Problemy z niebem

Fotografia przyrodnicza w portalu biolog.pl czyli porady, pomoc, aparaty cyfrowe oraz Twoje zdjęcia przyrodnicze
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Problemy z niebem

Post autor: persil1991 »

Witam! W fotografowaniu mojego ostatniego wypadu na wczasy miałem mały problem. W niektórych sytuacjach niebo stawało się tak białe, jakby anioły z niego schodziły Strasznie psuje to jakość zdjęcia. Dla dokładnego przedstawienia tego problemu prezentuję owe zdjęcie (a właściwie tylko jego część - reszta objęta cenzurą ).
1.jpg
Poproszę o wskazówki jak takowego problemu można się pozbyć. Co zmienić w ustawieniach?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Problemy z niebem

Post autor: Jakusz »

Jakiego aparatu używasz: cyfrowy czy kompaktowy? Używasz trybu manualnego, czy automatycznego? Zdjęcie wygląda na prześwietlone, więc prawdopodobnie problem tkwi w przesłonie. Jednakże napisz najpierw czym robisz zdjęcia bo bez tego nic nie da się poradzić.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Problemy z niebem

Post autor: persil1991 »

Robiłem cyfrówką (Nikon S500), tryb był automatyczny.
Kropka
Posty: 76
Rejestracja: 18 lis 2007, o 17:28

Re: Problemy z niebem

Post autor: Kropka »

w aparatach, szczególnie kompaktowych jest to dość częsty problem. powodem jest zbytnia rozpiętość tonalna, której nie potrafi zarejestrować matryca aparatu. Dlatego kosztem prześwietlonego nieba udało się prawidłowo naświetlić pozostałą część zdjęcia. Innym rozwiązaniem mogło być błękitne niebo i czarne (niedoświetlone) postacie. Po prostu masz do wyboru albo jedno, albo drugie, gdyż obu tych elementów na jednym zdjęciu nie uwiecznisz w pożądany sposób. Jeśli twój aparat pozwala na dokręcenie jakiejś tulejki, to możesz się trochę poratować np. filtrem szarym połówkowym, dzięki któremu przyciemnisz niebo.
Jeśli nie masz takiej możliwości, to myślę że rozwiązaniem jest np. takie kadrowanie, aby tego nieba na zdjęciu było jak najmniej .
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Problemy z niebem

Post autor: persil1991 »

Czyli ustawienie samemu balansu bieli nic by nie dało?

Podobny problem miałem ze zrobieniem zdjęcia osobie, która miała dość mocno jasną białą kurtkę. Wychodziła ona tak jasna, że aż oślepiała. W takiej sytuacji musiałbym tą osobę wywalić ze zdjęcia. trochę denne.
Kropka
Posty: 76
Rejestracja: 18 lis 2007, o 17:28

Re: Problemy z niebem

Post autor: Kropka »

nie. balans bieli dotyczy prawidłowego odwzorowania kolorów w zależności od temperatury barwowej światła ( tzn. dzięki odpowiedniemu ustawieniu balansu bieli otrzymasz odpowiednie barwy np. przy świetle słonecznym, żarówkowym, halogenowym itp.)

tutaj problemem nie są kolory, ailość światła - występują elementyZbyt jasne w stosunku do pozostałych.rozumiem, że to dość kłopotliwe w pewnych sytuacjach, ale niestety takie są ograniczenia aparatów
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Problemy z niebem

Post autor: Korczaszko »

od znajomego słyszałam taki myk - robic zdjecia z lampa wtedy wyjdzie niebieskie niebo. raz tego sprobowalam (ale ludzi nie uwiecznialam) niebo bylo cudownie niebieskie a trawa jakos dziewnie zielona
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Problemy z niebem

Post autor: persil1991 »

Czyli to nie zależy od jakości aparatu? Każda cyfrówka by tak zrobiła? Swego czasu miałem także zwykły aparat (pizgajfotas) i jakoś takich byków nie robił.
egpaulus
Posty: 11
Rejestracja: 15 lis 2007, o 20:17

Re: Problemy z niebem

Post autor: egpaulus »

Tak każdy aparat! bez znaczenia jak dobry praktycznie choć nigdy nie jest tak do końca czasem matryce mogą się różnić o 1ev rozpiętości w różnych modelach! to co zostało napisane rozpiętość tonalna za duża. ludzkie oko ma około 10ev. i takie kontrasty jesteśmy w stanie przyjąć aparat 4-6ev wiec sobie po prostu nie radzi!
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Problemy z niebem

Post autor: persil1991 »

Pozwolę sobie odświeżyć znów ten temacik, aby łyknąć nieco wiedzy, która przyda się do poprawienia jakości zdjęć.
Byłem ostatnio w krainie Pabla, gdzie porobiłem kilka fotek różnych stworzeń występujących w akwarium (a więc za szybą). Korytarz, po którym się poruszałem był ciemny, zaś akwaria były podświetlone. No i na niektórych zdjęciach kolory wydają się takie matowe, mało kontrastowe. Możecie mi powiedzieć co powinienem ustawić, aby wyszły dobrze? Co, że tak powiem, spierdzieliłem?
1.jpg
2.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości