Cytozol a cytoplazma

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Sancty
Posty: 11
Rejestracja: 29 kwie 2006, o 18:39

Cytozol a cytoplazma

Post autor: Sancty »

Cytozol a cytoplazma.

Od kiedy pamiętam było przyjęte, że cytoplazma to półpłynna masą o niejednolitej strukturze oblewająca organella komórkowe. Ostatnio dowiedziałęm się, że pojecie galeretowatej substancji przypisuje się nie jak wcześniej mówiłem cytoplaźmie, ale cytozolowi. Uważa się, że cyzol to składowa cytoplazmy, w której zanurzone są organelle komórkowe. Hierarchicznie ujmując cytoplazma składa się z cytosolu i organelli komórkowych, z chemicznego punktu widzenia cytozol jest wodnym roztworem głównie białek, ale i cukrów, tłuszczy, kwasów nukleinowych (RNA i DNA) oraz związków mineralnych.

Jak rozumiecie te dwa pojęcia, i jaki macie stosunek do jakby nie było nowego pojęcia?
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: Teba »

Myślałem podobnie jak ty, na botanice na studiach dowiedziałem się dopiero, że cytozol jest właśnie taką półpłynną masą (itd - tak jak opisujesz) a w cytoplazmę wlicza się prawie wczystkie organelle z wyjątkiem chloroplastów, jądra i mitochondriów.
Sancty
Posty: 11
Rejestracja: 29 kwie 2006, o 18:39

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: Sancty »

Czyli wychodzi, że długo żyłem w niewiedzy
Doszło to do mnie przy okazji lekcji o cytoszkielecie.
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: Ambasador »

o ja! to ja też w niezłej niewiedzy żyłem ale dobrze ze mnie ktos oświecił.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: anik »

Czyli. ta galaretowata substancja, która tworzy środowisko wewętrzne komórki to cytozol, a cytoplazma to w sumie wszystko to, co znajduje się poniżej błony komórkowej, co wypełnia komórkę z wyjatkiem chloroplastów, mitochondriów i jądra? Dobrze zrozumiałam?

Bo najciekawsze jest to, że kobieta od biologii komórki używa tych pojęć zamiennie
Sancty
Posty: 11
Rejestracja: 29 kwie 2006, o 18:39

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: Sancty »

niekiedy można ich użyć zamiennie, nie potrafie Ci podać przykładu w tej chwili,
ale jak coś wymyśle to napisze.
Nimbrethil
Posty: 49
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 19:41

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: Nimbrethil »

kiedy poltorej roku temu uczylam sie do olimpiady to wyczytalam w zoologii proszynskiego ze wlasnie cytozol to skladowa cytoplazmy itd(qw sumie wlasnie to co wyzej napisaliscie) troche mnie zdziwilo, ze nam tego biologica nie powiedziala ale z drugiej strony na poziomie gimnazjum to niewiele rozszerzonej tresci podaja, a i ta podstawowa jest mocno okrojona ze wzgledu na ogolny charakter klasy
Jynx

Re: Cytozol a cytoplazma

Post autor: Jynx »

Witam

Cytoplazma- cytozol wyjaśnienie (linki poniŻej).
pl.wikipedia.org/wiki/Cytozol

eduseek.interklasa.pl/artykuly/slownik/idw/1644


Słowa zol - Żel pochodzą z (bio)chemii
Natomiast plazma jest w (bio)chemii pojęciem mniej ścisłym, zwykle obejmuje mieszaninę fizyko-chemiczną w przypadku cytoplazmy: cytozol i mniej lub bardziej ziarniste struktury (w tym przypadku organella) które są widziane przez mikroskop.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości