brak zwłok

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.

Czy oddałbyś swoje ciało po śmierci nauce?

Tak
50
34%
Nie
59
40%
Nie wiem
37
25%
 
Liczba głosów: 146

Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: brak zwłok

Post autor: Medycyna Lwów »

zmienisz zdanie po zajęciach w prosektorium to po pierwsze.
Po drugie anatomia nie jest przedmiotem prirorytetowym w perspektywie całych studiów. Na większości polskich uczelni jest z tym problem, ale jakoś ludize kończą, robią specjalizację, i nie sądzę, ze jakoś brak ciał w prosektorium bardzo wpłynął na ich karierę.
spideros pisze:Kaamil: Mysle, ze ktos kto sie uczy na prawdziwym ciele jest lepiej obeznany z anatomia
to prawda.
Olaa
Posty: 95
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 18:06

Re: brak zwłok

Post autor: Olaa »

Nie czytalam Waszych postow i nie wiem czy sie nie powtorze, ale napisze dlaczego bym nigdy nie oddala ani swojego ciala ani ciala nikogo kto jest mi bliski do prosektorium na AM. Jestem studentka farmacji, mialam zajecia w prosektorium i widzialam jak sie te zwloki traktuje. W ogole nie jak ludzi. Zarowno prowadzacy jak i studenci. Moja najlepsza przyjaciolka jest na lekarskim i u nich jest jeszcze gorzej - studenci sie nabijaja z tych zwlok, spekuluja kim ci ludzie byli (w bardzo niewybredny sposob), kreca filmy telefonem, zartuja sobie, niektorzy nawet jedza podczas zajec. Ogolnie zero szacunku. To nie jest tak, ze kazdy podchodzi do zwlok jak do ciala, ktore kiedys bylo czlowiekiem, osoba. Naprawde, szkoda slow.

[ Dodano: Sob Sie 30, 2008 15:04 ]
jeszcze dodam, ze na tych cialach nie mozna sie za wiele nauczyc - sa bardzowyeksploatowane", zniszczone i czesto slyszelismy od prowadzacych ze w rzeczywistosci cos wyglada inaczej niz tutaj
MatiGl
Posty: 397
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 10:24

Re: brak zwłok

Post autor: MatiGl »

Olaa pisze:Nie czytalam Waszych postow i nie wiem czy sie nie powtorze,
czytaj proszę cały temat, a dopiero potem pisz
Olaa pisze:Jestem studentka farmacji, mialam zajecia w prosektorium i widzialam jak sie te zwloki traktuje. W ogole nie jak ludzi. Zarowno prowadzacy jak i studenci. Moja najlepsza przyjaciolka jest na lekarskim i u nich jest jeszcze gorzej - studenci sie nabijaja z tych zwlok, spekuluja kim ci ludzie byli (w bardzo niewybredny sposob), kreca filmy telefonem, zartuja sobie, niektorzy nawet jedza podczas zajec. Ogolnie zero szacunku. To nie jest tak, ze kazdy podchodzi do zwlok jak do ciala, ktore kiedys bylo czlowiekiem, osoba. Naprawde, szkoda slow.
nie można uogólniać
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: brak zwłok

Post autor: Padre Morf »

Wina asystentów.
Olaa
Posty: 95
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 18:06

Re: brak zwłok

Post autor: Olaa »

MatiGl pisze:czytaj proszę cały temat, a dopiero potem pisz
nie chcialo mi sie czytac 3stron, a chcialam sie wypowiedziec na temat tej ankiety, co w tym zlego?
ollciakus
Posty: 60
Rejestracja: 29 kwie 2008, o 09:55

Re: brak zwłok

Post autor: ollciakus »

no to chyba nie dorośli jeszcze do tego. Podczas zajęć nigdy się nie spotkałam z takim zachowaniem jak Ty przedstawiłaś. Jest to straszne i wręcz świadczy o braku wychowania. Nie wyobrażam sobie jedzenia przy zwłokach ani tym bardziej wyśmiewania się z tych osób.
Asystenci nie zawsze upilnują, owszem zgadza się, ale po części powinni przedstawić studentom zasady pracy przy zwłokach. Z szacunkiem, przecież ten człowiek oddał swoje ciało, aby wykształcić kolejne pokolenia lekarzy.
idiotyzm przemawia przez tych smarkaczy. Najchętniej to bym sprała na kwaśne jabłko takiego szczeniaka //
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: brak zwłok

Post autor: lung »

idiotyzm przemawia przez tych smarkaczy. Najchętniej to bym sprała na kwaśne jabłko takiego szczeniaka //
Ochłoń troche pani dorosla ^^
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: brak zwłok

Post autor: Padre Morf »

ollciakus pisze:Asystenci nie zawsze upilnują, owszem zgadza się, ale po części powinni przedstawić studentom zasady pracy przy zwłokach.
O tym sie mówi (ja mówiłem, koledzy też). Asystent nie jest od pilnowania bo teoretycznie nie ma KOGO pilnować - na studia idą osoby dorosłe, które powinny wiedzieć jak sie zachowac. Praktycznie jest tak, że w przypadku niektorych studentów jasno widać, że człowiek pochodzi od małpy.
Imperfana
Posty: 225
Rejestracja: 9 lip 2007, o 18:23

Re: brak zwłok

Post autor: Imperfana »

Według tego, co podaje najnowszyPrzekrój problem braku zwłok może zostać rozwiązany- przynajmniej w pewnym stopniu. Według nowego rozporządzenia Ministra Zdrowia starości będą mogli przekazywać uczelniom medycznym zwłoki osób, które, nazwijmy to, nie mają rodziny albo zwłoki osób o niezidentyfikowanej tożsamości.
Zobaczymy jak i czy w ogóle będzie to funkcjonować w praktyce, bo czytam, że ma iść z tym w parze cała zagmatwana papierologia.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: brak zwłok

Post autor: badger »

Imperfana, już o tym pisaliśmy na stronie 2 tego tematu
Imperfana
Posty: 225
Rejestracja: 9 lip 2007, o 18:23

Re: brak zwłok

Post autor: Imperfana »

Badger
Pisaliście w czerwcu. Wtedy, jak czytam, jeszcze powstawał projekt. A to, że powstaje wiadomo było od kilku lat i na przestrzeni kadencji kilku kolejnych ministrów.
Teraz ustawa została przyjęta i podane są już zasady jej funkcjonowania, po więcej informacji odsyłam doPrzekroju".
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: brak zwłok

Post autor: Jocisko »

Nie czytałam całego tematu, mam nadzieję, że się nie powtórzę. Zresztą dawno ktoś tu nie pisał

Link wyżej to na wypadek, gdy ktoś miał chęć po śmierci wybrać się do Poznania.

W ankietce zaznaczyłam odpowiedź Tak", chociaż tak naprawdę jeszcze nie wybieram się do św.Piotra, przynajmniej nie zamierzam i nie myślałam nad tym. Generalnie jestem bardziej na tak niż na nie.

Chociaż wydaję mi się, że problem braku zwłok na akademii medycznej to głównie problem złego prawa. Wydaję mi się też, że gdyby była możliwość odpłatnego przekazania swojego ciała po śmierci również problem byłby inny.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: brak zwłok

Post autor: Medycyna Lwów »

nie sądzę żeby ktoś z forum się zadeklarował ]
Problem rozwiązałaby możliwość oddawania nauce ciał osób niezidentyfikowanych, bez rodziny, bezdomnych, tak jak było kiedyś. Szanowna Pani minister coś o tym mówiła niedawno, ale jak zwykle na mówieniu się skończyło.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości