Jak dbać o wzrok?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Padre Morf »

persil1991 pisze:Otóż czy jest to normalne czy nosi znamiona jakieś choroby lub wady zjawisko, kiedy nawet niewielkie natężenie światła razi człowieka?
To zależy. Światłowstręt może być objawem np. zapalenia spojówek, uszkodzeń oka albo przemęczenia narządu wzroku. W przypadkach uciążliwych konieczna jest wizyta u okulisty, który zbada oko (biomikroskopia części przedniej, oftalmoskopia) i znajdzie przyczynę światłowstrętu.
persil1991 pisze:Czy to wina np. zwiększonej ilości pręcików (lub słupków)?
Jeśli już to raczej achromatopsji czyli zmniejszenia liczby czopków. Pręciki i słupki to mają roślinki. W oku masz pręciki i czopki.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: persil1991 »

Morfeusz pisze:Pręciki i słupki to mają roślinki. W oku masz pręciki i czopki.
Ale gafa! Aż się palę ze wstydu.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Przemeqq »

persil1991 pisze:Ale gafa! Aż się palę ze wstydu.
Każdy mógł się pomylić. Daj spokój, Morf na SOR więcej już nagłych przypadków nie potrzebuje
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: tin »

Przemeqq pisze:
Marzena pisze:To co najlepiej czytac na stojąco albo na leżąco ?
przecież wiadomo, że większość osób czyta siedząc.
Czytać w autobusie na siedząco czy na leżąco Pogromcy mitów o czytaniu

Mit 1: Czytanie w środkach komunikacji.
(.) Wibracje mogą powodować zamazywanie się tekstu, ale po pewnym czasie oko i mózg przystosowują się do warunków czytania. O efektywności czytania podczas jazdy decyduje rozluźnienie oczu.
Migotanie światła, wibracje tekstu, czy tego typu podobne sprawy mogą być powodem padaczki. Dlatego czytanie w roztelepanym autobusie to nie jest dobry pomysł
Za to w pociągu czyta się przyjemnie(bo nie trzęsie okropnie)
Do tego u niektórych osób dochodzi do reakcji zwanejchorobą lokomocyjną (zaobserwowano, iż częściej występuje u osób noszących okulary lub mających problemz ostrością widzenia).
Mit 2: Oświetlenie.
(.)tysięcy osób z wadami wzroku i stwierdził, że żadna z nich nie została spowodowana pracą w słabym oświetleniu, tylko chronicznym napięciem oka. Początkowo czytanie w półmroku może wywoływać poczucie dyskomfortu, lecz w miarę upływu czasu oko rozluźnia się i następuje znaczna poprawa widzenia.
Czytanie przy słabym oświetleniu wymaga od nas zmniejszenia odległości oka od książki (słabe oświetlenie jest właśnie wtedy kiedy niedowidzimy). Bliższe czytanie wzmaga napinanie mięśni gałki ocznej (spowodowane także rozszerzeniem źrenic).
Z tego powodu dochodzi do wad wzroku takich jak zez.

Ale przyczyna jest prawdziwa dlatego należy czasem oderwać się od lektury i rozćwiczyć oko.
Mit 3: Czytanie w pozycji leżącej.
Czytanie w pozycji siedzącej ma tylko tą przewagę, że łatwiej zachować odpowiednia odległość oka od książki, monitora Pozwala także zachować odpowiednią postawę i uniknąć wad postawy (jakie często zauważam, że mogą się rozwinąć u któregoś zleżących kolegów").
Osobiście preferuje na krótkie teksty pozycje siedząca w stylu japońskim, a na długie godziny wygodny fotel z podnóżkiem (ew. wybieram w miarę luźny przedział pociągu )
persil1991 pisze: Otóż czy jest to normalne czy nosi znamiona jakieś choroby lub wady zjawisko, kiedy nawet niewielkie natężenie światła razi człowieka? Czy to wina np. zwiększonej ilości pręcików (lub słupków)?
Jeśli objawem jest ból głowy (czasem także nudności) może to być przemęczenie/ krańcowe przemęczenie narządu wzroku. Może być spowodowane niewłaściwym oświetleniem lub zbyt długa praca z jego użyciem.
Kolejny raz powtórzę, że warto czasem zrobic jakieś ćwiczenia (chocby przesłaniając przestrzeń pomiędzy oczami dłonią-ćwiczymy w ten sposób postrzeganie peryferyjne).
Także właściwe odżywienie oczu jest ważne, więc preparaty z wyciagiem z borówki, β-karotenem, czy witaminami, dla osób intensywnie pracujących wzrokowo są wskazane.
Oczy przy czytaniu mrugają rzadziej dlatego odpowiednie nawilżenie wspomagamy kropelkami (kropelki Visine classic są swietne, ew. jeśli nie używamy ich zbyt czesto bo mamy napadowe ataki czytania to dobrym rozwiazaniem są minimsy jednorazowe Homeoptic).
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Padre Morf »

tin pisze:Do tego u niektórych osób dochodzi do reakcji zwanejchorobą lokomocyjną (zaobserwowano, iż częściej występuje u osób noszących okulary lub mających problemz ostrością widzenia).
Po prostu u osób z chorobą lokomocyjną czytanie (latające literki etc) pogłebia objawy choroby i może powodować wymioty. Wtedy nawet homeopatyczne cuda nie pomogą

tin pisze:Z tego powodu dochodzi do wad wzroku takich jak zez.
To prędzej spowoduje myopię niż zeza. Zez jest powodowany nieco innymi przyczynami - najczęsciej jest to nieleczona wada refrakcji w wieku dziecięcym. U niektórych osób rozpoznaje sie ją dość późno (rodzice nie widzą, że dziecku jedno okoucieka") - zwykle gdy powstaje fiksacja ekscentryczna i dziecko źle na jedno oko widzi.
tin pisze:kropelki Visine classic są swietne, ew. jeśli nie używamy ich zbyt czesto bo mamy napadowe ataki czytania to dobrym rozwiazaniem są minimsy jednorazowe Homeoptic
Visiny u nas idą ostro na SORze w przypadku urazów ocznych. Bardzo dobre krople.
biologiczka140
Posty: 58
Rejestracja: 27 sty 2008, o 13:14

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: biologiczka140 »

Ważne jest to aby oczy nie pracowały za nad to. Musisz wyczuć na ile masz wytrzymałe oczy. Krople pomagają, jednak przerwy sąbardzo ważne. Musisz mieć opowiednie oświetlenie i nie wlepiać nosa w książkę. Najlepiej zakupić sobie taką podstawkę . To pomaga
Awatar użytkownika
Lexander
Posty: 47
Rejestracja: 9 sie 2008, o 22:08

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: Lexander »

Co by nie zakładać nowego tematu.
Hm, a co byście radzili ludziom, którzy muszą codziennie czytać parę godzin? Np. gdy spiętrzy się materiał na medycynie, prawie, etc.
W sumie chodzi mi najbardziej o sytuacje studenta, może on czytać przy biurku albo na łóżku więcej opcji nie ma. 6 lat studiów może nieźle dać w kość, zwłaszcza jak ktoś już z jakąś wadą je zaczął.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: doktorka »

nadwrazliwosc na swiatlo wystepuje czesto gesto i najczesciej wiaze sie z wada akomodacji, potem z zespolem suchego oka, migrena:D, niedoborem potasu, zapaleniem spojowek wszelkiej masci i etiologii, urazami oka rzecz jasna, jaskra i wieloma wieloma innymi sprawami, to jest taki objaw raczej nieswoisty
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: doktorka »

[mod]
polecam strone, akredytowana przez PTO, calkiem niezla
farmaceuta57

Re: Jak dbać o wzrok?

Post autor: farmaceuta57 »

Jestem farmaceutą, a jednocześnie redaktorem portalu farmaceutycznego [mod]. Tworzymy m.in. artykuły na temat popularnych chorób czy produktów leczniczych w oparciu o najnowsze doniesienia naukowe. Zachęcam do zapoznania się z naszym tekstem na temat popularnego schorzenia oczu, jakim jest zapalenie spojówek . Jest to cenne źródło wiedzy o tym, czym jest ta choroba, jakie są objawy i przyczyny, a co najważniejsze - jak można szybko i skutecznie ją wyleczyć. Serdecznie zachęcam do lektury!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości