Żółw żółtobrzuchy

Wszystko gadach, tych żyjących na wolności i w naszych terrariach.
kryncia167
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 20:44

Żółw żółtobrzuchy

Post autor: kryncia167 »

Witam wszystkich miłośników zwierząt!

Od lipca tego roku w moim domu urzęduje malutki, zielony gad-żółw żółtobrzuchy. Zakupiony został w sklepie zoologicznym, jednak na żółwiach ta pani się nie znała, więc nie wiem, kiedy mniej więcej się wykluł. Sądząc po tym, że jest małych rozmiarów i przy mocniejszym naciśnięciu jego skorupka leciutko się odchyla, jest młodziuteńki. Czy ktoś mógłby mi pomóc określić jego wiek, czy jest to możliwe dopiero po ukończeniu przez żółwia 2-3 lat (wyczytałam to gdzieś, lecz nie wiem czy to jest prawdą)?

Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Pablo »

Jeśli mam ładne wyraziste kolory i jego karpaks jest zielony to na pewno jest to młody żółwik z wiekiem karpaks robi się brązowy lub nawet czarny. Drugą cechą jest to, że jak naciskasz na jego karpaks, się wygina. Tak ciężko określić wieki, ale moim zdaniem więcej niż 1-2 lata nie ma.

Tylko teraz go dobrze odżywiaj bo już widziałem wiele żółwi i wiem jak to wygląda gdy są źle odżywiane za młodu.
kryncia167
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 20:44

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: kryncia167 »

Dziękuję za odpowiedź, Pablo.
Mojego żółwika karmię suszonymi gammarusami, czasem najzwyklejszym pokarmem dla rybek. Zawsze dawałam mu trochę pokarmu raz na dzień, ale ostatnio wcale nie chce jeść. Wszystko co mu wsypuję do akwarium ląduje na dno. Nie wiem, czemu tak się dzieje. Wcześniej miał ogromny apetyt, a teraz nic nie weźmie do pyszczka. Co mu jest? Czy powinnam z nim iść do weterynarza, czy nie będzie to konieczne? Może po prostu te robaki już mu się znudziły?
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Do weterynarza musisz isć koniecznie. Żadnych zwierząt (w tym ludzi) nie powinno się leczyć na własną rękę.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Pablo »

kryncia167, możesz mu również podawać ryby mrożone, ale rozmrożone np. płotkę. W sumie żółwie mogą przed dłuższy czas nie jeść jak to gady, ale lepiej się udaj do weterynarza bo z własnego doświadczenia wiem, że to są żółwie żarłoczne i wszystkożerne.

Pamiętaj, że żółw powinien mieć dietę różną, nie może być monotonna, a kupowanie granulowanego jedzenie jest złym wyjściem owszem można od czasu do czasu. Ważne by żółwi nie karmić mięsem ssaków np. serca wołowe, nerki bo na dłuższą metę źle to się odbije na naszym pupilku.
kryncia167
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 20:44

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: kryncia167 »

Pablo,dłuższy czas", czyli mniej więcej ile? On nie je nic od około tygodnia. Może to tylko takie jego humory. Ale martwię się, czy czasem nie zachorował.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Pablo »

Pablo,dłuższy czas", czyli mniej więcej ile? On nie je nic od około tygodnia. Może to tylko takie jego humory. Ale martwię się, czy czasem nie zachorował.
Żółw jest gadem, może nawet nie jeść przez miesiąc i dłużej, ale tak jak mówiłem z mojego doświadczenia owe żółwie są żarłoczne. Może spróbuj mu dać coś innego np. rybkę i obserwuj żółwika czy nie jest ospały, jak się zachowuje ect. Jeśli nadal taki stan będzie się utrzymywał to zalecałbym wizytę u weterynarza oczywiście takiego który się zna na gadach.
Kaulitz
Posty: 99
Rejestracja: 2 mar 2008, o 18:08

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Kaulitz »

kryncia167, ja też mam żółwia żółtobrzuchego i nie dziw się że nic nie chce jeść bo te żółwie się nie karmi codziennie tylko 3 razy w tygodniu

Pablo żółwiom można raz na jakiś czas w niewielkich ilościach podawać surowe mięso wołowe
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Pablo »

Pablo żółwiom można raz na jakiś czas w niewielkich ilościach podawać surowe mięso wołowe
Zgadza się, raz na jakiś czas. Napisałem przecież, że jeśli by się karmiło cały czas mięsem wołowym tudzież innym ssaków to miało by to zły wpływa na stan zdrowia żółwia np. krzywica bo żółw nie jest przygotowany by jeść takie mięso w środowisku naturalnym takiego czegoś nigdy w życiu by nie jadł.
Kaulitz pisze:kryncia167, ja też mam żółwia żółtobrzuchego i nie dziw się że nic nie chce jeść bo te żółwie się nie karmi codziennie tylko 3 razy w tygodniu
Znam ludzi co podają raz na tydzień i żółw wszystko je oczywiści nie dużo jedzenia, ale tak by się najadł. Kolega raz nie dawał swojemu żółwiowi (czerwonolicemu) przez dwa miesiące i żółw żył i woda nie śmierdziała ]
Haidy
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2009, o 08:46

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Haidy »

ja tam daję swojemu codziennie jeść /
tak jest przyzwyczajony, w sklepie zoologicznym też go tak karmili, czasem co dwa dni
|
je głównie gammarusy i takie pałki z witaminami.
a jest to zółw żółtobrzuchy
gosia12131
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2009, o 21:23

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: gosia12131 »

Hejka kupiłam sobie nie dawno żółwika zółtobrzuchego i on spi cały czas w wodzie, na dnie akwarium, czy to normalne
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: Pablo »

gosia12131, on śpi, czy już może nie żyje ?
tortusiomanka
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2010, o 18:19

Re: Żółw żółtobrzuchy

Post autor: tortusiomanka »

mój jest u mnie już 2 tygodnie i nie zauważyłam żeby jadł ale się załatwiał a teraz znów nic . Czy moglibyście mi powiedzieć coś o wyposażeniu akwa i wogóle ja dopiero zaczynam i tak naprawdę tortik oprucz małej szklanej kulki i kamyków acha i karmy nie ma nic . Proszę tylko mnie nie karcić za to że nie przygotowałam sie do jego potrzeb tak na prawdę to nic o nich nie wiedziałam a dostałam go na urodziny
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość