona wykorzystywana w mleczarstwie do produkcji serów podpuszczkowych. Istnieją także podpuszczki roślinne, znajdujące się w niektórych sokach i tkankach roślin oraz grzybów. Od czasów antycznych powszechnie znaną substancją wywołującą proces krzepnięcia mleka jest sok figowy. Obecnie w użyciu znajdują się także podpuszczki syntetyczne. Podpuszczka występuje również u człowieka jedynie w okresie niemowlęcym - ścina białko mleka matki.

Podpuszczka
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:24 przez Mawr, łącznie zmieniany 1 raz.
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: speedrw »

To przeczytałem, ale może ktoś ma więcej i konkretniejsze info?
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: Mawr »

W żołądku zwierzat młodych - osesków (cieląt0 wystepuje enzym podpuszczka (chymozyna), która szczególnie w obecnosci jonów wapnia ścina białka mleka - kazeiny.

"Biochemia Kręgowców

Chymozyna nalezy do Proteaz aspartylowych. w centrum aktywnym tego enzymu wystepuja dwie reszty asparaginianu.

"Biochemia Stryera
Ostatnio zmieniony 30 mar 2006, o 21:13 przez Mawr, łącznie zmieniany 1 raz.
bagatha

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: bagatha »

Podpuszczka jest wydzielana przez komorki glowne sciany gruczolow wlasciwych zoladka.

Histologia, Zarzycki

Enzym renina, wydzielany przez błonę śluzową Żołądka, działa na swoiste białko zawarte w mleku — kazeinę — powodując jej ścinanie, a więc przechodzenie w formę nierozpuszczalną. Renina (chociaŻ słabiej) moŻe hydrolizować niektóre inne białka nie stwierdzono jednak jej swoistości w stosunku do wiązań między pewnymi aminokwasami. ¦cięte mleko pozostaje w Żołądku dłuŻej niŻ płynne i pepsyna ma moŻność rozłoŻenia kazeiny. Od wieków renina była ekstrahowana z Żołądków cieląt i uŻywana do wyrobu specjalnego gatunku sera.

Biologia, Villee
wredna
Posty: 71
Rejestracja: 8 lut 2006, o 11:53

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: wredna »

Mawr pisze:Jest ona wykorzystywana w mleczarstwie do produkcji serów podpuszczkowych
jakie to są sery?

jak pozyskuje się chymozynę od zwierząt?
może ktoś wie coś więcej?

(ciekawy tamat )
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: tagitsu »

wredna pisze:jakie to są sery?
słyszałam że np. oscypek jest takim serem
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: Chlamydocassis »

Ja słyszałem że podpuszczka z żołądka używana jest do produkcji serów zwyższej półki jak np. mozarella. Do serówstudenckich hehe jest używana podpuszczka syntetyczna. Tani ser żółty jest wegetariański, drogi, nie
tennyo
Posty: 74
Rejestracja: 16 sty 2006, o 15:41

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: tennyo »

podpuszczka jest wykorzystywana do wyrobów serów: oscypków, mozarelli, goudy, w serkach topionych (!), serach pleśniowych. no chyba we wszystkich żółtych serach Od 2 lat nie jem dlatego żółtych serów odkąd sie o tym dowiedziałam
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: Chlamydocassis »

tennyo pisze:podpuszczka jest wykorzystywana do wyrobów serów: oscypków, mozarelli, goudy, w serkach topionych (!), serach pleśniowych. no chyba we wszystkich żółtych serach Od 2 lat nie jem dlatego żółtych serów odkąd sie o tym dowiedziałam
A ja wierzę w to co napisałem i nie wychodzę pozastudenckie sery czyli bałtycki, edamski i tym podobne
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: tagitsu »

Chlamydocassis pisze:A ja wierzę w to co napisałem i nie wychodzę pozastudenckie sery czyli bałtycki, edamski i tym podobne
A ja mam nadzieję, że to co napisałeś to prawda ^_^ bo inaczej musiałabym zrezygnować tak jak Tennyo ^_-
Chlamydocassis
Posty: 179
Rejestracja: 5 mar 2006, o 15:05

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: Chlamydocassis »

W sumie tak się zastanawiam dobrze że tak jest bo odkąd nie jem mięsa to moim ulubionym pokarmem jest ser żółty, po prostu nie wyobrażam sobie życia bez niego Gdyby wszystki sery były robione na podpuszczce nie wiem czy byłbym sobie w stanie odmówić tej przyjemności
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Podpuszczka - funkcje

Post autor: Teba »

Aaapodpuscka", teraz już wiem o co chodziło góralowi jak nam tłumczył jak się oscypek robi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości