Wzory długie i krótkie

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Wzory długie i krótkie

Post autor: Dawifd »

CH3COOH - wzor długi kwasu octowego
C2H4O2 - krótki

O co chodzi z tym. Czy jest to ważne

Albo woda
HOH
Chyba rozumiem, to jest jakby wzór strukturalny, czyli wodory łączą się z tlenem.

A z tym kwasem to mam problem.
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Wzory długie i krótkie

Post autor: lizard_kain »

wzór CH3COOH określa sposób połączania atomów w tym związku tzn. są one połączone w sposób wyrażony za pomocą wzoru ( oczywiście dobrze jest tu takze rozpisac grupę karboksylową ) z kolei wzór C2H4O2 nie ma nic wspólnego z konfiguracją tego związku ma na celu jedynie pokazanie stosunku ilościowego atomów w tym związku i zauwaz ze pisząc taki wzór nie zawsze musze wiedziec ze to jest akurac kwas octowy ( równie dobrze moze to byc mrówczan metylu) ,czyli taki wzór nic nam nie mowi o tym jaki to zwiazek
Ostatnio zmieniony 24 maja 2008, o 21:21 przez lizard_kain, łącznie zmieniany 1 raz.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Wzory długie i krótkie

Post autor: Dawifd »

aha ciekawe.

[ Dodano: Sob Maj 24, 2008 21:58 ]
a ja się zastanowialem dlaczego glukoza i fruktoza mają taki sam wzór sumaryczny.

[ Dodano: Sob Maj 24, 2008 22:01 ]
no i nie mrówczan etylu, bo mają inne wzory: C3H602 - mrówczan etylu, a kwas ma C2H4O2
Magnolia
Posty: 184
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 18:17

Re: Wzory długie i krótkie

Post autor: Magnolia »

Glukoza i fruktoza są izomerami względem siebie. Mają ten sam wzór sumaryczny, ale różne wzory strukturalne. Pierwszy cukier jest aldozą, dugi - ketozą.
Awatar użytkownika
lizard_kain
Posty: 204
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 17:27

Re: Wzory długie i krótkie

Post autor: lizard_kain »

sorki mrówczan metylu już poprawiłem tę literówkę , sorki za błąd ,a co do fruktozy i glukozy to Magnolia już tobie ładnie wytłumaczyła
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości