przemiany energii

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Qba.x5
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2006, o 14:26

przemiany energii

Post autor: Qba.x5 »

Witam.
Pomóżcie.
Potrzeba mi czegokolwiek na tematprzemiany energii w organizmie ludzkim". Jeżeli ktoś może pomóc to bardzo prosze o napisanie czegoś.
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: przemiany energii

Post autor: Kuba »

Białka i cukry dają tyle samo energi (chyba 4.3kcal lub 4.7kcal - sprawdź), a tłuszcze ok. 2x więcej(ponad 9kcal-sprawdź). A zaczynając od początku to energia wytwarzana jest podczas spalania pokarmu.

np. glukoza(c6h12o6) + tlen(o2) dwutlenek węgla(co2) + energia + woda

Podczas trawienia białka robi się dodatkowo mocznik
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: przemiany energii

Post autor: Mawr »

Kuba pisze:Podczas trawienia białka robi się dodatkowo mocznik
Nie trawienia a w wyniku metabolizmu białek powstaje mocznik.
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: przemiany energii

Post autor: Kuba »

Być może - przepraszam - nie mieliśmy tego dokładnie na lekcji. Sorry że pytam ale czym sie różni metabolizm od trawienia
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: przemiany energii

Post autor: Mawr »

Kuba pisze: czym sie różni metabolizm od trawienia
Trawienie białek nastepuje w przewodzie pokarmowym. Białka są rozkładane do pojedyńczych aminokwasów które mogą być wchaniane przez organizm.

Metabolizm białek i aminokwasów to ich wewnątrz komórkowe przemiany. Białka mogą byc rozkładane do aminokwasów. natomiast w wyniku przemian aminokwasów moze powstawac mocznik i szkielet aminokwasu a ten moze byc dalej przekształcany w inne związki.

mam nadzieje ze nic nie pokręciłem -)
Kuba pisze: Sorry że pytam
nic nie szkodzi. miedzy innymi po to jest to forum -)

Pozdrawiam.
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: przemiany energii

Post autor: tagitsu »

Procesy mogą być kataboliczne (energia jest uwalniana powstają zw.drobnocząsteczkowe ze zw. wielkocząsteczkowych) lub anaboliczne (energia musi być dostarczana, aby taki proces przebiegał powstają zw.wielkocząsteczkowe ze zw. drobnocząsteczkowych).
Qba.x5 pisze:Potrzeba mi czegokolwiek na tematprzemiany energii w organizmie ludzkim".
to dość duży temat, może napisz czego konkretnie potrzebujesz z tego tematu?
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: przemiany energii

Post autor: speedrw »

Metabolizm to ogólnie całokształt przemian materii i energii zachodzących w organiźmie.
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: przemiany energii

Post autor: Kuba »

Czyli metabolizm to poprostu spalanie pokarmu?
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: przemiany energii

Post autor: racoon88 »

Kuba pisze:Czyli metabolizm to poprostu spalanie pokarmu?
Nie. Spalanie pokarmu to jedna z wielu czynności metabolitycznych. Metabolizm dzielimy na anabolizm (czyli reakcje syntezy np. fotosynteza, chemosynteza, biosynteza białek, lipidów) oraz katabolizm (czyli reakcje analizy - rozkładu np. oddychanie, trawienie). Wszystkie reakcje zachodzące wewnątrz organizmów możemy zaliczyć do anabolizmu, albo katabolizmu. W tych pierwszych z niskoenergetycznego substratu powstaje wysokoenergetyczny produkt (do tych reakcji potrzebna jest energia, która jest najczęściej energią słoneczną), a w katabolizmie odwrotnie: z wysokoenergetycznego substratu powstaje niskoenergetyczny produkt, dlatego podczas tych reakcji uwalniana jest energia.
Qba.x5
Posty: 3
Rejestracja: 31 mar 2006, o 14:26

Re: przemiany energii

Post autor: Qba.x5 »

Mam tematprzemiany energii w organizmie ludzkim i na tego temeta mam napisać wypracowanie jakieś. Jak toś by był w stanie to mógłby napisać jakiś wzór tego jak to można by napisać. Oczywiście odrazu z gory dziękuje.
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: przemiany energii

Post autor: Sil »

Może tak:
Scharakteryzuj najważniejsze szlaki metaboliczne (kataboliczne: glikoliza, cykl Krebsa, łańcuch oddechowy, beta-oksydacja (Napisałembeta z przyczyn technicznych. Normalnie używa się greckiej litery) anaboliczne: glukoneogeneza, synteza kwasów tłuszczowych, białek,.) Zwróć też uwagę na rolę enzymów. Oczywiście to tylko sugestia.
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: przemiany energii

Post autor: racoon88 »

Ja bym to napisał tak:
1. Wstęp - co to jest metabolizm, jego podział i zmiany zachowania energii.
2. Reakcje anabolityczne w organizmie ludzkim:
- biosynteza białka
- lipidów.
3. Reakcje katabolityczne w organizmie ludzkim:
- oddychanie komórkowe
- trawienie.
4. Enzymy - jako biokatalizatory, wspomagające metabolizm.

Edit:
He he byłeś pierwszy, ale widze, że myślimy podbnie -).
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: przemiany energii

Post autor: Sil »

To pocieszające, bo rosną szanse na to, że myślimy prawidłowo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości