Jak dbać o wzrok?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Jak dbać o wzrok?

Post autor: biolga »

Siedzę dużo w książkach, także przed komputerem. Jak dbać o oczy? Czytałam, że najepiej przerywać pracę co 10 minut, spojrzeć raz na przedmiot bliski, raz w dal, swobodnie ruszać gałkami ocznymi. Co jeszcze mogę robić, żeby nie pogarszał mi się wzrok?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Savok »

pamietac o mruganiu lub zakupic lzy w kroplach i nie czytac przy halogenach
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Padre Morf »

Oprócz tego nie czytać na siedząco, zachować odpowiednią odległość oczy, książka i oczy-monitor. Są też różnej maści ćwiczenia gałek ocznych. Nawilżanie też jest ważne ale o tym już pisał Savok więc nie będę sie rozpisywał. Ważne jest też wysypianie się i kontrola okulistyczna w razie gdyby wzrok zaczął sie pogarszać.
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Marzena »

Morfeusz pisze:Oprócz tego nie czytać na siedząco,
dlaczego ?
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Przemeqq »

Marzena pisze:dlaczego ?
Z tego co słyszałem czytanie na siedząco może niekorzystnie wpłynąć na nerwy unerwiające oko i nieco odchylony punkt powstawania obrazu przekazywanego do mózgu. Nie jest to wersja poparta jakimiś namacalnymi przeze mnie przypadkami - nauczycielka biologii wspominała o takiej opcji.
Ale może będzie lepiej, jeżeli Morfeusz zweryfikuje moją wypowiedź.
Marzena
Posty: 557
Rejestracja: 17 sty 2007, o 20:31

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Marzena »

To co najlepiej czytac na stojąco albo na leżąco ?
przecież wiadomo, że większość osób czyta siedząc.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Przemeqq »

Marzena pisze:To co najlepiej czytac na stojąco albo na leżąco ?
przecież wiadomo, że większość osób czyta siedząc.
Czytać w autobusie na siedząco czy na leżąco Pogromcy mitów o czytaniu

Mit 1: Czytanie w środkach komunikacji.

Twierdzenie, że czytanie np. w autobusie jest męczące i szkodliwe jest jednym z mitów dotyczących higieny czytania. Mówi się, że wibracje towarzyszące jeździe środkami komunikacyjnymi obniżają szybkość czytania o 14%. Jednakże wiele osób dojeżdżając do pracy lub szkoły wykorzystuje ten czas na czytanie z dobrym skutkiem. Na początku rzeczywiście efektywność czytania maleje. Wibracje mogą powodować zamazywanie się tekstu, ale po pewnym czasie oko i mózg przystosowują się do warunków czytania. O efektywności czytania podczas jazdy decyduje rozluźnienie oczu.Dr William Bates, światowy autorytet w dziedzinie metod poprawy wzroku, tak oto opisuje powyższy problem. „Wiele osób w trosce o swój wzrok unika czytania w pojazdach, lecz w związku z postępem cywilizacji muszą one spędzać znaczną część czasu w środkach komunikacji i spora grupa nie ma możliwości czytania w innym czasie. Byłoby zatem bezowocne oczekiwać, że zaprzestaną praktykowania lektury podczas podróży. Na szczęście teoria o szkodliwości czytania w trakcie jazdy nie jest oparta na faktach. Oglądanie poruszających się obiektów początkowo powoduje napięcie i pogorszenie się ostrości widzenia, lecz jest to tylko chwilowe zjawisko i wraz z praktyką poprawia się ostrość widzenia. (…) Widzenie w utrudnionych warunkach jest dobrym treningiem umysłowym. Początkowo umysł może być rozproszony niesprzyjającym otoczeniem, lecz po przystosowaniu się do tego rodzaju otoczenia, w miarę poprawy psychicznej kontroli wzrok ulega poprawie.”

Mit 2: Oświetlenie.

Najważniejszym kanałem odbioru informacji o otaczającym nas świecie jest wzrok. Tą drogą odbieramy aż 80% informacji! Wzrok odgrywa decydującą rolę podczas czytania i uczenia się, stąd wniosek, że warto dbać o oczy.Niedopuszczalne wydaje się czytanie lub uczenie się w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Jest to jeden z mitów na temat higieny czytania. Każdy z nas słyszał niejednokrotnie głosy rodziców: „Nie czytaj przy słabym świetle, bo sobie popsujesz oczy!”.Przekonanie to jest bezpodstawne.Dr William Bates przebadał w trakcie ponad 20 lat pracy badawczej dziesiątki tysięcy osób z wadami wzroku i stwierdził, że żadna z nich nie została spowodowana pracą w słabym oświetleniu, tylko chronicznym napięciem oka. Początkowo czytanie w półmroku może wywoływać poczucie dyskomfortu, lecz w miarę upływu czasu oko rozluźnia się i następuje znaczna poprawa widzenia. Słabe oświetlenie wymusza po prostu rozluźnienie oka, co jest tak naprawdę bardzo korzystne na dłuższą metę. Rozluźnione oczy mają większy zakres pola widzenia, łagodnie i bez wysiłku poruszają się po tekście, a co za tym idzie czytamy szybciej i z większym komfortem.

Mit 3: Czytanie w pozycji leżącej.

Prawidłowa postawa ciała jest jedną z najważniejszych rzeczy wpływających na skuteczność uczenia się i czytania. Ciało bierze udział w przetwarzaniu informacji na równi z mózgiem. Odpowiada także za kształtowanie się pozytywnej lub negatywnej postawy wobec tego, co robimy. Im bardziej jesteśmy napięci, tym bardziej negatywny obraz kodowany jest przez mózg. I odwrotnie to, co sprawia, że jesteśmy rozluźnieni i swobodni, koduje się jako pozytywne w mózgu.Przypomnij sobie teraz, jaką postawę ciała podczas uczenia się promuje szkoła i rodzice. „Siedź przy biurku lub stoliku, z prostym kręgosłupem, nie ruszaj się i nie wychodź z pokoju dopóki nie skończysz”. Takie zalecenia słyszymy już od najmłodszych lat. Jaki jest tego skutek? Nikt nie lubi się uczyć.Nie lubimy się uczyć, bo mamy negatywne odczucia w ciele podczas czytania i nauki. Chcąc to zmienić warto zadbać o to, aby ciało był jak najbardziej rozluźnione. Trudno zaś poczuć się komfortowo i przyjemnie siedząc przez długi czas na twardym krześle w jednej pozycji.

Ucząc się włącz ruch, często zmieniaj pozycje, sprawdzaj różne sposoby siedzenia, stania, leżenia, aż w końcu odkryjesz taką postawę ciała, która pozwoli Ci na rozluźnienie i przyjemność. Chcesz czytać na leżąco z nogami do góry, rób to, jeśli czujesz się z tym dobrze. Złam stare przyzwyczajenia i szukaj przyjemności w tym co robisz.

Skoro już wiesz jak elementy otoczenia wpływają na Twoją pracę umysłową, zbadaj swoje otoczenie, stwórz plan zmian i konsekwentnie je wprowadzaj.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Padre Morf »

Przemeqq pisze:Ale może będzie lepiej, jeżeli Morfeusz zweryfikuje moją wypowiedź.
Chodziło mi o czytanie na leżąco jednocześnie pisałem posta na forum anestezjologiczne o sadzaniu i pionizacji i mi sie pokićkało. Niemniej jednak zachowanie odpowiedniej postawy siedzącej przy czytaniu jest ważne.
Przemeqq pisze:Dr William Bates, światowy autorytet w dziedzinie metod poprawy wzroku, tak oto opisuje powyższy problem.
Jeśli to ten doktor Bates, o którym sądzę to od ponad 70 lat leży już w ziemi i jest mu wszystko jedno. Bates stwierdził, że okulary to kula u nogi i był przeciwnikiem ich noszenia. Opracował ćwiczenia, które miały likwidować wady wzroku. Potem okazało się, że ćwiczenia dają tylko czasowe i ograniczone efekty. Oczywiście wiele osób twierdzi, że to super, hiper metoda (na czymś przecież zbijać kasę trzeba).
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Korczaszko »

Morfeusz pisze:Chodziło mi o czytanie na leżąco
i tego sie obawiałam. a po poscie Przemeqqa cieszyłam się, że moje czytanie na leżąco to super sprawa
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Przemeqq »

Korczaszko pisze:Chodziło mi o czytanie na leżąco jednocześnie pisałem posta na forum anestezjologiczne o sadzaniu i pionizacji i mi sie pokićkało. Niemniej jednak zachowanie odpowiedniej postawy siedzącej przy czytaniu jest ważne.
No więc w takim razie moje szukanie wytłumaczeń pośród strzępów lekcji było bezsensowne .
Morfeusz pisze:Jeśli to ten doktor Bates, o którym sądzę to od ponad 70 lat leży już w ziemi i jest mu wszystko jedno.
Być może, aczkolwiek przypominając sobie o takim artykule pomyślałem, że będzie on adekwatny do prowadzonej dyskusji.
Korczaszko pisze:i tego sie obawiałam. a po poscie Przemeqqa cieszyłam się, że moje czytanie na leżąco to super sprawa
Moja wina
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: nxxx »

Można czytać na siedząco, co za ulga!

Ja w ramach przerw gapię się na swoją zieloną ścianę
konturek

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: konturek »

Ja słyszałem, że czytając na siedząco należy trzymać książkę poniżej lini oczu, a nie na ich wysokości, ponieważ wtedy powieka naturalnie chroni oko przed nadmiernym światłem. Ale nie wiem czy to prawda. Telewizja często kłamie.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: persil1991 »

Skoro jesteśmy już przy temacie oczu to postanowiłem wykorzystać ten fakt i nie zakładać nowego tematu mimo iż odejdę nieco od istoty przedstawionej sprawy.

Otóż czy jest to normalne czy nosi znamiona jakieś choroby lub wady zjawisko, kiedy nawet niewielkie natężenie światła razi człowieka? Czy to wina np. zwiększonej ilości pręcików (lub słupków)?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości