Barwy maskujące ;]

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Barwy maskujące ;]

Post autor: Vinci »

Barwy maskujące pozwalają zwierzętom nie wyróżniać sie z otoczenia- dzięki temu łtwiej zachowac sie im przy życiu. Zamiast ukrywać sie przed drapieżnikiem, mała ekwadorska rzekotka w sposób zaiste doskonały upodabnia się swym wyglądem do ptasich odchodów, niejadalnych i omijanych przez wszytkich ]
1.jpg
1.jpg (23.73 KiB) Przejrzano 1070 razy
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Iwus »

Do dziś pamiętam dzień kiedy schyliłam się po pięknego grzybka,który okazał się żabą.
Piszczałam przez pare minut
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Mawr »

Niektore ryby mogą zmieniac barwe. dzieje sie tak poniewaz barwnik zawarty w komorkach pigmętowych moze zmieniac swoje rozłozenie w komórce. Porusza sią on po włóknach cytoszkieletu.
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Marek »

Mawr pisze:Niektore ryby mogą zmieniac barwe
Nic nie przebije ośmiornic które potrafią nie tylko tworzyć na ciele ruchome wzory ale takrze zmieniać fakture skury
Laura
Posty: 177
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Laura »

A co z kameleonami?
Ja uważam, że znajdują się w pierwszej piątce najlepiej maskujących się zwierząt.
Awatar użytkownika
Twincast
Posty: 151
Rejestracja: 9 mar 2006, o 19:40

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Twincast »

Laura pisze:A co z kameleonami?
Ja uważam, że znajdują się w pierwszej piątce najlepiej maskujących się zwierząt.
Racja, kameleony są w tym dobre, jednak nie potrafią robić tego tak szybko jak ośmiornice
Marek
Posty: 57
Rejestracja: 8 mar 2006, o 07:00

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Marek »

"A co z kameleonami?
Ja uważam, że znajdują się w pierwszej piątce najlepiej maskujących się zwierząt."

Kameleon zmienia barwy powoli i w niewielkim zakresie. Ośmiornice (Octopoda) zmieniają barwy w mgnieniu oka tworząc ruchome wzory, potrafią świecić spodnią stronom ciała żeby zlikwidować swuj cień, zmieniać faktóre skóry a nawet zachowanie (udają kokosa)
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Teba »

A ta żabka z góry to całkiem ładna jest mimo że robi tu za kupkę.
Rammera
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2006, o 15:12

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Rammera »

ja też uwazam ze ośmiornic nic nie przebije to niesamowite zwiezęta.
Wushel
Posty: 13
Rejestracja: 1 maja 2006, o 16:02

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Wushel »

Barwy maskujące to jedno!
A mimikra batezjańska i mullerowska to dopiero jest sztuka
Np: znany wszystkim patyczak(Carausius morosus) czy Iglicznia(Syngnathus leptorynchus)!
Nibinwingien
Posty: 18
Rejestracja: 1 maja 2006, o 18:30

Re: Barwy maskujące ;]

Post autor: Nibinwingien »

a niektore motyle? glownie te nocne, ja tu sobie jakby nigdy nic porosty na drzewie ogladam a tu mi nagle tuz spod reki fru i tyle ja widzieli rany mialam takiegop stracha ze az sie przewrocilam i ze ja jej nie zauwazylam na drzewie to nie wiem

o i zapomnialabym jest taka roslina rownikowa. jej kwiat wyglada jak zgnile mieso takie bordowe w biale kropki i wzorki a smierdzi tak ze mama kazala mi na strych wyniesc jak kwitla
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości