MATURA Z BIOLOGII

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
madz4927
Posty: 131
Rejestracja: 25 sie 2008, o 18:11

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: madz4927 »

dragonka pisze:To zależy, porównajcie sobie układ dokrewny w operonie i wsipie Gdybym miała się uczyć tylko z operonu to chyba nic był nie wiedziała z tego
T4 pisze:Moje nauczycielki od korkow kazały mi kupic Wsip mimo, ze w szkole mam operon.
Ja tylko przytaczam zdanie mojej koleżanki. Sama osobiście nie miałam do czynienia z WSiPem, nie licząc gimnazjalnego podręcznika do historii i nieszczególnie dobrze to wspominam.
misiaqd> pisze:madz4927, piękny avatar)
Ah, dziękuję!
cahala

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: cahala »

T4 pisze:Trzymajcie się rękami i nogami przed czymkowlwiek z WSiPu - podobno koszmarnie się z tego uczy, ma duŻo błędów i wyraźnych braków.

Moje nauczycielki od korkow kazały mi kupic Wsip mimo, ze w szkole mam operon.

uczyłam się jedynie z podręczników wsipu do matury i nie narzekam.
ucho11
Posty: 4
Rejestracja: 30 sie 2008, o 23:34

Witam

Post autor: ucho11 »

Jestem nowy na tym forum ale podobnie jak Wy zamierzam zdawać biologie i chemie /rozszerzone/. Z biologi polecam repetytorium z medyka bardzo fajnie napisane . Poza tym uczę się z podręcznika z wyd. Operon. Mam nadzieje, że to wystarczy, a jeśli chodzi o chemię to biorę korki bo w szkole to niestety za mało. Musimy się wszyscy trzymać razem i na wzajem motywować do pracy. POZDRAWIAM
tyska
Posty: 70
Rejestracja: 19 gru 2007, o 00:13

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: tyska »

Wzajemna motywacja jest najważniejsza. Damy rade
1olka4
Posty: 115
Rejestracja: 2 sie 2007, o 11:46

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: 1olka4 »

Ja mam wsip w szkole i nasza nauczycielka kaze kupowac wlasnietrening przed matura omegi. No wsip. Mam wszystkie tomy i teraz powtarzam zwiazki chemiczne i budowe komorki i gdybym miala sie uczyc z wsipu to. Cienko to widze. Ale warto poczytac, bo czasami cos jest fajniej wyjasnione niz w operonie. Ja juz nie wiem z czego tak naprawde sie uczyc. Czytam jeszcze Villeego, bo wiele rzeczy jest logiczniej poukladanych niz w pozostalych. Mam nadzieje, ze zdam.

Jasne! Motywacja. Wazna! Ale co zrobic, gdy ona jest i wszystko inne takze, a nic do glowy nie chce wejsc.?
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: aexis »

ja w szkole mam podstawową biologie i chemie z nowej ery.Zakupilam wszystko do rozszerzenia z operonu czyli ksiązki 1-3, repetytorium 2008, testy 2006 i 2007 dokupie jeszcze jak mi sie uda 2005 , 2008 i 2009.Przecież piszecie ze najważniejsze to ćwiczyc i to do znudzenia.Dodatkowo wydrukowałam sobie ten kalendarz przygotowania do matury z operonu z tym ze pozmienialam troche daty bo uważam ze 5 dnie nie wystarcza na nauke 60 stron z podręcznika przeczytanie repetytorium i jeszcze zrobienie ćwiczen mając tez jakieś tam szkolne obowiązki.Poza tym zaczynam od jutra a nie od 4,10.Odpowiedniu na każde 30 stron materialu mam przeznaczony tydzien z czego biologia to 3 dni a 3 dni to chemia i jeden dzien odpoczynku.nastepny tydzien to utrwalenie materiału (1 lub 2 dni) i zaczęcie nowej partii.wg moich obliczen 3 podręcznik powinnam skonczyc 15 lutego. zostanie mi czas na powtorki jeszcze raz cwiczenia matury i inne przedmioty ktore zdaje (polski, niemiec).Liczę na 100%
1olka4
Posty: 115
Rejestracja: 2 sie 2007, o 11:46

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: 1olka4 »

Ja tez ulozylam plan, bo bez niego to jakos tak nie czuje, ze zostalo tylko 8 miesiecy.
Material mam rozlozony do 20 grudnia, bez ewolucji i ekologii. A pozniej - powtorki, powtorki i cwiczenia
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: Milka »

ja WSiP polecam jak ktoś nie moze zasnąć Denerwuje mnie w niej to, ze ciagle sie powtarzają.ta ksiazka jest strasznie nudna

Ja juz konce zoologie, botanike skonczylam anatomie rowniez, do konca wrzesnia tez skonczę ekologię.mysle, ze do grudnia to bede miała powtórzone wszytsko razem z genetyką, a potem od grudnia tylko arkusze arkusze i jeszcze raz arkusze, i przewertuję notatki, bo mam bardzo dobre
Ja powtórki zaczęłam od lipca, miałam trochę sił i motywacji, ale jeszcze sie jej troche przyda

Ja postanowiłam sobie, ze od jutra bede wchodziła rzadziej do Internetu Niestety to pochłania troche czasu
a co do kalendarza operonu, jest po prostu beznadziejny. Jesli oni na tydzien przewidują nauczenie sie 60 stron, to ja dziękuję.
osobiście samemu radze sobie układać plany pracy- bo każdy ma swój rytm nauki i zapamiętywania
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: aexis »

jeśli chodzi o ten plan to jest on nieprzemyślany chyba.Bo np cały podręcznik do klasy 1 ma być wg nich przerobiony w miesiac a doklądnie 20 dni bo oni licza od pon do pt bez sobot i niedziel.Grzyby, zoologia bezkręgowców to 61str z podręcznika na co przewidzieli 5 dni natomiast anatomia i fizjologia czlowieka to 97str i na to prtzewidzieli 4 razy tyle.Ewolucja biologiczna to tylko 32 str na co wg nich potrzeba az miesiaca.Dlatego warto zrobić wlasny plan i to od wrzesnia a nie pazdziernika aby pozniej miec czas na jeszcze doczytanie tego co sprawialo trudnosci, cwiczyc matury.Słyszałam ze dobry sposob na nauke to przeplatanie przedmiotow np w jeden dzien uczymy sie biologii a na drugi chemii.Ja go sprawdze i zobacze jakie efekty osiągne. WG mnie mobilizacja+dobre zorganizowanie+coś co odzywi moje szare komorki to sposob na sukces

[ Dodano: Nie Sie 31, 2008 19:16 ]
1olka4 a zaczęlas sie uczyć wczesniej czy od jutra jak wygląda Twoj plan ze tak szybko skończysz ja bez ewolucji i ekologii skoncze pzypuszczalnie 18 stycznia! Miesiąc pozniej po Tobie a nie wiadomo jak będzie mi szlą nauka być może się przedluzy czas na nauke.
madz4927
Posty: 131
Rejestracja: 25 sie 2008, o 18:11

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: madz4927 »

T4 pisze:uczyłam się jedynie z podręczników wsipu do matury i nie narzekam.
Podobno jest za dużo materiału i traci się wiele czasu na przerabianie czegoś, co nie przyda się na maturę.

Też muszę sobie ustalić plan nauki, bo bez tego u mnie ani rusz. Zaczynam jednak od II części OPERONu rozszerzonego, bo narazie częścią I nie dysponuje!D Zacznę od cytologii. Resztę rozpiszę sobie dziś wieczorem. A Wy jakie macie plany? Może ktoś się skusi i przedstawi?gt

Widzę, że większość z Was ma stetoskopy w avatarach. Sami przyszli lekarze tu piszą?)
cahala

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: cahala »

madz4927 pisze:
T4 pisze:uczyłam się jedynie z podręczników wsipu do matury i nie narzekam.
Podobno jest za duŻo materiału i traci się wiele czasu na przerabianie czegoś, co nie przyda się na maturę.
jeśli chodzi o wsip to ja to napisałam )

wiecie jeŻeli ktoś korzysta wyłącznie z podręczników to moŻe rzeczywiście wsip nie jest najlepszy. ja podczas matury postawiłam głównie na taką ogólną wiedzę, miałam 2-3 testy w tygodniu na biologii i to mi bardziej pomagało niŻ podręczniki. wsip moim zdaniem bardzo dobrze się czyta - jak ksiąŻkę a nie podręcznik i mi dało to bardzo duŻo bo po prostu zapamiętywałam lepiej.
aexis
Posty: 185
Rejestracja: 15 lut 2008, o 21:24

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: aexis »

ja składam do Poznania na kosmetologie (AM) i do Bydgoszczy na kosmetologię oraz na stome tylko do Poznania.Oczywiscie czy będę skladac na te kierunki i na jaki tryb okaze sie po otrzymaniu wynikow bo np jak lącznie z bioli i chemii będe miala powiedzmy 150ptk to nie mam szans za zaden z tych kierunkow (chyba ze zaoczne)Ja mam plan taki jak przedsiawil operon tyle ze odpowiedniu na kazdy taki duzy dzial przeznaczam kolejno 1-2 tyg +1tydz cwiczen i powtorek(lacznie czyli 3 tyg) dzial 2 (botanika) 1tydz +1cwiczen, 3 dział 2tyg + 1 cwiczen, 4 2tyg + 1 cwiczen , 5 3tyg + 1 cw, 6 2tyg + 1 cw,7 1tydz + 1 cw,8 2 tyg + 1 cw koniec nauki na 22 luty (z doliczeniem leniuchowania sylwestrowego i feriowego:P)
1olka4
Posty: 115
Rejestracja: 2 sie 2007, o 11:46

Re: MATURA Z BIOLOGII 2009

Post autor: 1olka4 »

Ja zaczelam tak dobrze wczoraj o 22, bo wczesniej czytalam sobie i zero notatek i jakos nie moglam zapamietac. No i zrobilam juz zwiazki, dzis zaczelam metabolizm i zamierzam go skonczyc do niedzieli i zrobic jeszcze budowe komorek i kariokinezy.

Najgorsze jest to, ze z bioli w szkole nie mamy przerobionego jeszcze metabolizmu do konca, ani anatomi, ani fizjologi roslin, ani genetyki, ewolucji i ekologi. I zastanawiam sie czy przy 4 godzinach tygodniowo zdazymy.?

Ja chce na lekarski. Ale. Boje sie. Bo probowalam rozwiazac kilka zadan maturalnych no i. Nie umiem odpowiadac tak jak sugeruja w kluczu. Nie wiem czy sie kiedykolwiek tego naucze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości