Wszystko na temat warstwy ozonowej

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Mechu

Wszystko na temat warstwy ozonowej

Post autor: Mechu »

Jakie są konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej?
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: racoon88 »

Konsekwencją niszczenia warstwy ozonowej jest powstanie dziury ozonowej .
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: Teba »

Warstwa ozonowa pochłania szkodliwe promieniowanie UV. W wyniku niszczenia warstwy ozonowej do ziemi dociera więcej tego promieniowania.
Awatar użytkownika
Twincast
Posty: 151
Rejestracja: 9 mar 2006, o 19:40

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: Twincast »

Promieniowanie UV jest szkodliwe dla zdrowia. Powoduje choroby skóry (od zwykłych poparzeń słonecznych po raka skóry), uszkadza włókna kolagenowe w skórze, co przyspiesza proces starzenia. Źle wpływa również na oczy, powodując zaćmę.
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: biotechnolog »

Warstwa ozonu to O3, czyli trzy tleny połączone ze sobą. Zostają one naruszone przez chlor (Cl) znajdujący się w np. aerozolach. Naruszone to mało powiedziane. Zostają one rozwalone, gdy atom chloru łączy się z tlenem. Razem są bardzo nietrwałe. Odłączają się od siebie jak nie pasująca do siebie para. Wtedy atom chloru może przystąpić do niszczenia kolejnych cząsteczek tlenu. Po tym wszystkim możemy powiedzieć, że mamy problem z rozrzedzeniem ozonowym.

Najpoważniejsze konsekwencje podane są właśniewyżej.

Poyślałem, że napisać, jak powstaje rozrzedzenie ozonowe, ponieważ możemy się natknąć na podobne pytanie na forum. Pozdrawiam.
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: racoon88 »

biotechnolog pisze:Warstwa ozonu to O3, czyli trzy tleny połączone ze sobą. Zostają one naruszone przez chlor (Cl) znajdujący się w np. aerozolach.
A dokładniej to zostają naruszone przez freony, np. tetrachloranmetanu (CCl4), które znajdują się w niektórych areozolach, urządzeniach chłodniczych, itp.
Rafał
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2006, o 19:13

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: Rafał »

pare dni temu przeczytałem w gazecie ze warstwa oznowa juz sie nie powieksza i jeżeli przez ok 50 lat nadal bedziemy przynajmniej na tym poziomi e co teraz ograniczać substancje niszczące ozon to duze prawdopodobienstwo ze sie ta warstwa odnowi
Sęk w tym ze naukowcy nie maja pewnosci czy z regenerowna warstwa bedzie miała identyczne własciwosci co poprzednia
A konkretnie to chodzi o to czy bedzie pochłaniał promienie UV
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: biotechnolog »

Hmmmm, ciekawe. Zobaczymy, ale wątpię, aby przez ciągły rozwój ( chyba, że będzie to ekorozwój) techniki, przemysłu i coraz częstsze loty kosmiczne ta warstwa się odnowiła. Heh, dobrze by było.
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: Konsekwencje niszczenia warstwy ozonowej

Post autor: Rayne »

Ja słyszałam,że warstwa ozonowa nie podlega odnowie,ale może mam stare informacje.Ja osobiście wolę,żeby się odnowiła
anka1992
Posty: 5
Rejestracja: 30 gru 2008, o 12:13

Jak powstała warstwa ozonowa ?

Post autor: anka1992 »

Ziemi w odległych epokach nie chronila przed szkodliwym promieniowaniem uv warstwa ozonowa.Jakie organizmy i w jaki sposób przyczyniły sie do powstania tej warstwy?
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: jak powstała warstwa ozonowa

Post autor: milka.1985 »

pierwsze rośliny które powoli wysycały atmosferę w tlen, a tlen (mam nadzieje, że wiesz co to ozon, że jest to odmiana tleny) po tym wysyceniu powolutku tworzył nam w-wę ozonową to tak w skrócie
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: jak powstała warstwa ozonowa

Post autor: badger »

ozon powstaje głównie dzięki wyładowaniom elektrycznym w atmosferze
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: jak powstała warstwa ozonowa

Post autor: Marcin_skc »

pierwotnym źródłem tlenu, który przeszedł w ozon była fotosynteza sinic, rośliny to dużo później zaczęły istnieć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości