Związki kompleksowe

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Związki kompleksowe

Post autor: persil1991 »

Witam, to znowu ja.
Moje pytanie dotyczyć będzie powstawania związków kompleksowych (padło to zagadnienie w wątkuAmfoteryczność"). Kiedy w substratach dodaję wodę? W jakich sytuacjach? Bo w przypadku reakcji dwóch zasad wody chyba nie dodaję np.
Al(OH)3 + 3KOHK3[Al(OH)6]
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Batha »

jak 2 zasady to wody na pewno nie dodajesz.
wode się dodaje wtedy, gdy masz tlenek amf albo metal
nie ma sensu się tego uczyć, jak coś nie pasuje do dajesz wode lub nie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Związki kompleksowe

Post autor: DMchemik »

tutaj należałoby sie zapoznać z istotą zagadnienia, trzeba uwgzlędnić, że nie sam metal jest amfoteryczny, ale jego tlenek lub wodorotlenek. Woda natomiast jest potrzebna, by przekształcić metal w jego wodorotlenek, jak to chyba wiadomo:

Zn+2H2O===Zn(OH)2+H2

A teraz dopiero powstaje kompleks:

Zn(OH)2+2NaOH===Na2[Zn(OH)4]

czyli sumarycznie:

Zn+2NaOH+2H2O===Na2[Al(OH)4]+H2

gdyby wziąć do reakcji tlenek, to też woda przekształcałaby go wo wodorotlenek, a ten przeształcaby sie w reakcji z NaOH w kompleks
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Dawifd »

DMchemik pisze: czyli sumarycznie:

Zn+2NaOH+2H2O===Na2[Al(OH)4]+H2

gdyby wziąć do reakcji tlenek, to też woda przekształcałaby go wo wodorotlenek, a ten przeształcaby sie w reakcji z NaOH w kompleks
Fajne. A nie czasami inny wzóe tego by się przydał. Bo w reakcji nic nie jest wspomniane o glinie, a w ostateczności się pojawia.

Na2[Zn(OH)4].

Cynk jest na II stp. utleniania - nawias kwadratowy ma -II stp. utl. Dodajemy 2 sody - związek ma już O stp. utleniania.

Reakcja wygląda na dobrą


Aha, nie ma czegoś takiego jak Na2[Al(OH)4], gdyż nawias kwadratowy ma -I stp. utl, a dwa atomy sodu, mają II stp. utl. W sumie związem ma I stp. utl., który nie może być, gdyż musi być 0.

[ Dodano: Sro Maj 28, 2008 10:44 ]
Jak już Na[Al(OH)4]

[ Dodano: Sro Maj 28, 2008 10:45 ]
To sie zgadza. Nawias ma -I stp. utl, a cały związek O!

[ Dodano: Sro Maj 28, 2008 10:50 ]
Na2[Al(OH)4] - coś takiego jest nieprawidłowe. Jak już chcesz mieć koniecznie te dwa at. sodu, to musisz zrobić pentahydroksyglinian sodu - o wzorze
Na2[Al(OH)5].
nogonorek

Re: Związki kompleksowe

Post autor: nogonorek »

Dawifd pisze:Na2[Al(OH)4] - coś takiego jest nieprawidłowe. Jak juŻ chcesz mieć koniecznie te dwa at. sodu, to musisz zrobić pentahydroksyglinian sodu - o wzorze
Na2[Al(OH)5].
mylisz sie.pierwiastki na 3 stopniu utlenienia tworza zwiaki kompleksowe o liczbie koordynacyjnej 4 lub 6.poza tym wydaje mi sie ze DMchemik poprostu sie przejezyczyl a ty to rozdmuchujesz.co do stopni utlenienia to jak ktos juz gdzies slusznie zauwazyj to atomy przyjmuja stopnie utlenienia a nie grupy atomow
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Dawifd »

A o tych stopnianch utl, że 3stp. przyjmują 4 lub 6 - tego nie wiedziałem. W takim razie to jest mój błąd. Ale tego nie wiedziałem.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Padre Morf »

Zn+2NaOH+2H2O===Na2[Al(OH)4]+H2
Oj no po prostu zamiast Zn wstawiło mu sie Al i już.
Powinno być:
Zn+2NaOH+2H2O===Na2[Zn(OH)4]+H2 powstaje tetrahydroksocynkan (II) sodu.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Batha »

Dawifd pisze:A o tych stopnianch utl, że 3stp. przyjmują 4 lub 6 - tego nie wiedziałem. W takim razie to jest mój błąd. Ale tego nie wiedziałem.
to 4 lub 6 to nie stopień utlenienia, lecz liczba koordynacyjna. już to Nogonorek pisał
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Dawifd »

wiem, czyli mogą być 4 albo 6 grup wodorotlenowych.

[ Dodano: Sro Maj 28, 2008 16:26 ]
a te powtórzenia:
czyli
bis - dwukrotnie, a 3,4 krotnia jak jest
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Batha »

już się nie używa bis, raczej di
dalej
tri
tetra
penta
heksa
hepta
okta
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Dawifd »

a np. Bis{tetrahydroksyglianian] magnezu, jest bis, a jak chce więcej razy, np.[tetrahydroksyglian] żelaza (III) i inne.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Związki kompleksowe

Post autor: Batha »

bis się używa określania LK, w tym przykładzie, który podałeś: Mg[Al(OH)4]2, bis jest od tej pogrubionej 2.

tego bis nie trzeba używać. wiadomo, ze za nawiasem ma być 2
nie piszesz siarczan (VI) disodu, tylko siarczan (VI) sodu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości