regulacja metamorfozy larw w osobniki dorosle

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Oculum

Bardzo wazne dla mnie

Post autor: Oculum »

A propos stawonogow i larw. Prosilbym o jak najwiecej informacji na temat regulacji metamorfozy larw w osobniki dorosle. Chodzi o hormony etc.

Jesli chodzi o konkrety to interesuje sie pedogeneza u muchowek/chrzaszczy i ciekawi mnie czy moglbym wywolac meramorfoze u larwy ktora pozostala larwa.

Z gory dziekuje.
Oculum

Re: regulacja metamorfozy larw w osobniki dorosle

Post autor: Oculum »

Znalazlem cos w dziele pana Waldemara Lewinskiego:

"Przeobrazenia pozostaja pod scisla kontrola hormonalna. U larw utrzymuje sie wysoki poziom hormonu juwenilnego(=juwenianu), ktory wstrzymuje procesy przeobrazenia. Co jakis czas, gdy larwa osiagnie odpowiednie rozmiary jej mozg wydziela porcje hormonu mozgowego (=PTTH). Ten zas pobudza synteze i sekrecje innego hormonu - eksyzonu, stymulujacego wylinke. Gdy larwa osiagnie kolejny prog wielkosci, proces sie powtarza. W tym czasie poziom juwenianu spada i gdy bedzie dostatecznie niski, wydzielanie wksyzonu spowoduje przepoczwarzenie."

I teraz, posiadajac takie informacje czy ktokolwiek jest w stanie pomoc mi w wymysleniu zastosowania tego wszytskiego w praktyce. [ Przypominam - chodzi mi o stymulacje metamorfoz larw muchowki, ktora powstrzymuje przeobrazenia i ulega pedogenezoe. ]

PS. Przepraszam za drugi post z rzedu ale jako gosc nie mam mozliwosci edycji. Pozdrawiam!
anika3334
Posty: 86
Rejestracja: 7 maja 2006, o 21:25

Re: Bardzo wazne dla mnie

Post autor: anika3334 »

Oculum pisze:A propos stawonogow i larw. Prosilbym o jak najwiecej informacji na temat regulacji metamorfozy larw w osobniki dorosle. Chodzi o hormony etc.

Jesli chodzi o konkrety to interesuje sie pedogeneza u muchowek/chrzaszczy i ciekawi mnie czy moglbym wywolac meramorfoze u larwy ktora pozostala larwa.

Z gory dziekuje.

Hormony :

1)PTTH – hormon protolakotropowy – produkowany przez boczne komórki neurosekrecyjne mózgu i uwalniane przez ciałka przyległe i kordialne
2)EGDYZON – produkowany przez gruczoł protorakalny
3)HORMONY JUWENILNE – JH – produkowane przez ciałka przyległe
4)HORMON WYCINKOWY – produkowany przez mózg, a gromadzony w ciałkach korialnych i przyległych
5)BURSYKON – produkowany w zwojach odwłokowych

PTTH stymuluje gruczoł protorakalny do produkcji i uwalniania egdyzonu. Ten proces - uwalniania PTTH – jest synchronizowany przez warunki środowiskowe (fotoperiod, temperaturę, rodzaj pokarmu itp.). Egdyzon z kolei oddziaływuje na komórki epidermy pobudzając je do produkcji nowej kutikuli. Kiedy ona powstanie, starsza zostaje oddzielona, na skutek gromadzenia się między nimi płynu wycinkowego (apoliza). Wtedy tez zachodzi synteza DNA i następują liczne podzialy komórek epidermy. Typ nowej kutikuli (larwy, poczwarki, imago) zalezy od poziomu hormonów juwenilnych juwenilnych czasie działania egdyzonu. Kiedy stężenie JH, w hemolimfie jest wysokie następuje powstanie kutikuli larwalnej. Z kolei niskie stężenie JH rozpoczyna metamorfozę i powstaje kutikula poczwarkowa lub imaginalna. Zrzucanie kutikuli poczawarkowej jest stymulowane przez hormon wycinkowy. Bursykon odpowiada za twardnienie i ciemnienie skórka.Rozwój więc zalezy od wzajemnych realcji między hormonami juwenilnymi (określa charakter linienia), a egdyzonem (inicjacja linienia). U osobników dorosłych hormon juwenilny odpowiada, za prawidłowy przebieg dojrzewania jaj. W każdym ze stadiów rozwóju, tkanki SA pobudzane przez cykliczne wydzielanie egdyzonu, nad którym kontrolę sprawuje PTTH. U niektórych pluskwiaków odzywiających siękrwią, cykliczne linienie jest stymulowane przez takie własnie pobieranie pokarmu, które zapewnia odpowiednie rozciągnięcie odwłoka. Tutaj nie skład pożywienia, ale czynnik mechaniczny wpływa na cykliczne linienia (podobnie jak u kleszczy). Priopriospecje (?) ma również wpływ na uwalnianie PTTH. Brak możliwości ruchu tez może być powodem braku przepoczwarzenia. Badania na larwach motyli dowodzą, że stres termiczny jest czynnikiem wpływającym na pojawienie się dodatkowych stadiów larwalnych tj. wstrzymania metamorfozy. Metamorfoza – larwa lub poczwarka, imago. Niektóre owady wstrzymują metamorfozę przy dużym zagęszczeniu (czynnik socjalny). Jednaj kiedy taką larwę odizolujemy od grupy, następuje dalszy jej rozwój. Czynniki zewnętrzne są zniane na „język chemiczny”. Egdyzonu – pochodna cholesterolu, bardzo aktywny związek, występują jego 2 odmiany l-egdyzon, l-egdysteron – działa na DNA, a egdysteron występuje też u roślin (system obrony przed owadami). Egdyzonu jest bardzo szybko wytwarzany i usuwany z organizmu (utlenienie w ciele tłuszczowym). Działanie egdyzonu zalezy od stężenia. Inaczej to wygląda u owadów z :
•przeobrażeniem niezupełnym – na 2 dni przed linieniem występują piki, a w ostatnim stadium larwalnym mamy pik 3 dni przed linieniem
•przeobrażeniem zupełnym – przed linieniem występuje pik egdyzonu,egdyzonu w ostatnim stadium larwalnym występują 2 piki (pierwszy mniejszy). Mały pik – ma na celu zmianę zachowania larwy, a po jego wydzielniu larwa przestaje odżywiać się i szuka miejsca do przepoczwarzenia. Również wtedy zostaje zmieniony „program” genetyczny z larwalnego na poczwarkowa. Większy pik – odpowiada za powstanie kutikuli poczwarkowej oraz przebudowę narządów narządów (lizę). Po zapoczwarzeniu występuje pik tego hormonu i to stężenie utrzymuje się około 1/3 stadium poczwarki (powstania postaci imago).

Czynniki hamujące metamorfozę :
•hormon juwenilny – usunięcie ciałek przyległych powoduje przedwczesną metamorfozę, gdyż stężenie egdyzonu jest znacznie większe. Gdy implantujemy to ciałko do poczwarki powstaje kolejna poczwarka (wzrost stężenia hormonu juwenilnego) Aktywność tego hormonu zalezy egdyzonu, od jego stężenia w hemolimfie owada i esterazy hormonów juwenilnych. Mózg pełni tu nadrzędną rolę, ale mechanizm ten nie jest do końca poznany. Hormon juwenilny przy wysokim stężeniu jest powiązany z linieniem i ostatnim stadium larwalnym (1/3 tego okres), dalej jego stężenie jest coraz niższe, do niewykrywalnych ilości. Jest to związane ze spadkiem aktywności gruczołu w którym jest produkowany i z pojawianiem się esteraz. Spadek ten decyduje o zmianie „programu” larwalnego, na poczwarki. Hormon juwenilny
i egdyzonu powoduje przejście poczwarki w następne stadium.
•Hormon wycinkowy – uwalniany jest w ostatnim dniu rozwoju poczwarki prawdopodobnie na sygnał „zegara biologicznego” – fotoperiod. Związane jest to z faktem, iż wcześniej nie ma obecnych receptorów zdolnych do reakcji z hormonem wycinkowym. Organizm owada jest wrażliwy na ten hormon tylko 1 raz w życiu. Odpowiada on za : ruch odwłoka poczwarki i rozciągliwość kutikuli.
•Bursykon – pojawia się wkrótce po wylęgnięciu owada dorosłego. Jego funkcje to : rozprostowanie skrzydeł, twardnienie skórka

Przeobrażenia są związane z dobową zmianą i fotoperiodem (poszczególne linienia zachodzą w odpowiedniej porze dnia, choć nie zawsze jest to regułą ). Brak tej rytmiki występuje np. u komarów. Jeżeli naświetli się pierwsze stadium larwalne, następuje synchronizacja (fotoperiod), bez dalszego naświetlania.
Płaty oczne są nadrzędnym miejscem „zegara biologicznego” raz z
komórkami neurosekrecyjnymi mózgu.

papatki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości