Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu

Czy w razie nagłej sytuacji umiałbyś/umiałabyś udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej?

Tak
169
73%
Nie
63
27%
 
Liczba głosów: 232

Phacias
Posty: 50
Rejestracja: 4 maja 2008, o 13:32

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Phacias »

Pierwsza pomoc to w Polsce coraz lepsza, ale wciąż żadko spotykana umiejętność. Biorąc pod uwagę stosunek Polaka do lekarza i innych służb medycznych nie ma co się dziwić. To jest jednak wina jedynie ogólnej mentalności społeczeństwa. Nikogo nie można za to winić. Jedni: zły nauczyciel, zły lekarz, zły ksiądz, zła mama, zły żyd i tak dalej. Inni inaczej.
Pop swaju i Czort swaju. (nie umiem po Rusku, sory)
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: tagitsu »

Ja sie nauczyłam podstaw pierwszej pomocy na studiach. Ale na szczęście jeszcze nigdy nie musiałam udzielać pierwszej pomocy w realu.
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Mrówek »

A ja musiałam, w wypadku samochodowym. Potem nie mogłam się trochę otrząsnąć. Tu nie było miejsca na panikę czy strach, liczyło się to żeby pomóc. Było kilka osób które pomagały ale były zielone. Zupełnie przypadkiem kierowałam ludźmi aby ten człowiek przeżył.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: biolga »

A ja mam pytanie: przy ranach klatki piersiowej musimy polożyć folię i zakleić, ale dlaczego jedna strona ma być nieprzyklejona?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

biolga to tzw. opatrunek zastawkowy:
1.jpg
(9.88 KiB) Nie pobierany
Dzięki temu powietrze z jamy opłucnej będzie wydostawać sie na zewnątrz a jednocześnie powietrze z zewnątrz nie będzie zasysane przez ranę.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: biolga »

Dzięki Morfeuszu Właśnie na Twoją odpowiedź liczyłam
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Biolga taki opatrunek stosuje sie nie tylko w przypadku rany klatki piersiowej (po wyciągnięciu z delikwenta noża - tutaj wiele osób ma dylemat wyciągać/nie wyciągać) ale też po odbarczonej odmie.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: biolga »

Już przeczytałam o tym opatrunku. Nie zawracałabym głowy, ale nie wiedziałam jak on się nazywa. Zapytałam, się bo właśnie mam we wtorek zaliczenie z PO z krwotoków z ok. 40 ćwiczeń i mnie to zaciekawiło. dzięki

[ Dodano: Pon Cze 09, 2008 22:01 ]
Dlaczego przy ranach wzdłużnych brzucha układa się poszkodowanego z nogami wyprostowanymi a w wypadku ran poprzecznych z podkurczonymi.

[ Dodano: Pon Cze 09, 2008 22:02 ]
Miał być znak zapytania zamiast kropki
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Padre Morf »

Odnośnie resuscytacji - dzisiaj miałem pacjenta, który w czasie reanimacji otworzył oczy i walnął pięścią w stół, na którym lezał. Kiedyś jeden z NZK złapał mnie za fartuch i trzymał tak mocno, że nie dało sie nic zrobić - dopiero zwiotczenie pomogło. Mnie to przeraża czasami a co dopiero mówiąc o laikach.
AgaMek
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2008, o 17:48

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: AgaMek »

Mam BLS/AED i dwa kursy pierwszej pomocy -zdaję sobie sprawę z tego, że tak naprawdę umiem bardzo niewiele i do ratownika med. mi daleko, ale w kilku stresowych sytuacjach sobie poradziłam. W ankiecie zaznaczyłamtak".
aaa180
Posty: 49
Rejestracja: 13 sie 2006, o 16:19

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: aaa180 »

chciałabym w wakacje odbyć kurs pierwszej pomocy.w internecie jest dużo ofert i zastanawiam się co wybrać?w grę wchodzi tylko Warszawa.podpowiedzcie gdzie najlepiej zrobić taki kurs.
Asiulak
Posty: 146
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:13

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: Asiulak »

Jestem ratownikiem przedmedycznym, ukończyłam kilka kursów pierwszej pomocy przedmedycznej, zdarza mi sie samodzielnie uczyć ludzi pierwszej pomocy i często pozoruję na różnych kursach. jednak swoje umiejętności cały czas oceniam jako średnie. Raz zdarzyło mi sie udzielać pierwszej pomocy w poważnym przypadku i poradziłam sobie. Poza tym bardzo często jestem w tzwsłużbach medycznych na imprezach masowych typu Lednica czy też piesza pielgrzymka na Jasną Górę. RK-O u osoby NZK nie prowadziłam i nie chciałabym mieć tej nieprzyjemności. Za niedługo zamierzam zrobić kurs pokojowego patrolu.
anna.sosin
Posty: 19
Rejestracja: 6 sie 2008, o 18:12

Re: Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy

Post autor: anna.sosin »

Ja miałam w szkole na PO i na jakiś dodatkowych kursach tak przy okazji. Teorie znam, ćwiczyłam też na fantomie, ale nie wiem czy poradziłabym sobie gdyby rzeczywiście zaistniała taka sytuacja. Największy problem miałabym chyba z presją, tylu gapiów, stoją, patrzą i krytykują, a nie pomoże nikt/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości