Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Zgoodeck
Posty: 9
Rejestracja: 27 cze 2007, o 16:58

Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Post autor: Zgoodeck »

Jeśli temat był poruszany, to sorry bardzo, ale nie doszukałem się. Do rzeczy.

W podręcznikach licealnych jest całkiem sporo informacji, które najwyraźniej są przestarzałe lub przynajmniej nieroztrzygnięte naukowo. Nauczyciele w szkole nie zawracają sobie tym głowy i nauczają zgodnie z podręcznikami. Ot np. weźmy mezosomy - mnie uczono, że biorą udział w wytwarzaniu ATP, a tu nie - pod koniec lat siedemdziesiątych (.) stwierdzono, że to uszkodzenia chemikaliami. Albo zakwasy - kumulacja kwasu mlekowego, czy mikrouszkodzenia włókien mięśniowych? Dodajmy do tego historyczną mapę kubków smakowych, ciałka Ruffiniego (mechano- czy termo- ?) i pewnie trochę innych i się nazbiera.

Ale co napisać na maturze? Jechać zgodnie z podręcznikiem? A co jakby ktoś napisał wersjęwg najnowszych doniesień"? Sprawdzający, któremu być może nikt o tym nie powiedział, nie przyzna punktów? Czy pytań o takie rzeczy po prostu nie ma?
Awatar użytkownika
Kaya
Posty: 218
Rejestracja: 7 cze 2008, o 19:48

Re: Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Post autor: Kaya »

Zgodnie z podręcznikami CKE głównie robi zadania maturalne na podstawie informacji zawartych w podręcznikach.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Post autor: a_niap »

Jak są jakies takie bardzo sprzeczne wersje, ze np: podrecznik jednego autora mowi cos innego niz podrecznik drugiego autora to o takie cos na pewno nie bedzie pytania na maturze, ewentualnie beda uznawac obie wersje.
dingbat
Posty: 226
Rejestracja: 17 maja 2008, o 09:14

Re: Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Post autor: dingbat »

ja na szczescie mature mam juz za soba. uff. ale przyszlorocznym maturzystom radze napisac obie wersje ]
ja nie ufam zlotym sercom egzaminatorow
Awatar użytkownika
Kaya
Posty: 218
Rejestracja: 7 cze 2008, o 19:48

Re: Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Post autor: Kaya »

Obie wersje? Przecież nie uznają tego, ewentualnie wezmą pod uwagę pierwszą odpowiedź.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Sprzeczne informacje i najnowsze badania a matura.

Post autor: Astacus »

Jedyną radą jest zrobienie dużej ilości arkuszy, wtedy się zacznie troche bardziej myśleć pod schemat, bo czasem pytania są bardzo podobne, albo dotyczą innego działu ale sposób odpowiedzi jest ten sam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości