Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka...

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Jaromir

Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka...

Post autor: Jaromir »

Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka jajowa - ootyda?
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka...

Post autor: racoon88 »

Są to podziały mejotyczne, więc wydawało by się, że powinny powstać 4 komórki. Jedna z nich to ootyda, która jest największa, pozostałe to tzw. ciałka kierunkowe i one zanikają.
Tak to działa, a jeżeli pytasz dlaczego (jaki to ma biologiczny sens), to przypuszczam, że dlatego, że w przeciwnym wypadku kobieta miała by conajmniej 4 ciąże jednocześnie, co jest dosyćtrudne".
Adolph
Posty: 20
Rejestracja: 22 gru 2005, o 22:08

Re: Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka...

Post autor: Adolph »

racoon88 pisze:Są to podziały mejotyczne, więc wydawało by się, że powinny powstać 4 komórki. Jedna z nich to ootyda, która jest największa, pozostałe to tzw. ciałka kierunkowe i one zanikają.
Tak to działa, a jeżeli pytasz dlaczego (jaki to ma biologiczny sens), to przypuszczam, że dlatego, że w przeciwnym wypadku kobieta miała by co najmniej 4 ciąże jednocześnie, co jest dosyćtrudne".
Tak to także ale jeśli komórka dzieli się mejotycznie to po podziale jest niewielka i ma mało materiałów zapasowych, w oogenezie powstaje jedna ootyda dlatego, że materiał zapasowy który przysługiwałby tym 3 komórkom jest zgromadzony w jednej, a ze te pozostałe komórki nie maja tego zapasu musza zdegenerować bo nie miałyby czym żywic zarodka przez pierwsze dni po zapłodnieniu.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka...

Post autor: Aniaww »

Dokładnie jak wyżej, to właściwa droga. Cały problem polega na tym, że inne zadanie leży przed plemnikiem, a inne przed komórką jajową. No - powiedzmy u ssaków, ale u większości zwierząt widzimy taką tendencję.

Komórka jajowa ma zabezpieczyć pokarm dla rozwijającej się larwy / zarodka. Więc musi zgromadzi pokarmu maksymalnie duzo. Im wiecej, tym dłuższy czas może minąć, zanim zarodek zacznie pobierać pokarm z zewnątrz. Dlatego opłaca się poświęcić 3 jądra, a w zamian za to otrzymać gigantyczną ootydę.

Plemnik ma inny cel - zminimalizowanie wagi i zapewnienie energii. Dlatego wywala wszystko co zbędne, zachowując jedynie nieco inny materiał genetyczny - wywala nawet histony, na rzecz innych białek. W dodatku im ich więcej tym lepiej, więc nic dziwnego że plemniki robia się 4.
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Dlaczego w procesie oogenezy powstaje tylko jedna komórka...

Post autor: Mawr »

Aniaww pisze: zachowując jedynie nieco inny materiał genetyczny
-

Co masz na mysli? Materiał genetyczny plemnika jest taki sam jak komórki jajowej. (no moze z wyjątkiem tego ze moze niesc chromosom Y ale to juz inna bajka)
Aniaww pisze:wywala nawet histony, na rzecz innych białek
DNA w plemnikach jest związane z protaminami a nie z histonami. DNA związane z tymi bialkami tworzy struktore parakrystaliczną i jest to forma DNA maksymalnie skondesowanego. Dzieki temu w czasewędrówek plemnika jest ono bezpieczniejsze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości