Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: agatakon »

Pablo pisze:No czyli wynik z tego, że jak wąż już ukąsi to zależy tylko spokojnie siedzieć ok, może i tak jest. Tylko gorzej jak człowiek jest uczulony na jakiś składnik jadu to śmierć może nastąpić w przeciągu kilku minut i wtedy nic mu już nie pomoże chyba, że ten do góry.
Jest mi niezwykle przykro, ale tak właśnie jest. Jak ktoś jest uczulony, to przeważnie kaplica. Niedawno polska aktorka i obrończyni praw zwierząt Ewa Sałacka zmarła z powodu ukąszeń os (o ile to prawda). A przecież udzielano jej pomocy medycznej.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: Pablo »

A jeszcze należy pamiętać, że węże czasem atakują na sucho tz. nie aplikują jadu i często tak się zdarza. Nie mniej trzeba podjąć takie środki jak by był to normalny atak z aplikowaniem jadu.
porowinski
Posty: 2
Rejestracja: 6 sie 2008, o 08:02

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: porowinski »

Pablo pisze:A jeszcze należy pamiętać, że węże czasem atakują na sucho tz. nie aplikują jadu i często tak się zdarza.
Suche ukąszenia wcale nie są takie częste, stanowią jedynie mały odsetek wszystkich ukąszeń. Wiele zależy od gatunku węża, którego zaniepokoiliśmy, a także jegonastroju". Czasem te same osobniki bywają konkretnego dnia bardziej agresywne niż innego i zamiast odstraszać, po prostu chcą się jak najszybciej pozbyć napastnika.

Poza tym bardzo dziękuje ze swojej strony (jako miłośnika węży jadowitych) Agatakon za trzeźwy głos w tym temacie i nakreślenie właściwego sposobu postępowania w wyniku pokąsania. Pamiętajcie, że niewłaściwie udzielona pierwsza pomoc może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W przypadku ukąszenia warto jednak użyć Aspiveninu
Asiulak
Posty: 146
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:13

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: Asiulak »

agatakon pisze:Z praktyki wiem, że najbardziej kontrowersyjnym punktem jest ta opaska uciskowa. Autorytety twierdzą, że najlepiej jej nie zakładać, ani ścisło, ani luźno. Ważniejsze jest maksymalne ograniczenie wszelkiej aktywności fizycznej i stresu.
Hmm ja podałam tylko to, co na temat pierwszej pomocy przedmedycznejw przypadku ukąszenia przez węża mówi ERR (Europejska Rada Resuscytacji) przy czym owszem zgadzam się, ze jeśli ktoś ma założyć opaskę uciskową, to lepiej żeby nie zakładal nic. szkoda kończyny.
porowinski pisze:Pamiętajcie, że niewłaściwie udzielona pierwsza pomoc może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Zgadzam się z Tobą ale tylko w wypadku pokąszeń przez węża. w innym przypadkach udzielania pierwszej pomocy ta zasada się nie sprawdza, gdyż większosć osób poszkodowanych w rozmaitych wypadkach ginie dlatego ze nikt nie udzielił im żadnej pomocy.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: Padre Morf »

Asiulak pisze:Hmm ja podałam tylko to, co na temat pierwszej pomocy przedmedycznejw przypadku ukąszenia przez węża mówi ERR
a ona coś na ten temat mówi? W wytycznych resuscytacyjnych jest mowa o ukąszeniu przez owady (przy omawianiu anafilaksji). Jest rozdział o zatruciach ale przypadki ukąszeń nie są omawiane. Od takich wytycznych jest ośrodek leczenia zatruć a nie ERC.
Asiulak
Posty: 146
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:13

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: Asiulak »

rzeczywiście chyba pomyliłam źródła. Mea culpa.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Pierwsza pomoc w razie ukąszenie przez jadowitego wężą

Post autor: Pablo »

porowinski pisze:Suche ukąszenia wcale nie są takie częste, stanowią jedynie mały odsetek wszystkich ukąszeń. Wiele zależy od gatunku węża, którego zaniepokoiliśmy, a także jegonastroju". Czasem te same osobniki bywają konkretnego dnia bardziej agresywne niż innego i zamiast odstraszać, po prostu chcą się jak najszybciej pozbyć napastnika.
Zgadza się, ale jednak takie ukąszenie również sie zdarzają co nie oznacza, by po ukąszeniu podejść do tego obojętnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości