Tłuszcze

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Dominika
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 13:38

Tłuszcze

Post autor: Dominika »

Cześć , mam na imię Dominika , mam 16 lat w tym roku kończe gimnazjum i wybieram się do ogólniaka na profil biologiczno-chemiczny.
Na lekcji chemi pani dała nam dodatkowe zadanie a mianowicie:
Jak to się dzieje , że mydło może być emulgatorem
No i ja z racji tego ,że mam chemię dopiero od trzech lat nie umiem odpowiedzieć na to pytanie i prosze was o jakieś proste i jasne wyjaśnienie. Jeśli mi pomożecie będę dozgonnie wzięczna .
Pozdrawiam
qwerty

Re: Tłuszcze

Post autor: qwerty »

Emulgator składa się z dwóch elementów: części hydrofilowej(lubiącej wodę), którazanurza się w fazie wodnej i części Hydrofobowej (nielubiącej wody), która rozmieszcza się w fazie olejowej. Emulgator stabilizuje lepiej ten typ emulsji w którego fazie rozpraszającej lepiej się rozpuszcza.
Xerro

Re: Tłuszcze

Post autor: Xerro »

Emulgator - związek chemiczny umoŻliwiający powstanie emulsji, oraz zapewniający jej trwałość. Gromadzi się na powierzchni granicznej obu faz tworzących emulsję, silnie zmniejszając napięcie powierzchniowe tej powierzchni, a nawet powiększając tę powierzchnię. W naturze waŻnym emulgatorem jest lecytyna rozpraszająca drobiny tłuszczy w wodnych roztworach białek i węglowodanów. W przemyśle emulgatory mają duŻe zastosowanie nie tylko w produkcji Żywności, ale takŻe np. w górnictwie, produkcji farb, klejów, leków, kosmetyków, materiałów budowlanych, tworzyw gumowych itd.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Tłuszcze

Post autor: Vinci »

mydło to stearynian sodu (albo potasu teraz to nie gra roli):
CH3-(CH2)16-COONa
nie lubi wody lubi wode i substancje polarne
lubi substancje niepolarne

wiec tak jesli mydlo natrofi na czasteczke tłuszczu to czesc nielubiaca wody (hydrofobowa, długi łańcuch węglowy) wnika do czasteczki tłuszczu a cześć COONa zostaje na zewnątrz, jest w kontakcje z czyms polarnym
Dominika
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2006, o 13:38

Re: Tłuszcze

Post autor: Dominika »

Hej. Sprawdźcie czy jak napisze tak to będzie git.
Emulgator to związek chemiczny , któy umożliwai powstawanie emulsji i zapewnia jej trwałość. Składa się z dwóch elementów częsci hydrofobowej i hydrofilowej.
Mydło posiada także te części , więc logicznie rzecz biorąc może być emulgatorem.
MOże być? muszę to miec na jutro
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości