Jak to robią ośmiornice

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Jak to robią ośmiornice

Post autor: Vinci »

W okresie rozrodczym samiec ośmiornicy wykształca zmodyfikowne trzecie prawe ramię, tak zwany hektokotylus. Początkowo używa go do pieszczenia partnerki, potem sięga nim do wnętrza swego ciała, skąd pobiera spermatofory- duze pakiety spermy, mające kształt kija baseballowego, zaopatrzone w spreżynowaty, zamkniety wieczkiem organ wytryskowy. U pewnego gatunku ośmiornic spermatofory osiągają długość ponad 1 m. Za pomocą hektokotylusa samiec prznosi spermatofor do jamy płaszczowej samicy poprzez jej syfon. Niekiedy ramie odrywa sie i samo wnika do ciała samicy. Gdy zaplemnienie się powiedze, ciśnienie wody, która wnika do ciała wytryskowego wyciska kapturek, spreżynka rozpręza sie i wypycha masę plemników, rozlewając ja na jaja samicy.
Ostatnio zmieniony 5 paź 2007, o 16:19 przez Vinci, łącznie zmieniany 1 raz.
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Jak to robią ośmiornice

Post autor: Ambasador »

ja słyszałem nawet kiedys ze hektokotylus jest w stanie przepłynąc sam większosą odległosc i zaplemnic samice bez czynnego udziału samca.
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Jak to robią ośmiornice

Post autor: Teba »

Niesamowite
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości