Zadanie: Proszę o pomoc.

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Kingakk
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2008, o 19:26

Zadanie: Proszę o pomoc.

Post autor: Kingakk »

Cześć !

Mam zadanie do wykonania na poziomie gwiazdki z 3 gimnazjum. Wydaje mi się, że w zadaniu jest błąd, ale może poprostu ja nie widzę w nim rozwiązania:

Trujące działąnie tlenku węgla(II) CO, tzw. czadu, na organizm ludzki polega na przyłączaniu do hemoglobiny jego cząstek zamiast cząstek tlenu. Cząsteczki hemoglobiny zamiast tlenu rozprowadzają wówczas do każdej komórki cząsteczki CO, przez co następuje niedotlenienie, a następnie śmierć organizmu. Jakie stężenie procentowe CO w powietrzu spowoduje całkowite zastąpienie tlenu transportowanego przez hemoglobine, jeśli hemoglobina 210 razy łatwiej przyłącza tlenek węgla(II) niż tlen

Odpowiedź do zadania jest taka: 0,1% CO


Z zadania wcześniejszego ze zbioru mogę wyczytać informacje, że 1g heboglobiny przyłącza 1,34 cm3 tlenu,

więc 210 * 1,34 x mg CO


I tyle udało mi się wysnuć. Później wychodzą jakieś herezje.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Zadanie: Proszę o pomoc.

Post autor: DMchemik »

jeśli mam się do czegoś doczepić, to jedynie do stwierdzenia ocałkowitym zastąpieniu tlenu . Tymczasem widać po odpowiedzi, że należy podać przy jakim stężeniu te dwa gazy będą tak samo chętnie łączyć się z hemoglobiną, dojscie do odpowiedzi jest proste: 21%/210=0,1%

Powyżej 0,1% to czad chętniej się łączy z hemoglobiną, ale całkowicie nie wyprze tlenu z niej
Kingakk
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2008, o 19:26

Re: Zadanie: Proszę o pomoc.

Post autor: Kingakk »

Na to bym nie wpadła. dzięki

Ale mówiłam, że musi być jakiś błąd w zadaniu, tylko nie stwierdziłam, że taki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości