cząsteczka wody

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

cząsteczka wody

Post autor: nikt_ciekawy »

Co oznacza , że cząsteczka wody ma charakter polarny , jest dipolem
Możecie mi wyjaśnić , co to oznacza


z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: cząsteczka wody

Post autor: Astacus »

Cząsteczka wody jest dipolem, oznacza to że ma w swojej budowie dwa różnoimienne bieguny. Polarność cząsteczce wody zapewnia różnica elektroujemności między wodorem a tlenem, przez nią występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane.
nogonorek

Re: cząsteczka wody

Post autor: nogonorek »

nalezy rowniez zwrocic uwage na ksztalt czasteczki,bo sama roznica elektroujemnosci nie warunkuje polaryzacji czasteczki.chodzi o to ze czasteczka posiada momet dipolowy
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

Re: cząsteczka wody

Post autor: nikt_ciekawy »

Cząsteczka wody jest dipolem, oznacza to że ma w swojej budowie dwa różnoimienne bieguny.
To zrozumiałem , wodór jest- , a tlen jest+ . Czyli wiem , już co to oznacza że jest dipolem .

Polarność cząsteczce wody zapewnia różnica elektroujemności między wodorem a tlenem
Możesz to wyjaśnić jak dla ucznia 3 klasy gim .

Podejrzewam , że ta polarność jest ściśle związana z tym , że jest dipolem ( ale to tylko moje domysły )
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: cząsteczka wody

Post autor: Medycyna Lwów »

w cząsteczce wody są 2 wiązania kowalencyjne spolaryzowane, ma budowę kątowa, dlatego wypadkowy moment dipolowy jest różny od 0, stad ta polarność.Generalnie jak coś jest polarne tolubi wodę", dobrze sie z nią miesza itd.
nikt_ciekawy pisze:To zrozumiałem , wodór jest- , a tlen jest+ . Czyli wiem , już co to oznacza że jest dipolem .
na odwrót: przy wodorach jest cząstkowy ładunek dodatni +δ, a przy tleniu ujemny -2δ
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: cząsteczka wody

Post autor: ulala »

elektoujemność wyznacza skala Paulinga. jesli roznica elektoujemnosci atomow jest różna od 0 to czasteczka jest dipolem. ale dodatkowo musi miec taki ksztalt aby wektory nie znosily sie wzajemnie. jesli czasteczka wody mialaby ksztalt taki jak CO2 czyli linowy [O=C=O ]to nie bylaby dipolem bo wektory wzajemnie by sie zniosly. ona ma jednak taki ksztalt ze stosujac zasade rownolegloboku dla wektorow, mozesz wyznaczyc w ktora str. skierowana jest jej polarnosc [jesli mozna tak powiedziec]
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: cząsteczka wody

Post autor: Medycyna Lwów »

ulala pisze:mozesz wyznaczyc w ktora str. skierowana jest jej polarnosc
wektor wypadkowy momentu dipolowego, który jest wielkością fizyczną i ściśle związany z wartością ładunku i długością wiązań.
nikt_ciekawy
Posty: 31
Rejestracja: 6 wrz 2008, o 18:16

Re: cząsteczka wody

Post autor: nikt_ciekawy »

zrozumiałem , co prawda musiałem troszku poszperać jeszcze na google, ale się udało

thx wszystkim, co się wypowiedzieli
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: cząsteczka wody

Post autor: ulala »

Kaamil pisze:wektor wypadkowy momentu dipolowego, który jest wielkością fizyczną i ściśle związany z wartością ładunku i długością wiązań.
tak, tak, chcialam bardziej obrazowo
1olka4
Posty: 115
Rejestracja: 2 sie 2007, o 11:46

Re: cząsteczka wody

Post autor: 1olka4 »

To zrozumiałem , wodór jest- , a tlen jest+ . Czyli wiem , już co to oznacza że jest dipolem .
Tlen jako bardziej elektroujemny (wykazuje powinowactwo do elektronow!) ma ladunek czastkowy ujemny, a wodory - dodatni

[ Dodano: Nie Wrz 07, 2008 22:40 ]
Upss. Kaamil juz to wyjasnil
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości