Banan

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
esthle_Amitace
Posty: 5
Rejestracja: 2 cze 2006, o 13:47

Banan

Post autor: esthle_Amitace »

ejze, powiedzcie mi:
jaki jest sens istnienia owocow - bananow?
banan rozmnaza sie wegetatywnie przez odrosty - zadnych nasion, nic z tych rzeczy.
to po co sa te owoce? moj maly mozg nie jest w stanie odnalezc jakiejs w miare rozsadnej odpowiedzi na to jakze glupie i banalne pytanie.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2 cze 2006, o 13:52 przez esthle_Amitace, łącznie zmieniany 1 raz.
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: Banan

Post autor: Kuba »

Ciekawe pytanie - niewiem
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Banan

Post autor: Matty86 »

ej ale banan tworzy nasiona, niekiedy owoce moga ich nie tworzyć poprostu!
esthle_Amitace
Posty: 5
Rejestracja: 2 cze 2006, o 13:47

Re: Banan

Post autor: esthle_Amitace »

nie, banan nie ma nasion.
w ogole.
zero.
null.
niekiedy to sie tworza czarne zalazki w owocu, ale to tylko jak dojdzie do pomieszania gatunku z dzikim bananowcem.
bagatha

Re: Banan

Post autor: bagatha »

Podobne pytanie mozna sobie zadac przy ananasie, ale akurat u niego potrzebne jest zapylenie wiec posiadanie kwiatowowocow wydaje sie logiczne.
Natomiast u bananow partenokarpia zachodzi bez zapylenia.
W Szweykowskich mozna znalezc zdanie: Niewatpliwie wchodza tu w gre zawarte w pylku subtancje wzrostowe, pobudzajace sciany zalazni do rozwoju.
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Banan

Post autor: Matty86 »

bagatha pisze:nie, banan nie ma nasion.

Cytując moje notatki z wykładu:
Banan rajski ( Musa paradisiaca) - owoc typu jagoda zrekoma powstaje ze słupka dolnego, zapylenie przez ornitogamię, często owoce Tworza sie bez nasion.
w wikipedi pisze że:
Owoce
Żółtawa, podłużna, do 20 cm długa, mączysta i pozbawiona nasion jagoda.
hmmm zaintrygowało mnie to
bagatha

Re: Banan

Post autor: bagatha »

Matty, zacytowales nie moja wypowiedz

teraz to juz nic nie wiem.
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Banan

Post autor: biotechnolog »

Hehe sens istnienia bananów jest bardzo prosty. SĄ BARDZO SMACZNE I ZASPOKAJAJĄ NASZ APETYT.
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Banan

Post autor: Matty86 »

Matty, zacytowales nie moja wypowiedz
łoj bagatha sorki ale cytowałem automatycznie i nie wiem dlaczego się napis że to Toje słowa pokazał teraz juz nie moge tego chyba edytowac ale Ty mozesz poprawić:)
esthle_Amitace
Posty: 5
Rejestracja: 2 cze 2006, o 13:47

Re: Banan

Post autor: esthle_Amitace »

no wlasnie. tzn chodzi mi o to, ze w samym bananie nie ma nasion, ale gdzies tam bananowiec je musi miec, bo przeciez sa do kupienia ziarna, ktore mozna sadzic.
nie wiem, wlasnie ostatnio ktos zapytal mnie - skoro w bananie nie ma nasion, to po co w ogole istnieje. niby takie proste pytanie.
ale jest metoda - zasadze banana i bede go obserwowac moze w koncu go kiedys zrozumiem?
bagatha

Re: Banan

Post autor: bagatha »

Matty86 pisze:
Matty, zacytowales nie moja wypowiedz
łoj bagatha sorki ale cytowałem automatycznie i nie wiem dlaczego się napis Że to Toje słowa pokazał teraz juz nie moge tego chyba edytowac ale Ty mozesz poprawić:)
eee tak tylko zauwazylam
Wushel
Posty: 13
Rejestracja: 1 maja 2006, o 16:02

Re: Banan

Post autor: Wushel »

Pulpa bananowca , bo tak nazywa sie ten owoc może w wyjątkowych przypadkach posiada nasiona, są one ciemnego koloru i bardzo twarde i jak już wczesniej wspomniano ,powstają w wynkiu zapylenia przez dziki gatunek bananowca.
Te gatunki , które możemy kupic w sklepach są poprosty beznasiennymi mieszancami ,specjalnie hodowanymi do celów gospodarczych!
Matty86
Posty: 118
Rejestracja: 20 lut 2006, o 19:16

Re: Banan

Post autor: Matty86 »

Wushel, thank u very much Twój post rozwiewa pewne wątpliwości.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości