polecenia dotyczace ziemniakow

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Ania

Re: polecenia dotyczace ziemniakow

Post autor: Ania »

Podaj odpowiednie zapisy przedstawiające przemiany zachodzące w ziemniaku: od pochłanianiadwutlenku wągla do gromadzenia skrobi.
Klaudia

Re: polecenia dotyczace ziemniakow

Post autor: Klaudia »

Podaj odpowiedni zapis przedstawiające przemiany cukrów, zachodzące w człowieka po spoŻyciu ziemniaków
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: polecenia dotyczace ziemniakow

Post autor: Matty86 »

Ziemniak zawiera skrobię a więc moim zdaniem ten przebieg powinien być zapisany tak:

1) Jama ustna wydzielanie ALFA-AMYLAZY która rozkłada skrobie do :
- dekstryny
- maltozę
2) Zołądek tutaj dalej amylaza ślinowa działa na skrobię zawartą w kęsach pokarmu
trzeba jednak pamiętać że działanie to jest utrudnione bo w silnie kwasnym srodowisku enzymy amylolityczne nie działają
3) w dwunastnicy maltoza i dekstryna są rozkładane przez odpowiednio maltazy i dekstryny a następnie działa na to jescze amylaza trzustkowa i są one wchłaniane w dwunastnice i jelicie czczym w postaci cukrów prostych(heksoz i pentoz)

a tutaj udało mi się odgrzebać schemat:
1.gif
1.gif (2.47 KiB) Przejrzano 19408 razy
mam nadzieję że nic nie pomyliłem z tymi dekstrynami .
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: polecenia dotyczace ziemniakow

Post autor: tagitsu »

Ania pisze:Podaj odpowiednie zapisy przedstawiające przemiany zachodzące w ziemniaku: od pochłanianiadwutlenku wągla do gromadzenia skrobi.
]
Wydaje mi się, że powinno to być tak:

1. fotsynteza oksygeniczna: 6 CO2 + 6 H2O = C6H12O6 (glukoza) + 6 O2
2. glukoza polimeryzacja skrobia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości