mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
jakoja
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 17:58

mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: jakoja »

bardzo interesuje mnie ten temat, czy moglby ktos tutaj napisac jakies ciekawostki?
z gory dzieki
pomidor
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 17:58

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: pomidor »

Rzęska



Rzęski - cienkie wypustki cytoplazmatyczne, osadzone na ciałkach podstawowych i pełniące w zasadzie jedną zasaniczą funkcję: ruchową. Występują w niektórych komórkach eukariotycznych. Pod względem budowy niewiele różnią się od wici, są jednak od nich proporcjonalnie krótsze i inny jest mechanizm ich ruchu. Jednakże w przeciwieństwie do wici organizmów prokariotycznych, które są wytworem cytoplazmy, ale powstają na powierzchni komórki, rzęski są wypustkami cytoplazmy. Wewnątrz wypustek znajdują się mikrotubule o wzorze 9+2, to znaczy, że dwie mikrotubule znajdują się w centrum rzęski a 9 dwójek w części peryferycznej. Mikrotubule połączone są między sobą dyneiną.

Rzęski występują zazwyczaj w dużej liczbie: na wolnej powierzchni komórki nabłonka tchawicy może być ich nawet 250, komórka orzęska może mieć ich nawet kilkanaście tysięcy. Długość rzęski jest też bardzo różna i może wynosić od 5 do kilkunastu μm (u pantofelka może ok. 10 μm). Grubość dochodzi do 0,25 μm.

Rzęski są charakterystyczne dla orzęsków, larw morskich bezkręgowców, występują w komórkach tkanki nabłonkowej u roślin właściwie tylko w gametach sagowców i miłorzębu.


Treść hasła pochodzi z Wikipedi pl.wikipedia.org Treść hasła udostępniana jest na licencji: GNU Free Documentation License
sam
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 18:04

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: sam »

Mikrotubule sa super, ja tez jestem bardzo zainteresowany wiec prosze o jakies ciekawe wiadomosci i linki P (infa rulez)
Mikrotubula
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 18:03

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: Mikrotubula »

Może w takim razie ja przedstawię definicję mikrotubul, zapożyczoną z encyklopedii PWN :

MIKROTUBULE [gr.-łac.], stały składnik cytoplazmy komórek występują we wrzecionie podziałowym, centriolach, witkach, są skupione pod błoną komórkową, w pobliżu połączeń międzykomórkowych wydłużone struktury, o kształcie pustych cylindrów o średnicy 25 nm, zmiennej długości (do ponad metra w wypustkach neuronów), zbud. zwykle z 13 protofilamentów przebiegających spiralnie gł. składnikiem m. jest białko tubulina, do którego przylegają tzw. białka towarzyszące są układem dynamicznym — stała depolimeryzacja z jednego końca i repolimeryzacja z drugiego powoduje zmiany ich długości, wpływając tym samym na kształt i ruchy struktur komórkowych (np. nibynóżek u pierwotniaków) niektóre alkaloidy (np. winblastyna) używane w terapii nowotworów powodują ich depolimeryzację, hamując mitozy.

Tak dla pewności, aby każdy wiedział o czym tutaj piszemy
żeglarek
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 18:06

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: żeglarek »

kocham mikrotubule
dziwadełko
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 18:07

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: dziwadełko »

mikrotubule rządzą! zawsze uważałam, że w zeszłym wcieleniu byłam mikrotubulą
hakunamatata
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2006, o 18:00

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: hakunamatata »

mam dla was linka do ciekawego artykułu o mikrotubulach
ciao
Załączniki
Mandelkow_CO-CellBiol95-mikrotubule.pdf
(1.11 MiB) Pobrany 34 razy
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: Mawr »

Mikrotubula jest zbudowana z dwóch rodzajów białek alfa i beta- tubuliny. Na terenie MTOC wystepuje jeszcze gamma-tubulina.

[ Dodano: Sro Mar 29, 2006 19:46 ]
Temat ten nie pasuje do tego działu.
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: rafal07 »

Czy ktoś byłby chętny mi pomóc? Potrzebuję wiedzieć skąd rzęski komórek eukariotycznych czerpią źródła energii swobodnej, jakie są niezbędne składniki umożliwiające ich pracę oraz gdzie są zlokalizowane w komórce (są to wypustki cytoplazmy, czyli będąwystawać poza błonę/ścianę komórkową, prawda?) Byłbym bardzo wdzięczny również za krótkie opisanie mechanizmów molekularnych lub podanie linków. Sprawa raczej pilna Z góry dziękuję za zainteresowanie.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: Savok »

Zrodlem energii w komorkach zazwyczaj sa trojfosfonukleotydy, w tym przypadku (jak i w wiekszosci) - ATP. Poza blone i sciane wystaja jedynie rzeski prokariontow. Rzeski eukariontow sa wypustkami cytoplazmy, co oznacza, ze otacza je ta sama blona, co reszte komorki. Wewnatrz rzeski znajduje sie wlukno aksonemy zbudowane z 9 dubletow mikrotubuli i centralnych mikrotubul. Ta struktura umozliwiajace ruch rzeski. Rzeski eukariontow sa napedzane poprzez ruch dyneiny, ktora obraca calym anexomem
pl.wikipedia.org/wiki/Rzęski
en.wikipedia.org/wiki/Cilia
pl.wikipedia.org/wiki/Dyneina

U prokariontow to jest calkowicie inny mechanizm.
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: rafal07 »

Dziękuję bardzo. Choć muszę przyznać, że źródła, które mi podałeś, już dawno spenetrowałem
A jak to wygląda u wici bakterii? Stronę pl.wikipedia.org/wiki/Wi%C4%87 już przejrzałem, ale jakoś nie mogę tam odszukać tych informacji. A jakie substancje są niezbędne dla ruchu mięśni szkieletowych?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: Savok »

U bakterii mechanizm jest duzo bardziej zlozony, a budowa zalezy od tego, czy to Gram+ czy G-.
en.wikipedia.org/wiki/Flagella

Energii do ruchu miozyny i aktyny we wloknie miesniowym rowniez dostarcza ATP. Jest to podstawowy nosnik energii w kazdym organizmie.
Ostatnio zmieniony 15 cze 2008, o 21:56 przez Savok, łącznie zmieniany 1 raz.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: mikrotubule- cos ciekawego na ten temat

Post autor: yeast »

Savok pisze:U prokariontow to jest calkowicie inny mechanizm.
U bakterii rzęski są napędzane gradientem protonów. Chodzi tu raczej o Gram-, ale nie jestem pewna.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości