Trujące lasy?

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Trujące lasy?

Post autor: forest »

Wiadomosc stara ale ciekawa:
"Drzewa są zielonymi płucami Ziemi pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają
tlen. Wystarczy jednak, by przypiekło słońce, a drzewa z przyjaciół zmieniają
się we wrogów - twierdzą brytyjscy biologowie.
Gdy temperatura przekracza 35 stopni Celsjusza, drzewa zaczynają wydzielać
trujące gazy (pewne rodzaje węglowodorów), które chronią liście przed
przegrzaniem. Uwolnione do atmosfery węglowodory przyspieszają jednak
powstawanie ozonu.
Ozon w górnych partiach atmosfery, pochłania promieniowanie ultrafioletowe,
ale blisko powierzchni Ziemi jest trucizną, która współuczestniczy w
tworzeniu smogu fotochemicznego i kwaśnego deszczu."
Zrodlo: Interia.pl
Edi

byŁo juŻ o tym

Post autor: Edi »

Artykuł o tym zamieściła Wiedza i ¯ycie kilka lat temu :czytam:
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: forest »

A ja dopierow wczoraj o tym się dowiedziałem
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: było już o tym

Post autor: przyrodnik »

Edi pisze:Artykuł o tym zamieściła Wiedza i Życie kilka lat temu :czytam:
Agora przestaje wydawać Wiedzę i Życie
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: forest »

To będzie wielka strata dla popularyzacji wiedzy i nauki w Polsce . niewiele zostało dobrych i na poziomie pism popularno - naukowych.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: przyrodnik »

forest pisze:To będzie wielka strata dla popularyzacji wiedzy i nauki w Polsce . niewiele zostało dobrych i na poziomie pism popularno - naukowych.
Prawdopodobnie winna jest Agora, ktora nastawia się na wysokie zyski z każdej wydawanej gazety, a przecieżWiedza i Życie to specyficzne czasopismo.

Może Agora powinna stosować metody hipermarketów, które dotują sprzedaż chleba, który nie jest dla nich dochodowy (sprzedają po cenie niższej niż koszty wytworzenia), ale potrzebny klientom. Przy okazji kupujesz też inne produkty. W przypadku gazety mogloby być podobnie, ale nie jestem specjalistą od marketingu :lol:
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: forest »

Idealne rozwiązanie . na które na pewno nie wpadną wydawcaWiedzy i Życia . bo po co?
forest
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: forest »

A może swtorzyć Komitet ObronyWiedzy i Życie"?
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: przyrodnik »

forest pisze:A może swtorzyć Komitet ObronyWiedzy i Życie"?

Od początku podejście Agory do sprawy Wiedzy i Życia było złe (bo bardzo komercyjne). Po przejęciu od Prószyńskiego, Agora zaprzestała redagowania strony internetowej (związanej z Wiedzą i Życie). Do 2001 była to chyba największa strona poświęcona biologii.

Po przejęciu Wiedzy i Życia zmienił się wygląd czasopisma i jego treść. Artykuły były napisane prostszym językiem, pojawiło się dużo kolorowych (agencyjnych) zdjęć (które kosztują). Może była to próba zmiany grupy docelowej czytelnikó na młodzież. Osobiście mi to nie odpowiadało i po chyba 6 latach stałej prenumeraty skończyła się moja przygoda czytelnika tego pisma.

Może macie inne zdanie na ten temat.
Nobody

TrujĄce lasy??

Post autor: Nobody »

Jakbyście nie wiedzieli to ozon jest gazem trującym Nic więc niezwykłego Że piszą o lasach jakoby miałyby być trujące.ale wiele osób wprowadza się w ten sposób w błąd Lasy są i będą oazą zdrowia w porównania do klimatu zurbanizowanego[/b]
Mi¶

Re: TrujĄce lasy??

Post autor: Mi¶ »

Nobody pisze:Jakbyście nie wiedzieli to ozon jest gazem trującym Nic więc niezwykłego Że piszą o lasach jakoby miałyby być trujące.ale wiele osób wprowadza się w ten sposób w błąd Lasy są i będą oazą zdrowia w porównania do klimatu zurbanizowanego[/b]
Jest jeszcze szereg innych substancji lotnych, wytwarzanych przez drzewa, a trujących lub szkodliwych dla człowieka lub środowiska. Dowiodły tego badania naukowe prowadzone w wielu krajach. StęŻenie tych substancji wzrasta wraz z podwyŻszaniem się temperatury otoczenia.
Awatar użytkownika
Timi
Posty: 51
Rejestracja: 11 paź 2005, o 01:00

Re: Trujące lasy?

Post autor: Timi »

O tym że las w wysokiej temperaturze szkodzą wiedziałęm już wcześniej ale nie wiedizałem jak ten proces zachodzi, a co dopiero jeszcze że proces ten zachodzi gdy roslina ujawnia swoje właściwości ochronne przed przegrzaniem, ale niewiem o co chodzi w jednym temacie, a mianowicie:Uwolnione do atmosfery węglowodory przyspieszają jednak
powstawanie ozonu.Ozon w górnych partiach atmosfery, pochłania promieniowanie ultrafioletowe, ale blisko powierzchni Ziemi jest trucizną, przeciez ozon chroni nas prze promieniowaniem ultrrafioletowym, więc jeśli już coś to powinna powiękrzać sie dziura w ozonie za sprawą uwalniania tych substancji przez rośliny, niewiem moze się myle, ale zawsze byłem przekonany ze tak jest, jeśli coś jest źle to poprawcie mnie i byłbym wdzięczny jeżeli wytłumaczycie to zjawisko.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

trujące lasy

Post autor: przyrodnik »

Timi pisze:O tym że las w wysokiej temperaturze szkodzą wiedziałęm już wcześniej ale nie wiedizałem jak ten proces zachodzi, a co dopiero jeszcze że proces ten zachodzi gdy roslina ujawnia swoje właściwości ochronne przed przegrzaniem, ale niewiem o co chodzi w jednym temacie, a mianowicie:Uwolnione do atmosfery węglowodory przyspieszają jednak
powstawanie ozonu.Ozon w górnych partiach atmosfery, pochłania promieniowanie ultrafioletowe, ale blisko powierzchni Ziemi jest trucizną, przeciez ozon chroni nas prze promieniowaniem ultrrafioletowym, więc jeśli już coś to powinna powiękrzać sie dziura w ozonie za sprawą uwalniania tych substancji przez rośliny, niewiem moze się myle, ale zawsze byłem przekonany ze tak jest, jeśli coś jest źle to poprawcie mnie i byłbym wdzięczny jeżeli wytłumaczycie to zjawisko.
Ozon powstały w wyniku wyżej opisanych rekacji w znacznej części nie przedostaje się do wyższych partii atmosfery (gdzie jest pożyteczny) tylko w dużym rozrzedzeniu pozostaje w najnizszych warstwach, gdzie zyja ludzie. Z tego co się orientuję to ozon powoduje uwalnianie wolnych rodnikow, które są szkodliwe dla zdrowia.Wolne rodniki są bardzo aktywne chemicznie i często są toksyczne dla komórki oraz mutagenne, ponieważ powodują liczne uszkodzenia DNA komórki."
Wiele badań wykazało, że ozon ma toksyczne działanie na genom ssaków, powodując zarówno mutagenność, jak i karcinogenność. Badania nad purynami i pirymidynami, a także z użyciem kwasów nukleinowych wykazały, że ozon jest zdolny do bezpośredniego niszczenia tych ważnych składników. Ozonizacja podwójnej spirali DNA powoduje pęknięcia pojedynczej lub podwójnej pętli, jak również utratę spójności strukturalnej plazmidu przez linearyzację pętli, z następową utratą zdolności podziału. W warunkach in vitro w odpowiedzi na ozon obserwuje się nie tylko pęknięcia połączeń pomiędzy pętlami, ale także pomiędzy DNA a białkami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości